Вучић са Србима са КиМ: Приштина наставља са опасним провокацијама
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић упозорио је данас да Приштина наставља са озбиљним и опасним провокацијама, које драматично угрожавају опстанак српског народа на Косову и Метохији.
Ситуација у којој се данас налази Србија и српски народ на Косову и Метохији изузетно је тешка, истакао је, због ствари које су се догодиле у последњих 24 сата.
Он је рекао да смо у оваквој ситуацији били 2004, 2008, као и годинама пре тога, те да у тим тренуцима наша држава није уопште реаговала или је "очајно реаговала". „Говорим о бројним претњама које стижу припаднцима нашег народа, о опстанку и о останку не само антицивилизацијских, већ бих то назвао и много тежим именом, такси које су уведене, јер спречавају снабдевање становништва", казао је он.
Вучић је на прес конференцији после састанка са 139 политичких представника Срба са КиМ навео неколико најновијих инцидената Приштине, почев од најновијег - упада полиције, односно Албанаца, на територију Зубиног потока.
Како је рекао, синоћ је косовска полиција ушла на територију Зубиног Потока и отела један камион српском аутопревознику зато што је, тобож, преко "зелене линије" увозио робу из централне Србије на КиМ, што је, истиче, изазвало велики гнев српског становништва.
Према његовим речима по први пут је то изазвало велики гнев код нашег становништва у Зубином Потоку, које је изашло на улице, а тек после наших молби вратили се кућама, послушавши нас да избегнемо теже инциденте.
Вучић је рекао да су тим поводом "десет пута изрекли молбу Србима да се врате кућама, како бисмо избегли даље инциденте".
У наредна два дана следи прихватање новог статута Трепче, што води ка блокади њеног рачуна, јер Трепча није регистрована по српским законима, већ као УНМИК Трепча, под окриљем УН, како прописује резолуција УН 1244.
„Они желе блокаду рачуна, уништење Трепче и северне Митровице све до Лепосавића. То би значило да 2.400 људи остане без посла, да север КиМ остаје без ваздуха за дисање у економском смислу те речи", објаснио је Вучић.
Додао је да приче о уједињавању северне и јужне Митровице представљају диркетну претњу северу Косова, јер сви Срби кажу да би дошло, због тога, до насиља и на крају опстанка нашег народа.
Вучић је пренео да су представници из Штрпца говорили о све тежој ситуацији у малопродајним објектима, као и представници из Грачанице.
Александар Вучић оценио је данас да ћемо бити у безизлазној ситуацији, ако се настави офанзивно понашање Приштине, уз низ опасних провокација.
Вучић је, после разговора са политичким представницима Срба са КиМ, рекао да ће обавити консултације са свим значајнијим европским и светским партнерима, укључујући Кину, по питању оваквог развоја ситуације.
Он је пренео да су политички представници Срба са Косова и Метохије затражили сагласност да се повуку из свих косовских институција, а да је он затражио да сачекају на став државе, који ће бити заузет после консултација са страним партнерима, укључујући Кину.
"Захтевали су од државе Србије и од мене као председнка да разговарам са владом и траже повлачење из свих косовских инсититуција, а то значи напуштање парламента и из свих локалних самоуправа и напуштање регионалне полиције север и напуштање тужилаштава и комплетног правосудног косовског система", рекао је Вучић на прес конференцији на којој се обратио новинарима, иако се састанак са 139 Срба са КиМ наставља, јер он, како је рекао, мора на састанак са Дејвидом Мекалистером.
Вучић је рекао да су приштинске власти покушавале да свађају Србе са севера и југа на раличите начине.
"Да једнима буде једно, а другима друго, да покусавау да поделе Српску листу. А онда су измисли свог министра за странку где је њен муж није гласало ни пет одсто Срба, не би ли избацили оне за које је гласало 90 одсто Срба на КиМ", навео је Вучић.
Он је истакао да ће Србија наставити да се залаже за политику мира и стабилности, а њему, истиче, остаје да са владом размотри шта и како да чинимо у будућност, јер смо остављени потпуно сами.
"Остављени смо на цедилу", констатовао је српски председник.
"Замолио сам представнике Срба да им данас не одговорим и да сачекају на одговор државе Србије још 45 дана највише, јер желим да до сусрета са председником Кине, разговарам, телефоном или уживо, са свим најважнијим европским и светским лидерима", рекао је Вучић.
