Тема „Дневника”: Транскрипти на линији Владе, у фасцикли честитка Медведева
Транскирипти интервјуа америчкој новинској агенцији „Блумберг” које је премијерка Ана Брнабић пре недељу дана предала руском амбасадору Александру Чепурину и даље су у медијској жижи.
Насупрот интересовању медија, председник Србије Александар Вучић предочава да је то што је она стварно изговорила било усклађено с политиком Владе и да не види никакав проблем.
– Шта ме брига шта пишу новине, кад би новине водиле политику, одавно бих престао политиком да се бавим – додао је Вучић.
Он је предочио да је Ана Брнабић председница Владе па да, самим тим, има право на свој став, а пошто она представља Владу, тај став мора бити усклађен с политиком Владе. На констатацију да је потпредседница Владе и министарка Зорана Михајловић рекла да би боље било да је премијерка транскрипте донела у Владу, Вучић је рекао да ни такав став не разуме сасвим.
– Не знам зашто би требало да доноси у Владу, али ’ајде.... – кратко је прокоментарисао.
Гест председнице Владе наишао је на оштре критике опозиције, која ју је оптужила да је на тај начин понизила Србију. У понедељак је, на молбу да прокоментарише та дешавања, Зорана Михајловић изјавила да је можда требало да чланови Владе добију транскрипт премијеркиног интервјуа.
– Још се расправља о транскрипту, мислим да је то превише надувана прича без потребе. Мислим, ако је неко и требало да добије тај транскрипт, то би можда могли бити чланови Владе – рекла је Зорана Михајловић одговарајући на питања новинара.
Руски портал „Спутњик” је такве речи потпредседнице Владе видео као „прве варнице” у новој влади.
Много оштрији био је посланик СНС-а Владимир Ђукановић, који је већ одраније познат као Михајловићкин критичар. На друштвеној мрежи „Твитер” он је записао: „Ћути 40 дана на бескрупулозну кампању ’Курира’ против Александра Вучића и бестидно забада нож у леђа тако што нападне Ану Брнабић. Срамота!”
За поједине нове чланове Владе, на цео тај случај већ је, како кажу, стављена тачка. Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић не види разлог да се подижу тензије око транскрипта интервјуа. Сматра да је најважније да нико није довео у питање стратешку спољнополитичку оријентацију земље. Он је додао и да не сматра да се Ана Брнабић правдала било коме и да верује да је у превођењу дошло до „неког спина”, као и да је Ана Брнабић објаснила Влади да је интервју дала на енглеском.
Цела ствар са стенограмима доспела је у јавност најпре преко портпаролке Министарства спољних послова Русије Марије Захарове, која је рекла да је премијерка Србије амбасадору Русије Александру Чепурину приликом званичног сусрета предала стенограм свог интервјуа да би га уверила у то да је њена изјава да би Србија пре изабрала ЕУ него Русију лоше интерпретирана.
На све то, прозвана премијерка истиче да није очекивала толику дебату у јавности. Каже да је с амбасадором Чепурином имала раније договорен састанак као нова председница Владе, као што се prеthodno видела с немачким, америчким, кинеским амбасадором.
– Дала сам стенограм разговора зато што је важно задржати континуитет да председник Владе буде отворен и искрен према сваком свом партнеру. Нисам се правдала. Била сам отворена и у интервјуима „Блумбергу”, и „Спутњику” и Би-Би-Сију. Желела сам да покажем да стојим иза сваке своје речи, иако су неке моје изјаве потпуно извучене из контекста.
На питање да ли је то супротно дипломатској пракси, каже да је прагматична особа, те да јој је једино важно да се зна шта је тачно рекла.
– Да ли је то требало урадити по дипломатском протоколу, неважно је. На фотографији која се појавила у медијима је честитка премијера Русије коју ми је Чепурин уручио. Прича је много мање занимљива од онога како је у медијима упакована – објаснила је Ана Брнабић.
На слици с поменутог састанка види се да обоје држе крај једне фасцикле, те се веровало да је снимљен чин саме предаје стенограма. Међутим, Чепурин је, у име председника Владе Русије Дмитрија Медведева и своје лично име, пренео Ани Брнабић честитке на премијерској функцији и пожелео јој успешан рад, а како је навела Ана Брнабић у тој фасцикли је била та честитка.
Америчка новинска агенцији „Блумберг” је пренела да је Ана Брнабић изјавила у интервјуу да ће се Србија, уколико буде приморана на то да бира између чланства у Европској унији и ближих веза с Русијом, одлучити за то прво. С друге стране, британски Би-Би-Си је пренео у интервјуу који је дала њима, да је премијерка рекла да је Србија чврсто и стратешки на путу ка ЕУ, али и да има блиске односе с Русијом, те да Брисел за те односе треба да има разумевања.
С. Станковић
Укључење региона
Цела прича имала је ођека и у региону па су о томе нашироко писали и хрватски медији. Примећено је да је вест агенције „Блумберг” изазвала велику пажњу у међународним круговима те да је након тога уследио низ одвојених састанака највиших државних функционера Србије с амбасадором Русије у Београду.
Чепурина су, ако се набраја, примили у међувремену нови министар обране Александар Вулин, шеф дипломатије и први потпредседник Владе Ивица Дачић, премијерка Ана Брнабић, те на крају и председник Србије Александар Вучић.
Вучић и Чепурин су се сагласили у томе да „односе двеју земаља карактерише стратешка дубина која се не може лако покварити”.
– Србија је на европском путу, али то не сме, неће и не може пореметити веома добре односе с Русијом. Србија неће мењати тако јасну и принципијелну спољну политику, која сведочи и о Србији као независној и сувереној држави, која се руководи својим интересима и поштује дуго година грађене пријатељске односе – поручио је Вучић, нагласивши да је управо такво становиште донело земљи већи углед и поштовање у свету, а забележио је портал „Директно.хр”.