Вучић и Орбан и о мигрантској кризи
Стефановић је у изјави новинарима у Шиду подсетио да је у више наврата разговарао са мађарским министром унутрашњих послова Шандором Пинтером о мигрантској кризи, те да му је мађарски колега рекао да та земља неће одустати од одлуке да прима дневно на своју територију само 30 миграната.
Додатни проблем је, рекао је Стефановић, што ни Хрватска више не прима мигранте, па је њихов проток кроз западно-балканску руту знатно отежан.
„О свему томе ће разговарати делегације Мађарске и Србије у Београду”, рекао је Стефановић и нагласио да мигрантску кризу не могу решити ни Србија ни Мађарска и да оне нису ни одговорне за стварање те кризе.
Он је навео да Европска унија, уколико не буде желела да прима више мигранте, то и каже, те да онда и Србија морати да обавести ЕУ да ни она не може мигранте примати бесконачно, а да они из Србије не могу да оду.
Стефановић је изјавио да ће Србија наставити да буде добар домаћин мигрантима, али им неће дозволити да угрожавају безбедност грађана и крше закон.Стефановић је, приликом посете Шиду, где се тренутно налази око 1.400 миграната, а забележено је неколико крађа и туча чији су виновници били мигранти, поручио да грађани морају да се осећају безбедно и сигурно и да гостопримство не значи да се „људима може упадати у дворишта и пљачкати”.Министар је рекао да се у Шиду догодило више пљачки и крађа у радњама које су починили мигранти, да је пријављена и једна туча која је, наводи, завршена убодем ножем, те да су мигранти упадали у дворишта грађана и крали имовину, али је нагласио да је полиција те случајеве решила.
Наводећи да је Шид општина са најмањим степеном криминалитета у Срему и са једним од најмањих у Србији, Стефановић је рекао да је у последњих неколико месеци у тој општини повећан број миграната, па је било и више кривичних и прекршајних дела. Он је рекао да је у последњих 48 сати у Шиду спроведена опсежнија полицијска акција у којој су две особе, које немају пријаву боравка у Србији, приведена судији за прекршаје, док су поједини мигранти одведени у центре за прихват странаца.
Истакао да је задатак Србије да заједно са ЕУ покуша да пронађе решење за мигрантску кризу и да сарађујући са ЕУ, пронађе начин да се мигрантима изађе у сусрет да дођу до дестинација које желе.
Министар је рекао да је са представницима полицијске управе у Шиду пре свега разговарао о мигрантској кризи и безбедности грађана. Истакао да је задатак Србије да заједно са ЕУ покуша да пронађе решење за мигрантску кризу и да сарађујући са ЕУ, пронађе начин да се мигрантима изађе у сусрет да дођу до дестинација које желе.
Стефановић је нагласио да Европа, уколико не жели да прими мигранте и мисли да они не треба да дођу у ЕУ, мора то и да каже и да Србији покаже како даље да поступа у процесу њихове реадмисије и како да их врати у земље порекла. „Ми не желимо да будемо колатерална штета било које одлуке и желимо да будемо део глобалног решења. Европа мора да казе шта ће да ради, јер ми овим људима дугујемо одговоре да ли ће у Србији остати неко дуже време, да ли ће моћи да планирају другу руту или треба да планирају како да се врате у своју домовину”, рекао је Стефановић. Рекао је да ЕУ мора да одговор јер су, како је навео, мигранти у Србију и дошли из земаља ЕУ, односно из Грчке преко Македоније и из Турске преко Бугарске.
Д. Савичин
Заштита државних интереса
Спровођење закона и заштита државних интереса Србије ни на који начин не могу да угрозе односе између Србије и Хрватске, изјавио је Стефановић.Упитан да ли хапшење осумњиченог за шпијунажу у корист Хрватске, може додатно да угрози односе између Србије и те земље, Стефановић је рекао да не мисли да на било који начин спровођење закона и заштита државних интереса Србије може да угрози односе две земље.
„Уколико нека држава покуша да активно учествује у рушењу нашег државног поретка, онда то може само да покаже да та држава нема добре намере према Србији”, рекао је Стефановић током посете полицијској управи Шид.