light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Власт чека предлоге, Чеда нуди четири тачке, Двери би ТВ дуел

04.08.2017. 08:10 08:50
Пише:
Фото: Tanjug

Странке власти и опозиције различито виде домете које може остварити дијалог о Косову, који је у Србији, додуше не још формално, покренуо председник државе Александар Вучић.

Поједине партије износе предлоге оквира у којима би се могло решити косовско питање, има оних за које је такав разговор непотребан, док с треће стране стижу поруке да дијалог може почети тек када се о том проблему изјасни сам Вучић.

Министар спољних послова и председник СПС-а Ивица Дачић изјавио је да Србија питање Косова и Метохије никада неће решити капитулацијом. Поводом негативних реакција које је изазвала његова теза о разграничењу, Дачић је рекао да је срамотно ако неко сматра да његов предлог нарушава границе.

„Па које границе, како их није срамота? Они су нарушили границе Србије, а сада кажу: добро, сад нема даље. Тако се не може водити дијалог“, истакао је Дачић, уз опаску да је „Клинтонова политика и даље је жива, али да су се времена променила”.

Србија питање Косова и Метохије никада неће решити капитулацијом (Ивица Дачић)

Заменик председника Либерално-демократске партије Ненад Милић оценио је да је себично и политички неодговорно пропустити прилику да се у Србији разговара о косовском проблему. Та странка прва је од опозиционих партија изашла са својом платформом од четири тачке, као основе с којом ће наступити у дијалогу.

„Попустити пред онима који нас оптужују да смо „издајници” јер заговарамо разговор с косовским Албанцима једнако је неодговорно као и попуштање пред онима који нас оптужују да смо „издајници опозиције” јер се залажемо за разговор с Вучићем“, навео је Милић.

Казао је да решење косовског питања представља предуслов напретка и Србије и Косова, али и читавог региона, и да је за Србију од пресудне важности да јасно каже шта жели да би могла максимално заштитити своје интересе.


Јоксимовић: Одазвати се позиву на дијалог

По мишљењу функционерке СНС-а, министарке за европске интеграције Јадранке Јоксимовић, „важно је отворити тему унутрашњег дијалога о решавању косовског питања да бисмо сагледали где смо сада, шта можемо урадити заједно и ако можемо да направимо неки консензус”. Она наглашава да је легитимно да то учини председник државе јер је директно учествовао у делу дијалога који је отворен кроз потписивање Бриселског споразума. Како каже, то није лако, али циљ је легитиман и ако је остварив и за више година. Сматра да је обавеза сваког учесника јавног живота – интелектуалне, политичке елите, да се одазове позиву на дијалог, да каже шта мисли.

„Питани сте, немојте после да кажете: имали смо решење, али нас нико није питао“, закључила је она.


„Поготово зато што с друге стране има преговарача који јасно и без резерве жели само једно – независност. У разговорима учествује и трећа страна, Европска унија, и ту је управо шанса Србије да максимално заштити српско становништво на Косову, културна добра и имовину“, оценио је Милић, упозоравајући на то да су „сваком садашњем и будућем преговарачу руке практично везане унутрашњим митовима о Косову”.

За ЛДП је „декосовизација” сопствене стварности и рационализација циљева основ и темељ предстојећих разговора. „Питање коначног статуса Косова не може се решити обичним компромисом и због тога сви проблеми настали из времена иза нас треба да се решавају постепеним кориговањем међусобних односа и стварањем нових околности кроз гарантовање Србији уласка у чланство ЕУ, НАТО, као и кроз присуство безбедносних снага НАТО-а на Косову и остварив план приближавања Косова Европској унији”, наводи ЛДП.

Себично је и политички неодговорно пропустити прилику да се у Србији разговара о косовском проблему (Ненад Милић, ЛДП)

„Србија не може тражити своју срећу у унапред изгубљеном заустављању Косова на путу ка чланству у УН, УНЕСКО-у и другим међународним и регионалним организацијама, већ за свој интерес треба да прогласи јачање и напредак Косова, који подразумева његово паралелно укључивање у модерне европске и светске токове заједно са Србијом”, сматрају у ЛДП-у, и истичу да „за све наведене послове морамо пронаћи разумевање за Србију у свету и наше интересе остваривати у договору с ЕУ и Сједињеним Америчким Државама”.

Поједине партије сматрају да се проблем Косова не може посматрати одвојено од сложених односа у региону. Тако је лидер Покрета „Двери” Бошко Обрадовић преко друштвених мрежа обнародовао своје залагање за проширење предложене теме.


Милићевић: Храбар и озбиљан корак

Шеф посланичке групе социјалиста у Скупштини Србије Ђорђе Милићевић поручује да је позив председника државе на дијалог о Косову и Метохији „храбар и озбиљан корак у изналажењу трајног и одрживог решења”, и да га „никако не види као позив да се призна једнострано проглашена независност Косова”. Са жаљењем примећује да то многи нису схватили, попут појединих опозиционих странака, које су, каже, показале да нису спремне за озбиљне разговоре и дијалог. За разлику од њих, којима је то дневнополитичка тема, за социјалисте је, каже Милићевић, то питање које се тиче будућности Србије. Понавља да СПС подржава јасну опредељеност за дијалог јер је то, тврди, једини начин да се дође до одрживих, прихватљивих решења.

„Уместо сукоба, разговарамо да бисмо имали будућност“, закључио је Милићевић.


„Предлажем и унутрашњи дијалог о Републици Српској Крајини, а обавезно и о независности РС и уједињењу Србије, Црне Горе и РС у једну државу”, поручио је Обрадовић с друштвене мреже „Твитер”. Он је  упутио и отворено писмо Александру Вучићу, оптужујући га да је покренуо „такозвани унутрашњи дијалог” с циљем признавања независности Косова. Каже да очекује дијалог са српским председником „свако вече, на РТС-у, уживо”, а да неће, како каже, „долазити на канабе као Чеда, Чанак и Шешељ”.

Демократска странка, чији је некадашњи председник Борис Тадић био и шеф државе, још увек се не изјашњава о томе да ли ће се укључити у предложени дијалог. Председник ДС-а Драган Шутановац изјавио је, поводом јавног Вучићевог позива на унутрашњи дијалог о КиМ, да би председник Србије требало да изнесе своју платформу.

Говорећи о најави унутрашњег дијалога о Косова, академик Душан Теодоровић је такође рекао да председник Србије мора први да каже шта је његов план за решавање тог питања.

С. Станковић

Пише:
Пошаљите коментар
Симић: Отварање дијалога - државнички потез Вучића

Симић: Отварање дијалога - државнички потез Вучића

02.08.2017. 09:31 09:33
Дијалог о Косову: Владајућа коалиција без дилеме, опозиција калкулише

Дијалог о Косову: Владајућа коалиција без дилеме, опозиција калкулише

31.07.2017. 09:02 09:07
Тема „Дневника”: Дијалог о Косову – терет и(ли) каменчић у ципели

Тема „Дневника”: Дијалог о Косову – терет и(ли) каменчић у ципели

28.07.2017. 08:32 08:40