Усвојен Ребаланс буџета за 2021. годину
БЕОГРАД: Народна скупштина усвојила је вечерас Ребаланс буџета за 2021. годину.
Министар финансија Синиша Мали у начелној расправи рекао је да се ребаланс спроводи како би држава наставила борбу против пандемије изазавне вирусом корона, подстакла привредни раст и умањила негативне последице кризе по грађане и привреду.
Ребалансом, навео је Мали, издвојен је новац за реализацију трећег пакета мера подршке грађанима и привреди, који је, подсећа, вредан 257 милијарди динара.
Навео је да су неке од мера из трећег пакета помоћи - три пута по пола минималца за сва мирко, мала, средња предузећа и предузетнике, 600 евра по аутобусу за превознике у наредних шест месеци, помоћ градским хотелима 350 евра по кревету и 150 евра по соби.
Запослени у туристичким агенцијама, туристички водичи, рента кар агенцијама, угоститељству, али и самостални уметници добиће два пуна минималца.
Када је реч о директној помоћи грађанима, трећим пакетом мера предвиђена је помоћ за грађане на КиМ и то 100 евра за све одрасле и децу, а 200 евра за незапослене пунолетне грађане.
Помоћ од 60 евра добиће сви пунолетни грађани Србије који се пријаве у пероду од 28. априла до 15. маја на порталу Пореске управе.
Такође, трећи пакет предвиђа, поред 60 евра и додатних 50 евра за пензионере и додатних 60 евра за незапослене пунолетне грађане који су били регистровани на бироу у четвртак.
Подсећа да трећи пакет подразумева и помоћ привреди кроз две гарантне шеме, једна је продужетак прошлогодишње, а друга је нова за она предузећа која су у већим финансијским проблемима.
Такође, Мали је истакао да је ребалансом буџета издвојен новац за капиталне инвестиције и нагласио да је издвојено 430 милијарди динара.
Навео је да је издвојен новац за наставак изградње четири аутопута, међу којима су Прељина-Пожега, Моравски коридор, Рума-Шабац-Лозница, али и за почетак изградње нових, као што су Дунавска магистрала, Фрушкогорски коридор, Ниш-Плочник-Мердаре.
Поред тога, наглашава да је издвојен новац за изградњу обилазнице око Новог Сада, Горњег Милановца и Лознице, као и за почетак изградње метроа у Београду.
Мали је изјавио да су ребалансом буџета за 2021. годину издвојена додатна средстава за екологију у односу на иницијални буџет и додао да су та средства увећана за 16 милијарди динара.
Од 16 милијарди динара, додаје он, четири милијарде динара налази се код Министарства за заштиту животне средине, а преосталих 12,1 милијарду динара код Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
Такође, издвојено је 5,5 милијарди динара за пољопривреду, 300 милиона динара за развој филмске индустрије, а велика средстава су, каже Мали, издвојена за спорт и омладину.
Мали је казао да ребаланс предвиђа наставак великих улагања у здравство, односно за изградњу нове ковид болнице у Новом Саду, за наставак радова на КЦС у Београду, за почетак реконструкције КЦ Војводина, за опремање Дома здравља у Борчи, реконструкцију великог броја општих болница и домова здравља широм Србије.
Поред тога, издвојен је додатни буџет за РФЗО како би држава набавила довољну количину вакцина и лекова у борби против корона вируса.
Ребалансом буџета за здравство је издвојено око 417 милијарди динара.