Вучић: Поносан на реформе, не и на примедбе за медије
ДАВОС: Колико сам поносан на економске реформе и очување мира и стабилности у региону, толико нисам поносан због критика на рачун слободе медија у Србији, али сам уверен да ћемо, у сарадњи с међународним проифесионалним удружењима, за годину две постићи напредак у тој области, којим ћемо бити поносни, рекао је председник Србије Александар Вучић на Светском економском форуму у Давосу.
Вучић је, на сесији „Медијске слободе у условима кризе“, указао да је Србија успела значајно да унапреди своју економију, те да је поносан на економске реформе и њихове резултате.
По први пут имамо три године заредом суфицит у буџету, раст БДП од 4,5 одсто што еј једна од највећих у региону и ЕУ, и што је јавни дуг смањен с 79 одсто на мање од 50 процената. Све што се економије тиче урадили смо добро, објаснио је он.
Кад је реч о слободи медија у Србији, Вучић је истакао да је главни проблем изразита поларизација медија.
Подсетио је на случај када је Метју Каруан Галиција, син убијене новинарке са Малте и такође учесник панела, на једној конференцији у Пољској, где је добио информације од српских новинара да је стање у медијима у Србији тешко и да се нешто може догодити, реаговао тако да је пренео да ће Србија бити следећа земља у којој ће бити убијен следећи новинар у Европи.
Међутим, то се није догодило. Десило се у пет земаља ЕУ, као и пуцњава на новинара у Црној Гори. Али, нисам ту да нападам Метјуа, додао је он.
Пренео је да се у Србији ипак нешто догодило, да је једном новинару, који је написао нешто у једном локалном медију, за који он није раније чуо, запаљена гаража, те да се пожар прелио на кућу, па му је читава породица била угрожена.
Тада сам се сетио Метјуових речи. Мислио сам да се код нас не може тако нешто десити. Ми смо ухапсили почиоце и оног који је дао паре, а и знамо ко стоји иза тога, кога још нисмо ухапсили, али очекујем да ћемо финализирати овај случај за недељу или 10 дана, рекао је, говорећи о случају угрожавања безбедности новинара Милана Јовановић из Врчина.
После тога, каже, почео је да стрепи.
Морамо да завршимо овај случај и будемо брутални у сличним случајевима, поручио је он.
Пренео је да у Србији нису криминализоване лажне вести или кршење стандарда новинарске професије кад је реч о обавези истинитог извештавања.
Не знам како ћемо то учинити. Погледали смо немачки пример. Ако би урадили исто у Србији, критиковали би нас да ограничавамо слободе, казао је он.
Рекао је да Србија није добила добре оцене последњих година од Репортера без граница, као и Фридом Хауса, и да није поносан том чињеницом.
Међутим, изразио је уверење да ће се то променити.
Пренео је да је јуче разговарао са представницима Репортера без граница и да их је позвао да дођу у Сбрију и њихови експерти помогну посебно када је реч о државној помоћи медијима.
Уверен сам да ћемо за годину или две бити поносни и на напредак у области слободе медија, истакао је Вучић на Форуму.
Лакше се продају емоције, него чињенице
Медијима у савременом друштву није лако да раде на основу чињеница, јер се у данашње време „лакше продаје емоција“, рекао је Вучић.
Чињенице тренутно нису у моди, приметио је председник Вучић и додао да су емоције нешто што се продаје, а да је негативне емоције увек лакше продати од позитивних.
Чак и мој народ кад питате да ли су задовољни економским резултатима, иако су бројке јасне, кажу да нису задовољни. То значи да чињенице нису у моди, да се емоције продају, рекао је Вучић.
На питање које му је упутио модератор панела, главни уредник Ројтерса Стивен Адлер, шта треба да се деси да би му било угодније са новинарима, уз опаску да је био критичан према медијима у својој земљи, Вучић је рекао да најпре жели да каже нешто на тему утицаја слободне штампе на економију.
То је, каже, нешто од велике важности за ЕУ, јер Србија је привукла преко 60 одсто директних страних инвестиција на Балкану.
Имамо веома флексибилан Закон о раду, субвенције, привући ћемо 75 одсто страних директних инвестиција на Западном Балкану, ако бисмо могли да се хвалимо добрим резултатима у овим областима, рекао је и наставио:
Морамо сви да променимо себе, морамо да осигурамо слободно окружење штампе и ја ћу то урадити. Ниједан лидер у свету неће рећи овакве речи као ја данас, него ће се бранити. Ја се нећу бранити, то је лако. Али, нешто друго не можемо да победимо, нико од нас, истакао је и препричао догађај са конференције за медије у Абу Дабију, којој је и сам присуствовао.
Тадашњи француски председник Саркози је био испровоциран од стране Јапанца, милијардера с Форбсове листе, који је рекао „више нема лидера у свету“.
Саркози је у ствари рекао: „Нема лидера у данашњем свету. Имате друштвене мреже, како један човек може да се бори са хиљадама лажних и правих профила?“, препричао је Вучић и додао:
Имате друштвене мреже, некога с профилом и једним постом, како он може да победи на хиљаде лажних профила, људи поштују емоције не чињенице, рекао је Вучић и додао да медијима није лако да раде на основу чињеница.
Ако питате људе у мојој земљи, иако имате све бројке које сам представио, они ће рећи да се осећају да су сиромашни, да нису задовољни. То значи да чињенице нису у моди, емоције су нешто што се продаје, а увек је лакше продати негативну емоцију него позитивну емоцију, истакао је и приметио да ће сличан проблем имати свако коме је посао да се бави чињеницама у данашњем свету.
Мораћемо да се мењамо, да обезбедимо боље окружење за медије и урадићемо то, рекао је Вучић.
Вучић је, на питање новинара Н1 Хрвоја Крешића, рекао да као председник једини у земљи прима све новинаре на конференције и одговара на сва њихова питања.
На опаску Крешића да је његова телевизија критична према власти у Србији и да, када год би неко од новинара Н1 поставио питање, он нагласио да долази од неког са америчке телевизије, што у Србији није комплимент због бомбардовања, Вучић је одговорио да никад није ништа лоше рекао о његовој телевизији, већ само оно што је истина.
Не бисте ништа могли да нађете да сам рекао несто лоше, рекао је Вучић и истакао да новинари Н1 који критикују власт у Србији не трпе било какве тешкоће и проблеме, као и да је на то поносан.
Казао је да га је пре шест или седам месеци један од новинара Н1 замолио да више не наглашава да је у питању новинар са америчке телевизије, јер се тада не осећа лепо, и да отада то више и не ради.
Питао сам зашто вам то сметам, зар сам рекао нешто што није истина? Казао ми је да се није лепо осећао када сам му рекао да долази с америчке телезвиије и рекао сам му да то више нећу помињати и то више нисам ни радио. Али, није баш баш све црно и бело, ја увек прихватам и примам све новинаре у мојој земљи и ја сам једини који то ради, нагласио је Вучић.
Напоменуо је да у Србији у када опозиционе странке позову медије не дозволе свима да уђу.
Ја све примим и одговарам на сва питања. Увек сам спреман да се извиним и да се променим, додао је Вучић.