Вучић: Једно сам сигуран - решење неће бити безболно за Србе
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да још нема предлог решења за КиМ, да није сигуран да ће испоштовати да то решење понуди до краја априла, обећао да ће на њему сигурно радити озбиљно, одговорно и храбро, али и констатовао да оно сигурно за Србе неће бити лако.
Вучић је на прес конференцији коју је имао с премијером немачке покрајине Банен Виртенберг Виндфиром Крецманом одговарајући на питања новинара рекао да ће предлог, ако то буде могуће, урадити тако да не ослаби позицију Србије, али и да гарантује да ће вредно радити како бисмо се приближили компромисном ресењу и постигли договор.
Додао је да не спада у људе који су за то да се одржава ситуација замрзнутог конфликта и чекају боља времена..."Јер тога нема, од тога ћемо дочекати само тежа и лосија времена", поручио је, додајући да наше проблеме не треба да остављамо деци, већ да их сада и сами решавамо и то дијалогом.
Приметио је, међутим, да са каквим год решењем да изађе, уверен је да ће оно бити доцекано "на нож", и то свуда у окружењу, и у свету, али посебно овде у Србији.
"Ако заиста желите решење онда морате најпре да победите на референдуму у својој земљи. Јер, није ми циљ да нешто кажем да бих задовољио некога на западу, а да до решења не дођемо, већ да задовољним грађане Србије, али не тако да грађани Србије и даље не буду срећни, већ да добро знају шта им је решење, а да њиме не буду понижени", поруцио је прешедник Србије.
У сваком случају, додао је, на том ће ресењу радити озбиљно, одговорно и храбро, са жељом да се ресење пронађе."Једино у шта сам сигуран је да оно неће бити безболно за нас Србе", закључио је.
Вучић: Не могу да коментаришем нечије жеље за територијама
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вуцић изјавио је данас да му је од коментарисања туђих жеља за неким територијама важнији разговор са пријатељима из Немачке о инвестицијама и о томе како ће наш народ да живи.
Председник Србије је то рекао одговарајући на питање новинара, у вези са изјавом косовског премијера Рамуша Харадинаја, који је јуче изјавио да ће ауто-путем Приштина-Гњилане-Бело брдо бити повезана "Анаморава" (Косовско поморавље) са, како тврди, "источним Косовом" (Општине Прешево и Бујановац)
"Нисам у стању да прокоментаришем колике су нечије жеље за неким територијама. Много ми је важније да са нашим пријатељима из Немачке разговарамо о инвестицијама и о томе како ће наши људи да живе, уместо о нечему што је некоме било важно пре седам векова", поручио је Вучић на прес конференцији након састанка са премијером немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг Винфридом Кречманом.
Вучић: Немачка за нас кључна земља, хвала на подршци
БЕОГРАД: Немачка је кључна земља за Србију, истакао је данас председник Александар Вучић, наводећи да је само трговинска размена с покрајином Баден Виртенберг, чији је премијер Винфрид Кречман данас његов гост, да је та размена достигла просле године 602,4 милиона евра, што је повећање од 12,6 одсто.
Овде су велике компаније из те покрајине, попут Боћа, али у Панчево долази ЦТФ, уложиће 160 милиона евра, рекао је Вучић на прес конференцији с Кречманом, уз опаску да нама исто тако требају и стотине малих фирми из Немачке које би улагале у Србију, те да због тога морамо даље да радимо на томе да услови за улагаче буду сто повољнији.
Вучић је захвалио Кречману сто је у Београд довео делегацију од сто људи, што, како је рекао, говори о подршци коју пружају Србији, али и о њиховој заинтересованости за будућност Србије.
Хвала на искреној подршци евро путу Србије, радићемо да постигнемо те стандарде, говорили смо и о свим другим питањима која Србија мора да ресава на европском путу...
Премијер немачке савезне покрајине Баден-Виртемберг Винфрид Кречман посетио је данас Београд са око 100 привредника из те покрајине и поручио да тиме желе да отворе простор за нове инвестиције у нашој земљи.Да би предузећа показала већи интерес за нашу земљу морамо да смањујемо бирократију, да обезбедимо лакше оснивање фирми, већу подршку за инфаструктурне пројекте, рекао је председник Србије.
