Вучић са посредницима ЕП: Опструкције Приштине да Срби гласају
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић указао је данас у разговору са посредницима Европског парламента у међустраначком дијалогу на бројне и константне опструкције којима власти у Приштини, супротно свим демократским стандардима и европским вредностима, покушавају да лише Србе са Косова и Метохије да остваре своје бирачко право на априлским изборима.
Председник је са посредницима, Тањом Фајон, Владимиром Билчиком и бившим посланицима Кнутом Флекенштајном и Едуардом Куканом, разговарао о сугестијама у вези са процесима који се односе на предстојеће изборе у Србији, као и о потешкоћама са којима се суочавају Срби са Косова и Метохије у остваривању гласачких права, саопштила је прес служба председника.
Вучић је истакао да је од почетка показао спремност и вољу да саслуша све аргументоване предлоге и да је много тога већ урађено у циљу унапређења изборних услова, како би се на адекватан начин дошло до атмосфере поверења и одоговорности свих учесника у најозбиљнијем демократском процесу у држави какви су избори.
Посредници су разговор са представницима опозиције оценили као конструктиван и упознали председника са појединим сугестијама у вези са изборним процесом, али и са предложеним изменама Закона о избору народних посланика, као и о текућем раду Привременог надзорног тела за праћење медија.
Посредници Европског парламента истакли су важност слободног, фер и транспарентног изборног процеса. Они ће наставити да дају пун допринос у оквирима својих компетенеција и експертизе у циљу општег унапређења предизборне атмосфере у Србији, уз настојање да се благовремено дође до конкретних резултата, саопштено је после разговора.
Посредници Европског парламента су се осврнули на резултат недавно одржаног референдума и поздравили завршетак овог важног корака у реформи Устава у циљу јачања независности правосуђа, у складу са стратешким избором Србије за приступање Европској унији, саопштила је Служба за сарадњу с медијима председника.
Рад на независности правосуђа мора да се настави, а независност правосуђа остаје један од најјачих стубова сваке модерне демократије, наводи се у саопштењу.