Србији отета Брезовица, не дамо Газиводе
Влада Србије је, на ванредној седници, усвојила текст огласа у којем се потенцијални инвеститори упозоравају на то да је Ски-центар „Брезовица” у власништву Републике Србије
и да је одлука о експропријацији тог комплекса коју су донеле власти у Приштини – противзаконита.
Премијер Александар Вучић је, председавајући ванредној седници Владе, нагласио да је ситуација на Косову и Метохији веома сложена и да изискује додатне напоре свих чланова Владе у циљу заштите интереса Србије и српског народа, пренела је Владина Канцеларија за сарадњу с медијима.
Он је рекао да је Србији отета имовина на Брезовици, и то уз помоћ међународне заједнице.
– Добро, ако то подржавате и ако је баш бенчмарк предати Газиводе, онда кажем – не дам Газиводе, па да видим шта ћете даље – поручио је Вучић. – Можда ћете мене сменити, имате довољно медија под контролом у Србији, имате довољно оних који лажу сваки дан у ваше име, ја вам кажем – не дам Газиводе и то ћу рећи Федерики Могерини ако уопште будем ишао у Брисел тринаестог.
Вучић је на конференцији за новинаре с британским шефом дипломатије Филипом Хамондом рекао да је за Србију хапшење радника на Брезовици тешка ситуација те да ће Србија покушати да плати оглас у неким од највећих и најзначајнијих британских часописа „у којем бисмо саопштили да нам је отета имовина на Брезовици, и то уз подршку међународне заједнице, а да би се онда дала једној француској компанији”.
Премијер Вучић је рекао да ће Србија учинити све да онемогући чланство Косова у УНЕСКО-у, али да ће бити веома тешко да се то постигне.
– Прогноза је таква да ћемо тешко – а даћемо све од себе – молити за помоћ и подршку. Али бројеви су такви да не иду у прилог, имају безброј земља, од Антигве и Барбуде, с којима чине већину против нас – рекао је Вучић новинарима у Влади Србије.
Премијер је рекао да је због ситуације у УНЕСКО-у Србија пред великим мукама и проблемима, „које нисмо ми произвели и немају везе с нашом кривицом па ми не можемо ни да их исправимо”.
– Не слажем се с примањем Косова у УНЕСКО, јасно сам говорио о свим погубним последицама такве одлуке и министру спољних послова Велике Британије Филипу Хамонду. То је велика и крупна игра која је у току и у којој покушавамо да заштитимо наше националне интересе и одбранимо Србију – рекао је Вучић.
Када је реч о отварању преговарачких поглавља с ЕУ, он је рекао да су покушаји да се у преговарачку платформу за отварање поглавља 35 уграде одредбе којима се унапред одређује исход бриселског дијалога и намеће став Приштине о статусу Косова, за Србију лошије решење од формалног признавања независности Косова.
– Та информација је још тежа, сам тај нацрт једног грозног папира лошији је за нас од формалног признавања независности Косова. То је горе од тога – рекао је Вучић, поручивши да све што Приштина није успела дијалогом, покушава да уради на тај начин. – Све што нису успели у директном дијалогу, покушавају да ставе у тај нацрт. Надам се да то неће бити предлог.
Премијер очекује да до краја године буду отворена поглавља 32 и 35, а да почетком наредне године буду отворена и поглавља 23 и 24 у процесу придруживања Србије Европској унији.
Захваливши министру спољних послова Велике Британије Филипу Хамонду на подршци европском путу Србије, Вучић је истакао да је за Србију посебно проблематично поглавље 35 које се бави питањем Косова.
– За нас има доста проблема у вези с поглављем 35, али о томе ћемо више разговарати 13. октобра у Бриселу – рекао је Вучић на заједничкој конференцији с Хамондом.
С. Ст. – В. Ђ.
Дечани, Гаши и Нимани
Премијер је истакао да Србија не може и неће прихватити да је манастир Дечани „градило племе Гаши за династију Нимани, како можете прочитати у њиховим књигама и штампи”. У косовском парламенту је, како је додао, спреман и нацрт закона по којем манастир Дечани треба да буде проглашен њиховом имовином.
– Да видим како ће Европа и Запад, после 700 година колико постоје Дечани, моћи то да изведу – рекао је Вучић, додајући да тај манастир једини има све потврде да је манастир Српске православне цркве, у којем монашки низ никад није прекидан.
Хамонд: Косово у УНЕСКО-у – боље за српско наслеђе
Британски шеф дипломатије Филип Хамонд рекао је у Београду да ће Косово чланством у УНЕСКО-у имати појачане обавезе да заштити српско културно наслеђе.
– Очекујемо од Косова да заштити то наслеђе и рекао сам премијеру Вучићу да ћу поново разговарати с партнерима из УНЕСКО-а о томе како да ту поруку ојачамо – рекао је Хамонд на заједничкој конференцији за новинаре после разговора с премијером Србије Александром Вучићем.
Шеф британске дипломатије је истакао да ће чланство Косова у УНЕСКО-у „само појачати заштиту, а не довести је у питање”.
Вучић је изјавио да је британском министру „јасно, недвосмислено и отворено говорио о свим погубним последицама” евентуалног пријема Косова у УНЕСКО.