Како је навео посебно су разговарали о дуалном образовању, а без дуалног образовања не можемо да размишљамо о новим инвеститорима."Хоћу да се захвалим Кречману на подрсци европском путу, радићемо посвећено и борићемо се да достигнемо стандарде ЕУ, зато смо и говорили о свим питањима које Србија мора да покрене" додао је Вучић.
Како је рекао очекује да ове године достигнемо пет милијардуи евра трговинске размене и навео да ће Немачка бити за три године партнер са којим ће Србија остваривати 20 одсто укупне трговинске размене са светом.Додао је да немачке фирме запошљавају 44,619 радника и да очекује да ће их бити и више од 50.000.
"Јасно да је Немачка буквално кључна земља за Србију" рекао је председник Србије и додао да бројке о томе говоре.У том смислу је указао и да расте број туриста из Немачке, да их је prеthodnе године било 78.300, што је повећање од 12,3 одсто, од којих је 23.000 дошло бродом.
Он је истакао да верује да та цифра ове године може премашити и 100.000 немачких туриста.Вучић је рекао да су разговарали и о пројектима везаним за Дунавску стратегију, заштити животне средине, и рекао да у тој области прилично заостајемо, али смо имали обавезу да земљу прво спасавамо од банкротсва.
Председник Србије је указао да три године за редом имамо суфицит у буџету, чиме се не могу похвалити многе европске земље, али и подвукао да имамо много тога да научимо од немачке покрајине Баден Виртемберг.
"Не стидимо се да кажемо да смо спремни да учимо од вас" казао је Вуцицћ и пожелео гостима из Немачке добродошлицу уз позив да долазе чешће и да се осећају као код своје куће.
Кречман: Потпуно уверени да је Србији место у ЕУ
БЕОГРАД: Немачка и Баден-Виртенберг наставиће да подржавају Србију на њеном путу ка Европској унији, изјавио је данас премијер те немачке покрајине Винфрид Кречман и додао да је Србији место у Унији.Кречман је, на заједничкој конференцији за штампу са председником Александром Вучићем, рекао да је допутовао у Србију да помогне у озбиљним напорима и пружи јој подршку на пут ка ЕУ.
"Србији је место у ЕУ и у то смо потпуно уверени. Допринос Србије у приступном процесу заслужује велико поштовање", подвукао је он додајући да Баден-Виртенберг жели да да свој допринос европском путу Србије.Кречман је казао да се радује што је могао да се одазове позиву да дође у Србију, коју је добио априла 2015.године, када је Вучић боравио у Баден-Виртенбергу.
"Бројност делегације која се састоји од представника политике, привреде, науке, и цвилног друштва показује да озбиљно желимо да интензивирамо и продубимо сарадњу са Србијом", нагласио је он.Кречман је казао да постоји простор за продубљивање сарадње постоји у економској размени, те посебно нагласио да сутрашња седница мешовите комисије, али и Дунавска стратегија пружају могућности за кооперацију.
"Дунав је велика европска река која има свој извор у Баден-Виртенбергу. И сам живим на Дунаву, где сам научио да пливам, и та река која повезује треба да буде подстицај за сарадњу", казао је он.Кречман је објаснио да је дошао да помогне Србији у озбиљним напорима на путу ка ЕУ, додајући да су потребне још реформе, посебно у области владавине права и безбедности планирања.
"То је посебно важно за мала и средња предузећа, која су кичма привреде Баден-Виртенберга, јер она немају велике правне службе, и ако се одлуче да инвестирају, а хоће сигурно јер је ово атрактивно тржиште, морају да постоје и атрактивни услови", рекао је он.Указао је да се свет налази пред великим променама, и да су неопходни одрживост, заштита климе, где српска привреда мора прескочити неке нивое, кроз које је пролазила Немачка, што је велики изазов и простор за сарадњу.
Такође је нагласио да су потребни напори у области дигитализације како би Европа остала конкурента, јер на глобалном трзишту поред САД, сада имамо и Кину, те је bithno да Европа остане снажна, простор мира и благостања.Када је реч о екологији Кречмар, који је политичар из редова странке Зелених, потврдио је да је и о томе било речи и нагласио да на светским тржиштима могу бити конкурентна само она предузећа коај се придржавају светских стандарда.
Истакао је да је неопходно и да се земље посвете дигитализацији као и одрживости, због чега ће и то бити теме на мешовитој комисији.Кречман је казао да ће уложити и напоре у неговању пријатељства два народа.