Стојановић: Надам се да ће држава Србија реаговати
Интерпол је расписао „црвену” међународну потерницу за послаником СНС-а и и председником Одбора Скупштине Србије за контролу служби безбедности Момиром Стојановићем
због, како се тврди, злочина почињених над цивилним становништвом. Стојановић је изјавио да је чуо да је за њим расписана „црвена” Интерполова потерница, али и да се нада реакцији државе Србије.– Надам се да имам државу која ће о томе да одлучи јер расписати такву потерницу за циљ има одвраћање Срба од повратка на КиМ и да се њихова имовина разграби – рекао је Стојановић.
Он је појаснио да расписивање потернице има везе с одлуком УН да се формира суд за злочине ОВК-а на КиМ и да је Основни суд у Ђаковици, где је иначе рођен, покренуо кривичну пријаву против 17 Срба, међу којима је и његово име. Уверен је, каже, у то да ће бити још таквих оптужница по градовима на Косову а све, како каже, с циљем да се ублаже ефекти формирањи тог суда. Он је оценио непримереним да Општински суд расиписује „црвену” потерницу, уз напомену да је поносан на све што је радио и да нема намеру да се ставља у позицију да се брани. Стојановић је објаснио да је од 1993. до 1996. био заменик начелник безбедности Приштинског корпуса, а до 1999. и њен начелник.
Интерпол је, како преносе франкфуртске „Вести” на српском језику, расписао „црвене” потернице за још 16 Срба и Црногораца и за једним Албанцем из Ђаковице због оптужби за ратне злочине против цивилног становништва. Међународна потерница је прослеђена преко Унмика, односно Интерполовог одељења администрације УН на Косову, тврди даље лист, и додаје да је оптужница против њих подигнута пред Основним судом у Ђаковици, а сви се терете злочине почињене у априлу 1999. године на подручју Река Кећ код Ђаковице.
Осим Стојановића, на списку су и Никола Мићуновић (63), Зоран Мирковић (46), Момчило Стијовић (47), тројица браће Новаковић – Момчило (57), Милутин (58) и Миладин (53), отац и син Драган (61) и Александар (37) Пековић, Живко Вуксановић (53), Мираш Геговић (67), Предраг Стојановић (58), Мухарем Ибрај (61), Мишо Поповић (58), Димитрије Рашовић (50), Сретен Цамовић (68) и Лазар Драшковић (45), пише лист.
Председник Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је да се Србија залаже за то да сви ратни злочини који су почињени током сукоба на Косову и Метохији буду откривени и процесуирани и да је у том смислу Србија далеко одмакла испред КиМ.
– Што се тиче колеге Стојановића, мислим да ћемо ту имати потпуно чисту ситуацију – рекао је Дрецун. – Оно што је он радио на КиМ као начелник служби безбедности и Приштинског корпуса је доступно. Он је у неколико наврата био сведок у Хашком трибуналу, ја не видим шта сад суд у Ђаковици покушава да уради. Ако је на слободи Рамуш Харадинај, који је на подручју Ђаковице и Дечана починио ужасне ратне злочине, онда не знам о чему било ко на КиМ може више да прича.
Дрецун сматра да та оптужница мора бити суочена с контрачињеницама, као и да буде оборена јер већ постоји негативно искуство с понашањем судова на КиМ.
Е. Д.