Вучић: Извоз ИТ сектора у прва три месеца скоро 600 милиона евра
БЕОГРАД: Председник Александар Вучић изјавио је данас током обиласка Научно-технолошког парка Београд, заједно са председником Европског савета Шарл Мишелом, да је наша земља у прва три месеца ове године остварила извоз у ИТ сектору у вредности од скоро 600 милиона евра.
Вучић је рекао да је Србија, на почетку процеса дигитализације, пре три, четири године, имала годишњи извоз у том сектору око 500 милиона евра, док је тај извоз сада превазиђен већ у првом кварталу.
"То је огромна и фантастична промена у односу на prеthodnih три или четири године", рекао је Вучић.
Нагласио је да је поносан на те младе људе који развијају ИТ сектор у нашој земљи и истакао да имамо пуно паметних младих људи.
Такође, рекао је да за НТП Београд треба да се гради још једна зграда и да је пре четири године ту било свега двадесетак иновативних компанија, док их сада има око120.
Вучић и Мишел су посетили Научно-технолошки парк Београд, где ће присуствовати потписивању споразума о заједничком пројекту односно финансирању српске истраживачке и стартап заједнице у укупном износу од 84,5 милиона евра.
Четири компаније које послује у НТП Београд биће финансиране овим средствима, а то су: Charge&Go, Анорис tehnology, Пирате Арт и Десигн.
Разговарао је са власником "Charge&Go" Милошем Костићем који му је представио иновативну платформу која умрежава возаце електричних аутомобила и власнике пуњача.
Помоћу платформе се може управљати енергијом и потрошњом на самим системима станица, као и обавити даљинска повера сваког пуњача.
"Празна вам је батерија и питате се где да пронађте пуњач, како то да обавите и колико то кошта", рекао је Костић и истакао да преко возачи могу путем једног клика на мобилном телефону да пронађу пуњач, обаве услуге и заврше пут.
Каже да су анимирали различите компаније, на пример Путеве Србије и бензинске станице и да сада имају у својој мрежи 44 јавна пуњача доступна за власнике електричних аутомобила.
Вучић га је питао колико кошта пуњење,а Костић му је рекао:
"То се тренутно мери по минуту, најачи и најбржи су на аутопутевима, на пређених 100 км ако ноћу пуне код куће то износи 1,5 евра, а на аутопуту између четири и пет евра, што је скоро него дупло нижа цена од дизела", навео је он.
Вучић је разговарао и са представницима Анорис технолоџи, који су објаснили да су направили прву у свету паметну рукавицу за слепе особе.
Захваљујући паметној рукавици Анора коју је развио млади тим компаније Анорис технолоџи, слепе и слабовиде особе могу лакше да се оријентишу у простору, да препознају боје, новчанице и објекте, а старатељи или пријатељи да прате њихово кретање.
Вођа тима је рекао да таква рукавица кошта свега 380 евра у Србији и да је то код нас прва модерна технологија за ту намену
Паметна рукавица може да се користи преко мобилног телефона, али и без њега.
Вучић је изјавио у Научно-технолошком парку Београд, у присуству председника Европског савета Шарла Мишела, да је Србија у prеthodnе три године привукла у просеку 61 одсто страних директних инвестиција на Западни Балкан, а да извоз српског ИКТ сектора учествује готово 70 одсто, што показује колико се Србија променила на боље.
"Само по томе може да се види колико је Србија напредовала и колико смо се променили. И тим путем морамо да наставимо", поручио је Вучић, након потписивања споразум на основу кога ће ЕУ и Светска банка заједнички финансирати српске истраживачке и стартап заједнице, у укупном износу од 84,5 милиона евра.
Вучић је рекао да је у НТП на неколико места видео речи Србина Николе Тесла, можда највеће научника у историји човечанствано, да нема већег узбуђења него када изумитељ види како се креаиција његовог ума развија ка успеху и да је то управо и видео данас у разговору са младим иновативним људима.
Желим свим иновативним људима да се креације њиховог ума остваре, поручио је Вучић.
