Странке после састанка: Без изненађења...
БЕОГРАД: Представници опозиције који су најавили учешће на предстојећим изборима изјавили су после састанка са председником Србије Александром Вучићем да је разговор био очекиван, без изненађења у вези са датумом избора, а Милош Јовановић, из коалиције Метла, додаје да је био формалан и да су практично легализоване одлуке које су већ донесене.
Имајући у виду да ће се, према најавама, ванредно стање укинути ове седмице, термин избора је, кажу, био очекиван.
Носилац листе Уједињене демократске Србије Марко Ђуришић рекао је за Танјуг да је прихваћен њихов предлог да чланови РИК-а при изради Упутства за спровођење избора консултују епидемиологе.
Ђуришић објашњава да ће бити потребно да се направе процедуре за рад чланова бирачких одбора, али и за грађане који буду долазили да гласају.
“Што се тиче датума, од почетка је била дилема 14. или 21. јуни, што је у границама када избори могу бити одржани уколико се ове недеље укине ванредно стање. Већина учесника је била за то да је примереније да то буде касније”, рекао је Ђуришић.
Наводи да је било је речи о техничким стварима, као што је прикупљање потписа, а разговарало се и на који начин ће се у том смислу организовати рад, како ће медији пратити учеснике избора, јер ће окупљања, макар у првим недељама кампање бити забрањена.
“Изразили смо наду да ће можда на крају бити могуће организовати и неке скупове“, рекао је Ђуришић.
Влада Србије ће, како је речено, преноси Ђуришић, разговарати и са комерцијалним емитерима да покрију кампању, односно да не буде само плаћеног оглашавања.
Ђуришић је поручио да је УДС спремна да изађе на изборе, јер је, каже, то једини начин да се дође до промене власти.
Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић је оценио да је састанак био делимично формалан, јер је актуелна власт већ донела неке одлуке, додајући да је састанак био нека врста легитимизације тих одлука.
“На столу су била два датума, већина актера је била да се избори одрже касније, а било је и предлога да се помере за крај августа. У случају да се епидемилошка ситуација погорша, поново ће бити уведено ванредно стање и неће се ићи на изборе, али епидемиолошка процена за сада није таква”, истакао је Јовановић.
Према Јовановићевим речима, што се тиче кампање, провејавало је мишљење да неће бити претерано теренска, а власт се са тим, каже, није сагласила до краја.
“Нисам сигуран да то треба радити”, рекао је Јовановић.
Наводи да је опозиција тражила “јаче” медијско присуство на јавном сервису, али и да се замоле друге емитере да се више простора да дебатама.
Председник СПАС-а Александар Шапић каже да их је власт обавестила о процени епидемиолошке ситуације и које су “опције у игри”.
Шапић је казао да би у случају да се избори помере био прекршен устав, јер се очекује укидање ванредног стања ове недеље.
“У складу са тим, дат је предлог због евентуалних мера и здравствених разлога и дужег задржавања код нотара да и општине могу да оверавају потписе и то је прихваћено”, рекао је Шапић.
И Шапић је пренео да ће се у случају погоршања ситуације изборни процес поново зауставити, а избори одложити све док се не стекну услови за њихово одржавање.
“Епидемилози и струка очекују да се већ у јуну значајно попусте ствари и да ће чак можда моћи да се одржавају скупови, као и да ће маске и рукавице бити прошлост”, рекао је Шапић.
На подсећање да је учи састанка рекао да му више одговара да се избори одрже касније, Шапић каже да је на данашњем скупу било оно што је очекивао, “а шта би мени одговарало мање је важно”.
Шапић верује да грађани нису жељни кампање и додаје да ће он покушати да буде мудар и да не пређе границу укуса, јер уколико се она пређе, онда кампања, каже, губи смисао.