Словачка: Промена става зависиће од нормализације односа Београда и Приштине
БЕОГРАД: Словачко Министарство спољних послова саопштило је, коментаришући захтев Приштине за чланство у ЕУ, да ће било каква евентуална промена става Словачке, која не признаје независност тзв. Косова, зависити од нормализације односа Београда и Приштине.
"Словачка је обавештена о томе да је Косово поднело пријаву за чланство у ЕУ, али као што смо више пута понављали, словачки став према Косову заснива се на декларацији Националног савета Републике Словачке из 2007. године. Свака промена словачке позиције по овом питању зависиће од нормализације односа Београда и Приштине", одговорили су у Министарству на питање приштинског листа Газета експрес о томе шта Словачка мисли о чланству привремених приштинских институција у ЕУ.
Словачки МИП даље додаје да је једини начин за нормализацију односа Београда и Приштине активно учешће у дијалогу који води ЕУ, а који би постепено требало да доведе до правно обавезујућег споразума.
"Овај споразум треба да одражава вредности и стандарде ЕУ који су кључни да Косово напредује на свом европском путу“, додају у словачком МИП-у.
Поводом евентуалног чланства Приштине у Савету Европу, Газета експрес преноси и изјаву заменика министра спољних послова привремених приштинских институција Крешника Ахметија да је из Србије у Стразбур послат велики број 'нонпејпера' против чланства тзв. Косова у Савету Европе, али да је Приштина обезбедила подршку у гласању, као и правно тумачење које појашњава да нема препрека за чланство.
Он је за Косова прес рекао да Србија није зауставила кампању повлачења признавања тзв. Косова, али тврди да, како је рекао, "није постигла никакве резултате".
На констатацију да није било ни новог признања независности тзв. Косова од фебруара 2021. године, када су успостављени дипломатски односи са Израелом, каже да је "Косово већ реалност у међународној арени" и да се не могу очекивати признавања као у периоду кад је Приштина тек прогласила независност.
Истиче и да не види разлог да тзв. Косово не постане део Партнерства за мир НАТО и најавио да ће лобирање за чланство у Партнерству у 2023.бити интензивније.