"Ако се настави овако офанзивно понашање Приштине, ми ћемо бити у безизлазној ситуацији. Најкасније у наредних 45 дана, држава ће одговорити на захтев представника Срба са КиМ који траже повалчење из косовских институција", подвукао је Вучић.
Додао је да је за њега била изненађење решеност Срба да напусте косовске институције, јер многи од њих живе од плата које тамо примају.
Људи су огорчени и због начина на који се траже подобни Срби да пуцају на Србе:
"Лаже Хардинај да их је 40 у косовској војсци и питам га да ми покаже тих 40 Срба. Не да нема 40, нема ни дупло мање да покаже", рекао је Вучић.
Да вам не кажем шта су све радили, уцењујући људе да их убеде да уђу у војсклу Косова и да пуцају на Србе, додао је.
"Још једном позивам све Србе да не иду у војску Косова, једино чему она служи је да се искористи за напад на Србе", рекао је Вучић.
Напади на Србе на Косову и Метохији су последица "токсичне политичке климе", коју стварају албански политички лидери на КиМ, који Србе третирају као државне непријатеље њихове лажне државе, изјавио је данас директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.
Он је тако прокоментарисао учестале нападе на Србе на КиМ у последње време - упадање у штале, клање стоке, отимање, заустављање хуманитарне помоћи...
"Због тога се њихови чауси и послушници на терену осећају довољно слободно и мохцно. Успостављен је принцип некажњивости, тако да осећају да имају простор да врше суптилне, а често, нажалост и несуптилне методе притиска", рекао је Ђурић на прес конференцији.
Како је рекао, циљ тих напада је да Србе натерају да се исељавају на КиМ.
Ђурић је навео да су Срби на КиМ довољно издржљви и посвећени својим породицама и огњиштима и да се храбро суочавају са таквом ситуацијом.
"Наше је да им помогнемо у материјалном смислу и трудимо да обављамо та на ајефикаснији начиј", рекао је Ђурић.
Марко Ђурић уверен је да је, када се ради о случају Милана Радоичића и тврдњама Приштине да је умешан у убиство Оливера Ивановића, на делу политички прогон, јер, истиче доказа за оптужбе против Радоичића нема, нити су они презентовани нашим правосудним органима или јавности.
На питање да ли је у случају Радоичића, који је у Приштини под истрагом за убиство Ивановића, реч о политичком прогону или политичкој заштити и које доказе има Београд да Приштина нема доказа, с обзиром да српско Тужилаштво није тражило доказе које Приштина тврди да има, Ђурић каже:
"Приштинским институцијама не верујем ништа и то не зато што су насиље примењивали према њему лично, него зато што, пратећи њихову праксу према српском народу на КиМ, до сада нисам видео ниједан кредибилан доказ или поступак који би указао на одговорност."
Наши правосудни органи су се тим случајем много озбиљније и темељније бавили, него Приштина, рекао је он на конференцији за новинаре у Председништву Србије, где је у току састанак са политичким представницима Срба са КиМ.
"Приштински органи као да су следили изајве оних албанских политичара које је ухватила нервоза кад су из Београда почели да стижу сигнали да евентуалени трагови за починице тог злочина воде ка југу, а можда и ка албанским политичким круговима. После тога смо видели врло нервозну реакцију, нешто што за мене, пошто доказа никаквих нема, за мене не може да буде ништа друго него политички прогон", рекао је Ђурић.
Како је рекао, неко жели да правосудне институције користи за раздор међу Србима и на КиМ и шире.
Неко је од почетка желео да оптужи државу Србију да би са себе скинуо кривицу, додао је Ђурић.
Каже и да српски органи дуже од годину дана захтевају од Приштине најелементарније ствари и још их нису добили, а Приштина, ако има доказе, нека их да, преко Еулекса, било како.
Додао је да не верује да у правосуђу постоји принцип доказивања невиности, пошто се увек доказује кривица.
"Потпуно сам сигуран да је у конкретном случјау реч о политичком прогону, пошто нема никаквих доказа нити су они поднети нашим органима или јавности. Доказе, госоподо, а не оптуживање и прогон из политичких разлога", закључио је Ђурић.