Напоменуо је да су Србија и ЕУ прожете међусобним везама и не само тешким стварима, већ и оним лепим и успесима.
"Кроз Фонд за иновациону делатност, а ту се поносимо са више од 150 патената, имали смо улагања између 500.000 и 600.000 евра годишње, док данас држава Србија улаже више од 20 милиона евра кроз тај фонд. То говори о томе колико је држава напредовала и расла и колико су напредовали наши научно-технолошки паркови и фирме", истакао је Вучић.
Нагласио је да је пре само пет година у НТП Београд било свега 20 иновативних компанија, док их је данас 120.
Вучић је подсетио да су изграђени и НТП у Нишу, Новом Саду, Чачку, Дата центар у Крагујевацу и да верује да ће НТП бити изграђени и у другим градовима у Србији, како би и у њима млади имали шансу да развијају своје идеје.
"Још више новца ћемо да улажемо. Срећан сам што сте могли код Ане Брнабић да видите невероватну страст... Могао сам да се нашалим да је то због будуће владе, а у ствари сам хтео да кажем да се то дешава када неко у нешто верује. И она је претерала у причи да се тај развој десио у време када сам ја био премијер. Јесте, али случајно пошто је мој посао био само да препознам људе који имају ту страст и знање код људи који то боље знају и разумеју и само да им дамо да раде", прокоментарисао је Вучић.
Председник каже да је данас разговарао са младићем који је са 17 година првих 10 евра зарадио у НТП Београд, а сада је направио најмодернију рукавицу за слепе.
Не би успели све то без подршке ЕУ, не би имали никакву шансу да направимо то да није било не само финансијске већ и широко структуралне подршке ЕУ, рекао је Вучић обраћајући се Шарлу Мишелу.
"То је за нас било од изузетног значаја", нагласио је он.
Подсетио је да је у привлачењу страних директних инвестиција Србија пре учествовала на Западном Балкану између 39 до 41 одсто, док је у prеthodnе три године то било на нивооу просечних 61 одсто.
Захвалио је Шарлу Мишелу што ће и преноћити у Београда, пошто у последње време сви долазе само на по сат времена и додао да нико више не поштује домаћине.
Научили смо да о нама говоре лоше и не љутимо се, али једино не можемо да опростимо увреде када неко каже да смо лоши домаћини, рекао је Вучић и прокоментарисао да је одлука Мишела да остане цео цан и преспава види као знак огромног поштовања и да ће Србија то знати да узврати.
"Драго ми је што смо ову посету почели баш у НТП Београд и
надам се да ћемо имати више прилике у будућности да видимо неке друге градове у унутрашњости, јужен од Београд, да видимо и Ниш и Крагујевац, Лескова, Крушевац, Краљево и Чачак, па да сами стекнете утисак о Србији, после чега ниједан извештај да не може то да промени и направи га лошијим", истакао је Вучић.
Казао је да ће држава више издвајати финансијских средстава, али и да ће молити и наше европске партнете да више улажу у тој области.
Споразум на основу кога ће ЕУ и Светска банка заједнички финансирати српске истраживачке и стартап заједнице, у укупном износу од 84,5 милиона евра, потписан је данас у Научно-технолошком парку Београд у присуству председника Србије Александра Вучића и председника Европског савета Шарла Мишела.
Споразум су потписали шеф Делегације ЕУ у Србији Емануел Жиофре и представник Светске банке у Србији Душан Васиљевић.
Од укупне вредности пројекта, ЕУ ће донирати 41,5 милиона евра, док ће Светска банка дати кредит у износу од 43 милиона евра.
Пројекат ће бити реализован у сарадњи са Фондом за науку Републике Србије и Министарсрством просвете, науке и технолошког развоја.
Четири компаније које послује у НТП Београд биће финансиране овим средствима, а то су: Charge&Go, Анорис технолоџи Пирате АРт и Десигн.
Вучић и Мишел су пре потписивања споразума разговарали са представницима тих компанија.