Tema „Dnevnika”: Transkripti na liniji Vlade, u fascikli čestitka Medvedeva
Transkiripti intervjua američkoj novinskoj agenciji „Blumberg” koje je premijerka Ana Brnabić pre nedelju dana predala ruskom ambasadoru Aleksandru Čepurinu i dalje su u medijskoj žiži.
Nasuprot interesovanju medija, predsednik Srbije Aleksandar Vučić predočava da je to što je ona stvarno izgovorila bilo usklađeno s politikom Vlade i da ne vidi nikakav problem.
– Šta me briga šta pišu novine, kad bi novine vodile politiku, odavno bih prestao politikom da se bavim – dodao je Vučić.
On je predočio da je Ana Brnabić predsednica Vlade pa da, samim tim, ima pravo na svoj stav, a pošto ona predstavlja Vladu, taj stav mora biti usklađen s politikom Vlade. Na konstataciju da je potpredsednica Vlade i ministarka Zorana Mihajlović rekla da bi bolje bilo da je premijerka transkripte donela u Vladu, Vučić je rekao da ni takav stav ne razume sasvim.
– Ne znam zašto bi trebalo da donosi u Vladu, ali ’ajde.... – kratko je prokomentarisao.
Gest predsednice Vlade naišao je na oštre kritike opozicije, koja ju je optužila da je na taj način ponizila Srbiju. U ponedeljak je, na molbu da prokomentariše ta dešavanja, Zorana Mihajlović izjavila da je možda trebalo da članovi Vlade dobiju transkript premijerkinog intervjua.
– Još se raspravlja o transkriptu, mislim da je to previše naduvana priča bez potrebe. Mislim, ako je neko i trebalo da dobije taj transkript, to bi možda mogli biti članovi Vlade – rekla je Zorana Mihajlović odgovarajući na pitanja novinara.
Ruski portal „Sputnjik” je takve reči potpredsednice Vlade video kao „prve varnice” u novoj vladi.
Mnogo oštriji bio je poslanik SNS-a Vladimir Đukanović, koji je već odranije poznat kao Mihajlovićkin kritičar. Na društvenoj mreži „Tviter” on je zapisao: „Ćuti 40 dana na beskrupuloznu kampanju ’Kurira’ protiv Aleksandra Vučića i bestidno zabada nož u leđa tako što napadne Anu Brnabić. Sramota!”
Za pojedine nove članove Vlade, na ceo taj slučaj već je, kako kažu, stavljena tačka. Ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić ne vidi razlog da se podižu tenzije oko transkripta intervjua. Smatra da je najvažnije da niko nije doveo u pitanje stratešku spoljnopolitičku orijentaciju zemlje. On je dodao i da ne smatra da se Ana Brnabić pravdala bilo kome i da veruje da je u prevođenju došlo do „nekog spina”, kao i da je Ana Brnabić objasnila Vladi da je intervju dala na engleskom.
Cela stvar sa stenogramima dospela je u javnost najpre preko portparolke Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove, koja je rekla da je premijerka Srbije ambasadoru Rusije Aleksandru Čepurinu prilikom zvaničnog susreta predala stenogram svog intervjua da bi ga uverila u to da je njena izjava da bi Srbija pre izabrala EU nego Rusiju loše interpretirana.
Na sve to, prozvana premijerka ističe da nije očekivala toliku debatu u javnosti. Kaže da je s ambasadorom Čepurinom imala ranije dogovoren sastanak kao nova predsednica Vlade, kao što se prethodno videla s nemačkim, američkim, kineskim ambasadorom.
– Dala sam stenogram razgovora zato što je važno zadržati kontinuitet da predsednik Vlade bude otvoren i iskren prema svakom svom partneru. Nisam se pravdala. Bila sam otvorena i u intervjuima „Blumbergu”, i „Sputnjiku” i Bi-Bi-Siju. Želela sam da pokažem da stojim iza svake svoje reči, iako su neke moje izjave potpuno izvučene iz konteksta.
Na pitanje da li je to suprotno diplomatskoj praksi, kaže da je pragmatična osoba, te da joj je jedino važno da se zna šta je tačno rekla.
– Da li je to trebalo uraditi po diplomatskom protokolu, nevažno je. Na fotografiji koja se pojavila u medijima je čestitka premijera Rusije koju mi je Čepurin uručio. Priča je mnogo manje zanimljiva od onoga kako je u medijima upakovana – objasnila je Ana Brnabić.
Na slici s pomenutog sastanka vidi se da oboje drže kraj jedne fascikle, te se verovalo da je snimljen čin same predaje stenograma. Međutim, Čepurin je, u ime predsednika Vlade Rusije Dmitrija Medvedeva i svoje lično ime, preneo Ani Brnabić čestitke na premijerskoj funkciji i poželeo joj uspešan rad, a kako je navela Ana Brnabić u toj fascikli je bila ta čestitka.
Američka novinska agenciji „Blumberg” je prenela da je Ana Brnabić izjavila u intervjuu da će se Srbija, ukoliko bude primorana na to da bira između članstva u Evropskoj uniji i bližih veza s Rusijom, odlučiti za to prvo. S druge strane, britanski Bi-Bi-Si je preneo u intervjuu koji je dala njima, da je premijerka rekla da je Srbija čvrsto i strateški na putu ka EU, ali i da ima bliske odnose s Rusijom, te da Brisel za te odnose treba da ima razumevanja.
S. Stanković
Uključenje regiona
Cela priča imala je ođeka i u regionu pa su o tome naširoko pisali i hrvatski mediji. Primećeno je da je vest agencije „Blumberg” izazvala veliku pažnju u međunarodnim krugovima te da je nakon toga usledio niz odvojenih sastanaka najviših državnih funkcionera Srbije s ambasadorom Rusije u Beogradu.
Čepurina su, ako se nabraja, primili u međuvremenu novi ministar obrane Aleksandar Vulin, šef diplomatije i prvi potpredsednik Vlade Ivica Dačić, premijerka Ana Brnabić, te na kraju i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić i Čepurin su se saglasili u tome da „odnose dveju zemalja karakteriše strateška dubina koja se ne može lako pokvariti”.
– Srbija je na evropskom putu, ali to ne sme, neće i ne može poremetiti veoma dobre odnose s Rusijom. Srbija neće menjati tako jasnu i principijelnu spoljnu politiku, koja svedoči i o Srbiji kao nezavisnoj i suverenoj državi, koja se rukovodi svojim interesima i poštuje dugo godina građene prijateljske odnose – poručio je Vučić, naglasivši da je upravo takvo stanovište donelo zemlji veći ugled i poštovanje u svetu, a zabeležio je portal „Direktno.hr”.