Шушница: У Паланци завршавамо давно започето и градимо ново
Бачка Паланка је градић с близу 30.000 становника и центар општине у којој у 14 насељених места живи више од 56.000 становника, а садашњи тренутак те локалне самоуправе председник општине Бранислав Шушница оцењује као активност локалне власти на завршавању пројеката, међу којима има и оних које је неко некада давно почео па није завршио, и почетак реализације нових пројеката за које се залаже актуелна власт.
– Бројни су изазови до сада били пред нама у овој години, али смо наставили рад на пројектима, односно већ започетим радовима – каже, између осталог, Шушница.
Он помиње изградњу отвореног олимпијског базена у приобаљу Дунава која је овде почета пре готово деценију, а чини се да ће се Паланчани и житељи околних места ту ипак моћи купати следећег лета.
– Лепа вест стигла нам је из Управе за капитална улагања АП Војводине – истиче Шушница. – Управа нам је, а у својству суфинансијера, дала сагласност за увођење у посао извођача радова на реализацији пројекта „Комплекс отворених базена – фаза И“, а наша Канцеларија за локални економски развој то је урадила почетком октобра. После свих тих година базен ће на крају коштати око два милиона евра. И поред бројних проблема које смо затекли и наследили, а захваљујући посвећеном раду и упорности, успели смо да направимо значајне помаке на пројектима и инвестицијама који су давно започети. Наставићемо добру праксу друштвено одговорног рада.
Бачка Паланка, Гајдобра и друга места у том делу приобаља Дунава у Бачкој позната су по врхунским спортистима, али и масовном спорту.
– Када је о спорту реч, важно је нагласити да смо исходовали локацијску дозволу за изградњу регатног центра са свим потребним садржајима, а активно радимо и на добијању грађевинске дозволе за објекат који је од националног интереса и на којем ће се одржавати највећа светска такмичењу у кајаку и кануу на мирним
водама. Уз суфинансирање АП Војводине, у јулу смо завршили опремање и пустили у рад Спортску халу у Гајдобри, 26 година од када је почета. Августа ове године укључени су рефлектори на стадиону нашег фудбалског суперлигаша ФК „Бачка“, а у Пивницама је завршена Спортска хала при ОШ „15. октобар“. Развој спорта и спортских клубова ове године помогли смо из општинског буџета.
Та општина је мултиетничка средина, а локална самоуправа помаже и изградњу, реконструкцију и санацију верских објеката.
– Поносим се чињеницом да код нас сложно, поштујући језик, обичаје и традицију, живи више нациија – истиче Шушница. – Општина је обезбедила новац за наставак изградње српске православне цркве Покрова Пресвете Богородице у Бачкој Паланци, помогла евангелистичкој цркви у Силбашу и католичкој цркви Безгрешног зачећа Блажене девице Марије у Паланци. Значајну своту смо ове године добили од Покрајине и Републике. Новац је намењен реконструкцији водоводне мреже у Челареву, настављаја се изградња фекалне канализације у Младенову. Изводе се радови на уређењу каналске мреже у функцији одводњавања пољопривредног земљишта, и то у десет катастарских општина. Завршена је реконструкција општинског пута од Младенова до границе с општином Бач, реализовни су пројекти бушења бунара у Бачкој Паланцина на изворишту Ристић пут, али и бунара у Пивницама. Завршена је дугоочекивана канализациона мрежа у Индустријској зони „Север“ у Бачкој Паланци. Све тамошње фабрике коначно ће се прикључити на мрежу, а ускоро треба да почне, како су нам најавили из „Нектара“, изградња нове млекаре, а то је инвестиција тешка 25 милиона евра.
– Крајем прошлог месеца завршили смо прву и другу фазу реконструкције и санације зграде Културног центра у Бачкој Паланци. Својевремено смо на конкурсу Министарства културе и информисања добили 32,6 милиона динара за прву фазу, која је, осим реконструкције и санације, предвиђала и изградњу атмосферске канализације. Одлуком о буџету за ову годину општина је предвидела и обезбедила готово 18 милиона динара за другу фазу. И поред тога што смо завршили прве две фазе, морам рећи да зграду не можемо отворити, односно пустити у рад. Већ у следећој години општина ће обезбедити новац за трећу фазу и партерно уређење. Иако је то најстарије здање, у којем је била прва Грађанска школа у Бачкој Паланци, а данас је у њој смештен музеј, деценијама је, иако у самом центру града, била ругло. Сметало је то свим нашим грађанима, а данас је слика потпуно другачија јер зграда је украс града.
Реконструкцију и санацију тог здања обећавале су генерације овдашњих политичара, и то деценијама.
У бачкопаланачкој општини последње две-три године нарочито велика пажња посвећује се најмлађима, као и објектима за предшколце, али и основце.
– О деци највише бринемо: и ове године општина је родитељима деце која похађају Предшколску установу „Младост“ помогла регресирањем боравка деце, и то с максималних 80 одсто од економске цене боравка – додаје први човек бачкопаланачке општине и извршилац општинског буџета, који у овој години треба да достигне две милијарде динара. – У сарадњи с Покрајином, регресирамо и трошкове превоза ученика у средњим школама, а посебно финансирамо и бринемо о превозу деце са сметњама у развоју која похађају школу у Новом Саду. У ОШ „Бранко Ћопић“ у Младенову Општина је сопственим средствима уградила котао за грејање, а исто смо урадили и у ОШ „15. октобар“ у Пивницама и бачкопаланачкој ОШ „Вук Караџић“, уз суфинансирање Покрајинске владе. Изградили смо нове вртиће, адаптирали постојеће, а ускоро крећемо у изградњу још два вртића у селима, али и у Бачкој Паланци.
Милош Суџум