Вучић са синдикалцима: Србија похваљена за социјални дијалог
БЕОГРАД: Председник владе Србије Александар Вучић разгварао је са председницима два репрезентативна синдиката у Србији, Савезом самосталних синдиката Србије и Уједињеног гранског синдиката Независност, као и са генералним секретаром Европске конфедерације синдиката и том приликом је констатовано да је Србија похваљена за напредак у области социјалног дијалога.
Како је саопштено из Владе Србије, Вучић и његови саговорници су се сагласили да је видљив напредак остварен у области преговарања свих социјалних партнера - Владе Србије, синдикалних организација и послодаваца.
У Србији је, оцењено је, од доношења новог Закона о раду потписан највећи број колективних уговора у јавној управи и јавном сектору.
Позитивно је оцењен напредак у реформама које Србија спроводи на свим пољима и истакнуто да синдикате посебно радује податак да се већ три године за редом смањује стопа незапослености, коју прати отварање нових радних места.
Са премијером Вучићем су разговарали председници С С С С Љубисав Орбовић, и Уједињених гранских синдиката Независност Зоран Стојиљковић, те генералн секретар Европске конфедерације синдиката Лука Висентини.
Састанку су присуствовали министар привреде Горан Кнежевић и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.
SSSS задовољан састанком са Вучићем
Председник Савеза самосталних синдиката Србије (SSSS) Љубисав Орбовић изјавио је да је задовољон састанком који је данас имао са премијером Александаром Вучићем и да је он показао спремност да Влада изађе у сусрет и помогне да се превазиђу проблеми радника у Србији, што отвара врата Србије на њеном путу ка Европској унији.
"Састанак који сам имао са премијером Србије и његовим срадницима, а коме су присуствовао и генерални секретар Европске конфедерације синдиката Лук Висентини, био је на тему социјалног дијалога у Србији, о раду Социјално економског савета (СЕС), као и о преговорима око колективног уговора", казао је он агенцији Танјуг.
Орбовић је додао да је састанак није понудио конкретна решења, наглашавајући да сад предстоје разговори на СЕС-у, колегијуму СЕС-а и трипатитни састанци на којима ће се разговарати о покренутим темама.
"Састанак је био врло коректан и даје простора за даљу квалитетнију причу у којој је питање минималне зараде, а која се очекује да се у наредном периоду поново повећа", рекао је он додавши да је очекивање и да ниво у коме је Србија са доста ниским зарадама у наредном периоду расте.
Лук Висентини, генерални секретар Европске конфедерације синдиката, која окупља 89 организација из 32 земље и заступа 45 милиона радника, казао је Танјугу да је главна тема разговора било колективно преговарање и функционисање СЕС-а.
"Током састанка назначили смо да је најбитније да социјални партнери, синдикати и послодавачке организације на сесијама СЕС-а разговарају о кључним проблемима у држави како би сам дијалог био смислен. Разговарало се и о минималним зарадама и јако смо срећни што је Влада Србије повећала минималне зараде", рекао је Висентини.