У Новом Саду за десетак година отворено 11.500 нових радних места
Чак 29 великих ивестиција које су се у протеклих десетак година слиле у Нови Сад обезбедивши тако 11.500 нових радних места, најбољи су показатељ да су Србија и Војводина као њен нераскидив део, веома атрактивне за стране ивестиције а оно што је специфично је да је Нови Сад пођеднако привлачан и за капитал са Истока и онај са Запада, из Европе, Азије и САД…
Само инвестиција немачког Континентала повећаће БДП Србије за преко два одсто.
Статистика, за које стручњаци истичу да је увек неумољива, иду у прилог овој тези јер је буџет града никада није био већи, конкретно дуплиран је за протеклу деценију, од када је на челу града Милош Вучевић који је на prеthodnim изборима по трећи пут изабран за градоначелника, први пут у историји и по многима један од најуспешнијих. Нови Сад је један од ретких градова у Србији где су вртићи потпуно беслатни. Буџет рекордних скоро 35 милијарди динара, бесплатни вртићи
Градоначелник је обраћајјући се суграђанима изјавио да је буџет је дупло пунији и да ове године износи рекордних 34,46 милијарду динара. Он је нагласио да су срамне оптужбе бившег режима, а садашњег дела опозиције да идемо у дужничко ропство
– Наш град налази се на ауто-путу а не на неким сеоским магистралним путевима – истакао је Вучевић.
Политиколог др Јелена Вукоичић истиче да инвестициони бум који се дешава у протеклих десетак година десио због сигурних институција система, али и повољних економских и политичких прилика.
-Раније је било много корупције и буквално се дешавало да неки локални шериф стопира инвестицију јер није добио свој део колача, што је недопустиво! За разлику од пређашњих времена, данас је незамисливо да се такве ствари дешавају, јер свако ко би покушао нешто тако имао би проблем са врхом државе. Такође, осим правне сигурности њиховог капитала, разлог више због кога се инвеститори одлучују за нашу земљу јесте и развијена инфраструктурна мрежа. Приоритет су им брзе саобраћајнице, јер нико неће доћи тамо где нема аутопутева. Привлаче их и олакшане и поједностављене процедуре отварња фирми и уопште пословања код нас – уверена је др Вукоичић. Србију виде све више као државу која нуду вискообразовни кадар.
Она подвлачи још једну новину, а то је да нашу земљу више “не доживљавају као резервоар јефтине радне снаге, већ државу која нуди високообразовани кадар”.
-То су квалитетни људи, стручњаци у својим областима који су добро плаћени. Драго ми је што смо као држава ушли у нову фазу и што нове инвестиције мотивишу младе људе да се запошљавају у да остану у земљи – наводи.
Дејан Вук Станковић, политички аналитичар, сагласан је са опажањем да је у нашој земљи и Војводини као њеном делу, све више страних инвеститора. – Неколико фактора је допринело томе: предвидива и стабилна пословна клима заснована на поштовању закона, позитивни правни прописи, квалитетна радна снага, мањи трошкови за покретање бизниса и коначно добра репутација- Та позитивна прича око Војводине и Новог Сада управо је комбинација наведених фактора. Не треба заборавити и још једну правилност – да ништа не успева тако добро као успех. Преведено на терен Новог Сада, једна инвестиција привлачи другу, па трећу. Када уђете у тај позитивни низ, ствари иду спонтано – истиче Станковић.
За политичког аналитичара Бранка Радуна предност Новог Сада је то што је перципиран као регионални ИТ центар.
– Нови Сад је зато препознат у свету као град који је изнедрио многе стручне кадрове у ИТ сектору. Када је један амерички милијардер из Калифорније купио ИТ фирму у Новом Саду, навео је шта га је све определило да свој бизнис пресели овде. Били су то ниски трошкови живота, а опет чињењица да је Нови Сад довољно велики град који има све садржаје који су потребни – универзитетски је центар, има богат културни живот и мноштво спортских дешавања. Правна сигурност је такође нешто што високо вреднују, јер им је битно да је њихов капитал овде сигуран – каже Радун.
Тако је током протекле деценије, Нови Сад је успео да се чврсто позиционира међу најзначајнијим инвестиционим дестинацијама у овом делу Европе, и то за најпре модерне технологије. То потврђује присуство бројних ИТ компанија које успешно послују у Новом Саду и запошљвају велики број наших инжењера и стручњака Ста каже статистика – пад незапослености за 54 одсто
Ако погледамо податке број у Новом Саду од 2012. до 2019. године, пао са 29,8 хиљада на 13,9 хиљада, што представља пад од 54 одсто. Кредитини рејтинг Нови Сад расте и све то заједно довело је до тога да у Српску Атину пристижу највећа светска имена са капитално интензивним инвестицијама.
Светске компаније које послују у Новом Саду:
НИДЕК – Јапан – вредност инвестиције 100 милиона евра, неколико стотина радних места, БЕРИ КАЛЕБО – Швајцарска – фабрика чоколаде – извозно оријентисана, КОНТИНЕНТАЛ – Немачка две ивестиције вредне 140 милиона евра , у развојном центру тренутно ради 600 инжењера, ШНАЈДЕР ЕЛЕКТРИК – Француска – запошљава преко 1000 радника АПТИВ – мултинационална компанија запошљава 600 радика ЛИР – Америчка компанија – аутоиндустрија
Шта је све завршено?
Станови за избеглице, станови за припаднике служби безбедности, нови Жежељев мост, Дом здравља – реконстрисан после 40 година – 9294 метра квадрата и 362 здравствена радника, Концертна дворана – у оквиру Музичке и балетске школе – 15.000 квадрата, затим изграђена четири нова вртића.
Планирани пројекти:нови мост – почетак градње до краја године, пешачко –бициклистичка стаза преко Дунавског моста, планирана изградња још два дома здравља, пречистач отпадних вода