Србија једина земља ван ЕУ коју ће Абе посетити
БЕОГРАД: Србија је једина земаља која није чланица Европске уније, а коју ће у склопу своје петодневне европске турнеје посетити јапански премијер Шинзо Абе, изјавила је данас председница Центра за спољну политику Александра Јоксимовић.
Гостујући на телевизији Пинк, она је истакла да је сутрашња посета јапанског премијера Србији од изузетног значаја, с обзиром на чињеницу да је Јапан чланица Г7, трећа светска економска сила, а и да се у међународним односима посматра као држава која има велики утицај.
Подсетила је да је Јапан од 2001. до данас донирао Србији више од 500 милиона евра, и да је за разлику од других донатора водио рачуна о својим донацијама, а као пример навела је јапанске градске аутобуске који су, како каже, јасно означени и за које постоји правило да свако јутро морају бити чисти.
Наводи да је Јапан технолошки развијена земља, те да су неке од јапанских компанија већ присутне на нашем тржишту, а међу њима је "Панасоник" и подсетила да је јапанска компанија за производњу каблова за аутомобиле "Јазаки" просле године отворила своју фабрику у Шапцу.Како је истакла, њихова предвиђања су да ће та копманија достићи извоз од 120 милиона евра и обезбеди посао за 1700 радника.
Такође, истиче Јоксимовић, јапанско-француски конзорцијум добио је на тендеру депонију Винча и најавио улагања вредна 300 милиона евра, а Србија је потписала са Јапаном и Споразум о реализацији јенског кредита који се односи на Термоелектрану "Никола Тесла"."То су озбиљни помаци који би требало да се реализују током 2018. године", наглашава Јоксимовић.
Амбасадор Србије у Јапану Ненад Глишић, упитан да ли ће током Абеове посете бити потписани неки апоразуми, каже да ће Министарство за европске интеграције потписати споразум са јапанском Агенцијом "Џајка", која је у Србији присутна већ две деценија и која ће наставити техничку подршку, а споразум ће се односити, истиче, о слању јапанских волонетра.
Он сматра да је јапански премијер у склопу своје турнеје одабрао баш Србију, јер се наша земља показала као стабилна, али и да су се напори наше политике око привлачења страних инвестиција исплатили.
"Помогле су доста и јапанске компаније, које су доста уложиле у Србију, и које су дале позитивне сигнале да са улагањем наставе и друге компаније из Јапана", оцењује Глишић.
Истиче да је реч о историјској посети, која ће, каже, бити одскочна даска за наше даље односе.
Драган Миленковић, оснивац Српско-јапанског друштва, каже да српском народу јапанска кулутра и није толико страна, наводећи да је преведено, али и написано много књига о Јапану, да је суши пронашао свој пут до Европе, али и да су њихове борилачке вештине код нас већ годинама популарне.