Вучевић као градоначелник и његов тим заслужни што је Нови Сад препознат на мапи Југоистока Европе
Када се сагледа историја Новог Сада, Српске Атине, у турбулентном 19. и 20. веку, издваја се значајан број чињеница и важних процеса. Међусобна веза Српске цркве, Матице Српске, либералне политике, дали су обележје и печат периоду до 1918.
Светозар Милетић и Матица српска симбол српског окупљања
Непобитно је да Српска Војводина, као заветна мисао Срба пречана, која је изнедрена политичком борбом и револуционарним ратом, стоји на темељима горе наведених институција и истакнутих појединаца. Плејада великана Српске Војводине, толико је велика да су читаве књиге испуњене мислима и делима свих оних који су стремили овој идеји, а чији је маркантни представник Светозар Милетић.
У политичком животу две Југославије 1918-1992, мењале су се околности, уздизала и јењавала српска идеја, лутало се са југословенским конценпцијама, али Милетић, Матица и Српска црква, остали су синоним српског окупљања. Трн у оку свих оних који су Југославију гледали као решавање српског питања на уштрб Срба. Није их било мало.
Нови Сад почео да добија модерно лице у време Вучевића
Злонамерно представљање Српске цркве, етикете о Велико- српској хегемонији, стигма и кривица коју је требало приписати српској елити, а народу који је стравично страдао у Два рата наметнути тешко бреме, а уоквирити флоскуле које ће многи и спољни фактори преузети током криза 1990их. Страдање града током Нато агресије 1999, болно сведочи назначене чињенице. Нови Сад је управо на темељима, наслеђа Српске Атине, почео поново да добија другачије лице, традиционално, а модерно, у време Милоша Вучевића као градоначелника и његовог тима, који су уложили значајне напоре да се Нови Сад поново упечатљиво препозна на мапи Југоистока Европе.
Трансформнација града данас је неупитна, и осведочена, а Српска Атина у споју старог и новог, поново профилише себе у политичким турбуленцијама и компликованим политичким процесима и кризама данашњице.
Проф. др Горан Васин, историчар