Институције Србије затворене за Харадинајеве Србе
Марко Ђурић поручио је да су „приватним министрима“ из српрског народа Рамуша Харадинаја врата државних институција Србије трајно затворена.
Ђурић је, на конференцији за штампу поводом састанка председника Србије Александра Вучића са Србима са Косова и Метохије, поводом именовања Дијане Живић за новог косовског министра пољопривреде, рекао да није прихватљиво да неко ко је Србин, ради против интереса своје државе и народа и да очекује да са њим неко сарађује.
„Са таквим појединцима сарадње на било ком нивоу неће бтии. Ни на нивоу градоначелника, а ни на политичком или нивоу институција, неће бити сарадње“, нагласио је он.
Ђурић је истакао да такви људи не могу бити представници српског народа, јер они који су освојили 95 одсто гласова српског живља, попут српске листе, не желе да учествују у раду косовских власти.
„Врата државних институција Србије тим људима остаће трајно затворена“, подвукао је он.
Додао је да општине и други органи имају инструкцију да, моментално, сваки такав случај документује, а држава преноси средства, како би општине тим људима надокнадиле штету.
"Дивим се упорности и храбрости људи који истрајавају и изражавам жаљење што међународне мисије на КиМ не доприносе у већој мери стварању нормалног амбијента", рекао је Ђурић.
Он је упитао и како Приштина планира да онемогући рад Трепчи, компанији која је регистрована по УНМИК-овим прописима и има дозволе за рад по међународним прописима.
"Како, осим насиљем, што правним, што можда и физичким. Позивам их да о томе не размишљају, јер неће донети ништа добро ни онима који такве потезе евентуално разматрају. Свима нам треба хладна глава", рекао је Ђурић.
Марко Ђурић истакао је да никаквог решења косовског проблема нема, "ни на видику".
Он је истакао да не може да говори о било каквим решењима, јер нема ниједно на видику, па тако ни оних које би ми волели, а ни оних које би други волели.
„Не постоји ниједно решење, ни на видику“, подвукао је Ђурић.
Пренео је да су Срби са КиМ на састанку затражили да Београд повећа своју помоћ.
Подсетио је да се тренутно реализује велики број пројеката помоћи грађанима на КиМ и да је тражено да се број прошири.
„Људи траже више помоћи и ми ћемо као влада у наредне две недеље ићи на измену уредбе на основу које смо у новембру усвојили план помоћи како бисмо обухватили додатне пројекте“, објаснио је Ђурић.
Марко Ђурић изјавио је да ништа не верује политичким и институционалним лидерима косовских Албанаца и да је уверен да се они данас не би понашали тако како се сада понашају да су им благовремено слати адекватни сигнали њихових ментора.
Ђурић је подсетио да готово седам година учествује у процесу разговора са Албанцима и пет година директно, каже, брине о српском народу на КиМ, те да за све те године није видео да албански политички лидери иступају потпуно самостално.
"Ништа им не верујем, сигуран сам да су им слати адекватни политички сигнали када су најпре одлучили да таксе повећају за 10 одсто, па за 10 одсто, нисам сигуран да би се понашали као што се сада понашају", рекао је Ђурић.
Према његовим речима, Србији остаје да каже ''хвала свима'' који су вербално осудили те таксе.
Неки, казао је, то нису осудили, јер, ваљда, сматрају да то није тема, већ да је тема реформа владе Косова и то што су Србе избацили из система.
"Не сматрам да ће се тако решити ствари. За нас је много мудрије придобијемо што је више подршке", рекао је Ђурић новинарима.
Упитан да ли мисли да је сада време за уједињење Срба и власти и опозиције, Ђурић каже да су Срби на КиМ показали велику одговорност.
"Могу мирне душе да кажем да су Срби на КиМ окупљени и сложни у заштити својих сународника и да су prеthodnih недеља одолели искушењима подела", рекао је.
Испричали су, каже Ђурић, да су им током тог периода прилазили лидери Албанаца и нудили све да одвоје неколико српских посланика који би им се приклонили.
Ђурић каже да су им нудили министарства, агенције и различите износе новца.
"Као што видите они то нису прихватили. Код њих преовлађује свест да друге отаџбине немају", закључио је Ђурић.