У Бањалуци обележена 31. годишњица страдања 12 беба
БАЊАЛУКА: У Бањалуци је данас обележена 31. годишњица страдања 12 беба у бањалучком Клиничком центру, које су преминуле због недостатка кисеоника, а на спомен обележју "Живот" положени су венци и цвеће.
Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је да је страдање 12 бањалучких беба 1992. године због недостатка кисеоника трагедија рата и највећи почињени злочин, због чега мора да се негује култура сећања, како се то више никада никоме не би поновило.
"Страдање бањалучких беба нас учи о томе да се боримо за мир, да морамо имати властите ресурсе", рекао је Стевандић, преноси РТРС. Секретарка Удружења "12 беба" Жељка Тубић рекла је да овај страшни злочин никада не сме да се заборави и понови.
"Република Српска не сме да дозволи да у заборав падне овакав злочин - да се бебе угуше без кисеоника", поручила је она.
Председник Владе Републике Српске Радован Вишковић је навео да су светски моћници заслужили казну за овај злочин.
"Кисеоник је тада могао да буде допремљен копненим путем у Бањалуку, а могао је да буде организован и хуманитарни лет", рекао је он. Казао је да "исти ти налогодавци, који су тада забранили да у Бањалуку дође кисеоник, који је био спас за ову дцецу, и данас раде готово идентичне ствари".
"Исти ти налогодавци данас нападају Српску на који год начин могу - условљавајући, забрањујући, онеспособљавајући", поручио је Вишковић.
Одлуком Савета безбједности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.
Војска Републике Српске је након овог догађаја пробила коридор у Посавини и ослободила правац према граници са Србијом, који су до тада блокирале муслиманске и хрватске снаге, наводи РТРС.
Као датум обележавања овог догађаја узима се 22. мај, јер је на тај дан 1992. године, због недостатка кисеоника, умрла прва од 12 беба, а остале су преминуле до 19. јуна те године.