Уједињени и(ли) разједињени, нови савези на помолу
Коначни резултати ванредних парламентарних и београдских избора још увек нису угледали светло дана, а већ се у јавности разговара о томе да ли би грађани и када требало поново да изађу на биралишта.
Лидер напредњака Александар Вучић потврдно је одговорио на идеју челника ССП Драгана Ђиласа да се београдски избори понове, али је ова тема покренула додатне дилеме. Тако је потпредседник СНС Милош Вучевић први најавио да ће Вучићу предложити да се на јесен понове и парламентарни избори, како би напредњаци учврстили свој легитимитен не само у главном граду, већ и на републичком нивоу. Констатовао је да су се након поновљених избора грађани отрезнили, да су видели шта ко ради и говори, да ће разумети колико је важно за коју странку гласају и да је поштено да се иде на нове изборе. Потомо је и председница владе Ана Брнабић рекла је да се не противи новим изборима у Београду, али да није ни против нових парламентарних. О њиховој неопходности иако СНС има 120 мандата у парламенту, говорио је и први човек Покрета социјалиста Александар Вулин. „Као део победничке листе, тражим од председника Вучића да не формира већину и да поновимо и изборе на парламентарном нивоу”, рекао је Вулин.
Док се износе начелне дилеме о томе колико је потребно имати гласова више да би се формирала власт, о избору нове владе, како се чини, размишљају актуелна владајућа коалиција и медији, док је опозиција фокусирана искључиво на Београд. Ана Брнабић, која је и потпредседница напредњака, упитана ко је пожељан партнер СНС-а, рекла је да то зависи од тога кога питате у странци, и да ће страначки органи донети одлуку. Напоменула је и да су се различити партнери позиционирали на различите начине, пре, током и након кампање, а да се једино у потпуности принципијелно позиционирала Српска напредна странка. Додаје да сви они могу заједно и желе заједно, када им је једини циљ да буду против СНС-а.
- Ми размишљамо у односу на циљеве које смо поставили, да просечна плата у Србији буде 1.000 евра, пензија 500. Размишљамо о нашем путу европских интеграција, али и да сачувамо да можемо самостално да одлучујемо. Ту ћемо тражити партнере, мањине – СВМ и па и неке друге, а за све остало на органима странке - каже она.
Према прелиминарним резултатима ГИК у градском парламенту, у којем је 110 одборничких места, биће 48 одборника са листе СНС-а, осам из СПС, четворо из Српске странке Заветници, 26 из коалиције Уједињени за победу Београда, седам из ДСС-ПОКС, 13 из коалиције Морамо и четири из Двери-ПОКС. Уколико буде понављања избора, изгледно је да ће неки савези бити раскинути, док су нови на помолу. Након оштрих критика које је на његов рачун изнео партнер са листе Вук Јеремић, Ђилас каже да су „Јеремић и део руководства Народна странке јасно показали шта мисле о мени и ССП-у у ове две недеље од завршетка избора”.
- Мислим да је било поштено да су све то што их је тиштило рекли у тренутку када смо правили коалицију и да нису на изборе ишли заједно са нама – казао је он, подсећајући да је „SSP, иако најјача опозициона странка, зарад јединства прихватила да друга два партнера имају већи број посланика од нас у првих тридесет”.
Генерални секретар Народне странке Стефан Јовановић изјавио је да су они на изборе могла да изађу и сами, али да су од почетка били посвећени јединству опозиције због чега су, каже, пристали и на наметање одлука, као што је то урађено са кандидатуром Здравка Поноша. “Верујем да опозиција мора детаљно да анализира где је грешила у кампањи, а грешила је, и да каже попу поп, а бобу боб, како не бисмо понављали грешке у будућности, а истина зна да боли”, истиче Јовановић.
Док се до јуче Уједињени за победу, како тренутно изгледа, разједињују, са друге стране, на десном полу политичке сцене чини се све извеснија коалиција Заветника и Двери. Те две странке непосредно након избора направиле су савез, чији је главни циљ да се спречи покушај евентуалног увођења санкција Русији. Упитан да ли су и они позвани у ову групацију, председник ДСС Милош Јовановић, ни потврдно, ни одречно, одговара кратко,:”Ми не журимо никуд”.
Остаје да се види како ће се позиционирати две фракције ПОКС – а, од којих је једна изашла на изборе заједно са Дверима, а друга са ДСС – ом. Жика Гојковић је рекао да фракција коју он предводи неће учествовати у договорима опозиције око власти, нити у преговорима о томе да се на поновљеним бирачким местима у Београду подржи изборна листа „Ајмо људи” Бориса Тадића, јер за тим преговарачким столом седе представници коалиције НАДА. Из крила ПОКС-а на чијем челу је Војислав Михаиловић, кандидат за одборника Вук Станић изјавио да је он не може да гласа као групација Уједињени у којој су Мариника Тепић, Драган Ђилас и Вук Јеремић. Међу “побудњеним” члановима ПОКС самим тим је могућих додатних пет одборника, потенцијалних савезника СНС и СПС у Београду, које тренутно имају већину од 56 мандата.
Кандидат за градоначелника Београда из редова Социјалистичке партије Србије адвокат Тома Фила изјавио је да би требало расписати превремене изборе само у случају да нова власт предвођена коалицијом СНС-СПС у градској скупштини нема више од 56 одборника. Фила је казао да не види разлог за расписивање нових градских избора уколико би нову власт подржало 60 одборника.
С. Станковић