Странке и организације и данас се изјашњавају о референдуму
БЕОГРАД: Политичке странке и органзације наставиле су и данас да се изјашњавају о референдуму који је заказан за 16. јануар, и док поједини позивају грађане да изађу на рефендум и заокруже "да", други позивају грађане да се изјасне против промена у области правосуђа.
Међу онима који данас позивају грађане да се изјасне на референдуму и на листићу заокруже "да" је посланик у Скупштини АП Војводине и члан Председништва СПО Милан Ђукић који наводи да је у интересу грађана да изађу на предстојећи референдум.
"Сматрамо да је у интересу грађана да изађу на предстојећи референдум и заокруже „да", и тиме омогуће уставне промене у области правосуђа које је позитивно оценила Венецијанска комисија, а које дају нове гаранције независности правосуђа и воде његовој европеизацији, што је и програм Српског покрета обнове", наводи се у саопштењу СПО.
Из Српске радикалне странке (СРС) поручују да ће "не" у недељу заокружити сви који желе демократску Србију, те да представници власти последњих неколико дана покушавају да "наметну став" да сви који ће на референдуму заокружити „не” заправо желе да зауставе развој Србије.
СРС наводи да је то перфидан начин да се народ убеди да гласају "за" на референдуму и нелегитиман избор судија и тужилаца, јер сматрају да избор судске гране власти не сме да се одвоји од воље народа.
Организације Фондација БФПЕ за одговорно друштво, Центар савремене политике (ЦСП), Центар за европске политике (ЦЕП), Центар за међународне и безбедносне послове (ИСАЦ) и Европски покрет у Србији (ЕПуС) у заједничком саопштењу наводе да референдум 16. јануара не представља изјашњавање о европским интеграцијама.
"Иако је несумњиво тачно да напредак у преговарачком поглављу 23 захтева промену Устава Србије у области правосуђа, ово је прво међу неколико веома важних измена законодавног оквира и образаца понашања које се очекује како би се у будућности постигла независност правосуђа", наводи се у саопштењу ових организација.
Напомињу и да се изменама само делимично постиже тај циљ, али и да поједина решења не испуњавају у потпуности прелазно мерило у делу који се односи на састав правосудних савета.
Истичу да се од Србије очекује да измени своје законодавство како би, у складу са prеthodnim изменама Устава, у потпуности ослободила правосуђе политичког утицаја, што, како наводе, представља и прокламовани циљ иницираних уставних промена.