Тадић: Изненадили су ме поједини опозициони лидери
БЕОГРАД: Бивши председник Србије и лидер Социјалдемократске странке Борис Тадић, изјавио је да је документ европских парламентараца о побољшању изборних услова помак набоље и проширење фронта с ког може даље да се бори, иако не обезбеђује суштинско побољшање стања демократије у Србији.
Тадић је за данашњу "Политику" рекао да ЕП није институција највише снаге у ЕУ и да нема извршне недлежности, због чега, оцењује, нису ни имали могућност наметања неког идеалног решења.
"И да буде јасно, борићемо се за побољшање изборних услова до краја па и кроз тела која су предложена овим документом, и то не само за нас, него чак и за све оне опозиционе странке које не желе да учествују у тим телима", рекао је Тадић.
Према његовим речима, бориће се и за оне странке које ће сигурно на следећим изборима користити то за шта "ћемо се ми изборити" без обзира на то што сада, како каже, трагикомично постављају бољшевички ултиматум да не желе да сарађују са странкама које би учествовале у тим телима.
"Оно што за мене јесте било изненађење је разочарање појединих опозиционих лидера предложеним решењем, јер то у ствари сведочи да немају довољно сазнања о надлежностима и начину функционисања институција у ЕУ", рекао је Тадић.
Упитан да ли ће СДС учествовати на изборима наредне године, Тадић је казао постоји минимум испод кога неће ићи, да су изборни услови нужан али не једини предуслов за излазак на изборе, али и победу на њима.
"Најважнији изборни услов за који морамо да се изборимо јесте да поново подигнемо наше бираче из апатије у којој су скоро деценију и да им повратимо наду да су промене могуће, као и да је могуће да Србија поново буде простор слободе и држава у којој се демократија гради, а не руши", рекао је он.
Када се ради о могућој кандидатури за председника, Тадић каже да је увек био спреман да стане на црту "политици зла" и да се никада није кандидовао јер је сматрао не да нема бољих већ да бољи неће да улазе у кандидатуру и ризикују све са њом.
Он је оценио да међу кандидатима из политичцког живота о којима се говори не види никога ко би могао не само да победи Александра Вучића, већ и да управља "дубоко криминализовбаном државом" која ће остати иза ове власти.
"Највећи изазови оног ко победи ову власт чекају тек након те победе и та чињеница би требало да је кључни критеријум у процени најбољег кандидата. Жао ми је што се до сада у нашем политичком животу није такав неко појавио", рекао је Тадић и закључио да је то симптом урушавања демократије у Србији.