Скупштина о Угљанину: Нека се заврши цитатом премијерке
БЕОГРАД: Посланици Скупштине Србије који расправљају о амандманима на Предлог закона о смањењу ризика од кататсрофа и управљању ванредним ситуацијама, и данас су се осврнули на изјаву Сулејмана Угљанина да је Србија фашистичка држава.
Полемику о Угљанину покренуо је посланик Двери Драган Весовић, а напредњаци су му поручили да тај покрет нема права да говори о дискриминацији имајући у виду "њихово понашање у прошлости", док је радикалка Вјерица Радета више пута постављала питање да ли ће министар и потпредседник Владе Србије Расим Љајић задржати те функције ако "направи коалицију са Угљанином".
"Имамо ситуацију да Угљанин потпаљује ватру коју само он види, при томе, не преза ни од чега, ни од каквих изјава. И јутрос је дао интересантну изјаву у којој је председника државе окарактерисао као доброг председника за Србију, а лошег за Бошњаке", рекао је Весовић и додао да је збуњен тиме шта се дешава, али и да је изненађен, како тврди, одсуством јасне реакције власти.
Он је питао да ли ће неко и на који начин да стане на пут таквим изјавама и понашањем Сулејмана Угљанина.
"Најбројнија и владајућа странка има поједине видове сарадње са странком Угљанина и интересује ме да ли ће се та сарадања прекинути. Да ли ће тужилаштво да предузму неке кораке да оправдана забирнутост становништва из Рашке области буде на неки начин одагната'', питао је Весовић.
Он је оценио да сви треба да се сложе да је прича о "српској држави у Србији која је фашистичка" велики проблем и да нешто мора да се предузме.
Напредњак Милимир Вујадиновић после Весовићеве изјаве је прокоментарисао да о дискриминацији говоре људи из Двери који су у прошлости показали свој однос према неким групама, а нарочито према женама.
"Парадоксална ситуација је када они помињу Угљанина и његов однос према председнику државе, јер и њихов однос није бољи. Нисмо им заборавили да су после избора носили плакате - није мој председник. То је велика сличност са Угљанином, па немају право да говоре о тој ситуацији", оценио је Вујадиновић.
Председавајући Верољуб Арсић (СНС) рекао је да лично сматра да та прича око Сулејмана Угљанина треба да се заврши цитатом премијерке Ане Брнабић да Угљанин треба да буде предмет рада различитих државних органа, између осталих и здравствених установа.
"Мислим да је ту све речено, али изгледа да поједине колеге то не сматрају тако", рекао је Арсић.
Посланик на листи СНС-а Маријан Ристичевић рекао је да Бошњаци заслужују бољег вођу од Сулејамана Угљанина и да не жели да они буду препознати по изјавама носиоца листа "Самоопредељење".
Упитао је, међутим, да ли је дискриминација "када се у присуству (једног од лидера опозиције Драгана) Ђиласа толеришу изјаве да постоје подобни и неподобни новинари, када се дискриминишу медији, а тиме и грађане који прате те медије".
"Да ли је став коалиције ''savеza милионера'' да је Царица Милица макро проституке своје ћерке Оливере. Да ли је став мржња, да ли је тај став дискриминација верника и традиционалиста који верују у велику жртву коју је имала Царица Милица? Да ли је то званичан став те коалиције", упитао је Ристичевић.
Посланик СНС-а Александар Марковић поручио је Весовићу из Двери који, како каже, глуми заштитника државе, да то не чини, јер, додаје, постоје органи и институције које се тиме баве, а подсетио је и да су напредњаци први реаговали на изјаву Сулејмана Угљанина.
"Подсетићу вас да је Вучић још пре неколико месеци јасно пручио - ''Suljo, нема за тебе фотеља, Суљо не можеш рачунати на уцецшће у власти''. То је рекао још пре неколико месеци. Осудио је његово скандалозно понашање, а и премијерка је на јасан начин заузела став и послала политичку поруку", рекао је Марковић.
Посланица СРС-а Вјерица Радета Угљанинову изјаву је видела као "бујицу сепаратизма" која стиже из Новог Пазара.
"Оно што ради Сулејаман Угљанин није ништа друго него отворени сепаратизам, отворени напад на државу. Називање Србије фашистичком творевином, изјавом да имамо паралелне органе правосуђа и полиције у Србији… шта то друго говори него о набујалом сеператизму", рекла је Радета.
Она је наставила да инсистира на питању да ли ће Расим Љајић остати у Влади Србије ако група "Вакат је" из Новог Пазара, а коју је лидер он подржао на изборима за Национални савет Бошњака, направи коалицију са Сулејманом Угљанином.
"Молим вас, реците да ли ће Расим остати потпредседник владе", упитала је Радета.