Вучевић: Србија би требало да остане за преговарачким столом
БЕОГРАД: Министар одбране Милош Вучевић рекао је данас да је за Србију добро да остане за преговарачким столом са Приштином.
Вучевић је изјавио да се нада да ће доћи до формирања Заједнице српских општина по принципима из 2015. године, који приоистичу из Бриселског споразума.
Министар је навео да не треба инсистирати на томе да Србија јавно каже шта ће се договарати током преговарачког процеса јер ће то дати "маневарски простор" председнику Србије Александру Вучићу.
"Дајте човеку мало маневарског простора, није се предао 10 година. Косово је отпризнало 28 држава. Све смо победе однели где смо могли. Нисмо проглашени 2015. године за геноцидни народ у УН, а маневарски простор нам је петопарац", изјавио је Вучевић за ТВ Пинк.
Вучевић је рекао да је од 2012. године враћена култура сећања за жртве које су протеране или погинуле у ратовима деведесетих година.
"За Кошаре нисмо чули док Вучић није дошао на власт. Од 2012. почели смо да враћамо културу сећања, па смо почели да обележавамо, тугујемо за протераним крајишким Србима 1995. године, па се сетили наших бораца на Кошарама и Паштрику", закључио је Вучевић.
Милош Вучевић рекао је данас да српска наменска индустрија није продавала оружје зараћеним странама у руско-украјинском сукобу.
"Десет дана објашњавамо да не извозимо војну опрему ни руској ни украјинској страни. Покажите ми један папир да наше наоружање може да се реекспортује. Ми смо одговорна страна која се држи речи и међународних уговора, јер тако правите кредибилитет своје државе", рекао је Вучевић за тв Пинк.
Он је навео да наменска индустрија продаје оружје само оним купцима који донесу сертификат и објаснио да оружје не може бити даље продавано без српске сагласности.
"Све оно што се извози из наменске индустрије Србије иде искључиво ка оним купцима који донесу сертификат где су дозвољени крајњи купци. Српска страна, да би се додатно заштитила ставија обавезну клаузулу ка дозвољеном крајњем кориснику да оружје не може да се реексопртује без сагласности српске стране", изјавио је Вучевић.
Он је додао да петина оружја која се произведе у наменској индустрији остаје Војсци Србије са циљем њеног јачања.
"Примењујући директиву председника као врховног команданта, ми 20 одсто произведених ствари у нашој наменској индустрији задржавамо за Војску Србије, јачамо нашу снагу", изјавио је Вучевић.
Вучевић је рекао да треба да будемо поносни на нашу наменску индустрију која директно запошљава 20.000 људи, а када се урачунају кооперанти тај број износи 45.000.
"Нама од те индустрије живи и Крагујевац, Прибој, Чачак, Ваљево, Ужице, Куршумлија и друга места. Ми немамо права да угасимо те фабрике да ти људи остану без посла и производе оно што производе деценијама, неке и вековима као што је традиција у Крагујевцу", навео је Вучевић.
Министар је изјавио да су издвојена нова средства која ће се пласирати у наменску индустрију да ће она бити велики подстрек за њен развој.
"Ми смо сада спремили пакет од 400 милиона евра, додатних средстава који нису уз буџета, која се пласирају делимично у наменску индустрију. То је 100 милиона евра које иду у нове погоне и технологију, производне машине. Министарство одбране и Министарство финансија ће то строго контролисати. И 300 милиона спремамо пакет за наоружање за Војску Србије", рекао је он.
Коментаришући сајам наоружања у Абу Дабију, Вучевић је навео да је Србија послала важну поруку свету и подсетио да се шеик Бин Заед задржао сат времена на српском штанду. Министар је закључио да је приликом сајма остварено доста важних контаката и послова, а да је најважнији од њих куповина неколико хиљада дронова "Камиказа" који ће бити сукцесивно испоручени.