Вучевић: Не можемо замерити док су демонстрације мирне
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић у интервјуу за „Дневник” на питање о протестним шетњама које сваки дан угрожавају нормално одвијање саобраћаја у граду каже да се, док су демонстрације мирне, не можемо ништа замерити људима које исказују своје незадовољство.
– Мислим да је и то један од доказа да је Србија демократско друштво и да свако има право да изрази свој политички став – наводи Вучевић. – Поносан сам на чињеницу што људи који желе да искажу неко своје незадовољство имају могућност за то и немају никакве проблеме, што могу да се окупе кад желе, да иду где желе. Не разумем баш све политичке циљеве, односно разумем их суштински шта желе да раде, али не разумем да неко жели да поништи изборну вољу на улици. Веома је важно рећи да се ради о политичким протестима, а не о студентским. Има сигурно и студената међу њима, али то нису то студентски протести пошто се ништа не односи на захтеве који би тицали квалитета живота, учења, студирања на Новосадском или било којем другом униврзитету.
Да ли видите сличности између протеста у деведесетим годинама и ових данас?
– Врло је важно рећи и то што је и Александар Вучић споменуо пре два дана, да постоји велика разлика између prrotеsta 1996, 1997, 2000. и ових. На протестима пре двадесет година, или пре 17 година, они који су протестовали бранили су изборну вољу, нису дозвољавали да било ко неким административним или судским путем покушава да поништи изборну вољу. Данас имамо потпуно супротно: на протестима се покушава да се поништи изборна воља, да се не призна изборна воља. Немогуће је да се направи паралела, односно да се направи да је то нека континуирана прича о одбрани изборне воље. Овај пут се уопште не брани изборна воља, него се жели да се каже „ми не признајемо изборну вољу”. Ту је кључни проблем оних који протестују. Желе да убеде грађане у то да постоје грађани првог и другог реда, или грађани с јачим и слабијим правом гласа на изборима. То није демократски. Демократски је протестовати, изразити своје неслагање, и то је у реду, али није у реду да кажете „не признајемо одлуку политичке већине”. Демократија је да политичка већина призна право политичке мањине, али је демократија и обавеза политичке мањине да призна одлуку политичке већине на изборима. То је кључна порука.
Појављују се и пароле мржње...
– Једино што ми се не свиђа су пароле мржње које смо видели. Не свиђа ми се да се нападају нечија деца, да се прети, не свиђа ми се да се нападају просторије наше странке, и то више пута. Нисмо сваки пут ни обавестили о томе јавност. И желим да се извиним Новосађанима, знам да је све веће нестрпљење и нервоза код људи јер саобраћај не може нормално да функционише. Све је то јасно, али то морамо сви заједно да прихватимо и истрпимо. Најважније је да све пролази мирно. Све док су демонстрације мирне, не можемо ништа замерити људима које исказују своје протесте.
Град је у последњих неколико година започео велике пројекте и први пут се поклања велика пажња и Петроварадину. Како напредују радови на изградњи спортске хале?
– Спортска хала је у завршној фази, мислим да ће бити завршена за неколико недеља. Онда креће и партерно уређење око хале, значи уређење паркинг-простора, постављање јавне расвете, сређивање платоа испред спортске хале. Та зона ће бити комплетно уређена. Поносан сам на чињеницу да смо изградили прву спортску халу са сремске стране града и да водимо рачуна о свим деловима града. За Петроварадин је исто веома значајно рећи да креће уређење подграђа, радиће се фасаде. Још један леп догађај за мене што се тиче Петроварадина јесте да се Фестивал уличних свирача од прошле године преместио у окриље петроварадинског подграђа да бисмо направили полицентричност културних дешавања, да не буде све сведено на Трг слободе и Културни центар у Порти, него да град има више локација у различитим деловима града где се одржавају лепи фестивали, да људима то буде ближе и да не морају сви да иду у центар да би присуствовали неком лепом догађају. Имамо велике планове за даљи развој комуналне инфраструктуре и према Ветернику, Адицама, Клиси, Сајлову... То су делови који и даље нису довољно опремљени за нормалан живот.
Ержебет Марјанов
Ускршња порука
Шта поручујете грађанима поводом ускршњих празника?
– Желим читаоцима „Дневника” и свим грађанима у Новом Саду да честитам васкршње празнике, ове године је лепо што се и по грегоријанском и јулијанском календару слави истог дана, ако је то негде симболично и значајно, то је овде у Новом Саду и Војводини, где је мултиконфесионално друштво. С традиционалним поздравом „Христос васкрсе, ваистину васкрсе” желим да празнике проведу у миру и здрављу и да будемо спремни да после Васкрса наставимо да радимо. Желим да се захвалим „Дневнику” на професионалном односу и праћењу свега онога што се дешава у граду, ипак сте ви новосадски дневни лист, наравно, и најчитанији дневни лист у Војводини, једини дневни лист у Војводини на српском језику на ћириличном писму с великом традицијом, и пре свега Новосађани имају културу читања „Дневника”. Радујем се што имате модернији веб-сајт.