Скат: Добар однос с владом, да настави реформе, исправи слабости
Амбасадор САД у Србији Кајл Скат поручио је Влади Србије да настави реформе које је започела, охрабрио је да донесе тешке долуке у вези с великим државним фирмама
- губиташима и додао да га сваког дана изнедане "неке ствари у медијима"."Охрабрио бих Владу да настави да испуњава обећања и исправи уочене слабости - финансијску способност, макроекономску стабилност, дужину судских спорова, јер то је оно што пружа сигурност инвеститорима", рекао је Скат на скупу о резултатима америчких избора, који је организовала Америчка привредна комора (АмЋам).
Он је похвалио Владу Србије јер је посвећена европском путу и зато што је имала добру годину, када се ради о економској ситуацији, али је додао да је потребно још реформи."Наши односи са Владом су добри, али се повремено не слажем са неким изјавама у јавности. Али, нема ресора у Влади где ми врата нису отворена. Сарађујемо добро по питању миграција, безбедности граница, опште безбедности, изради закона - попут закона о инспекцијама", рекао је он.
Амбасадор Скат је подсетио да су током последњих 15 година САД помогле реформе у Србији са више од 350 милиона долара."САД су највећа светска привреда, а Србија нам је партнер број 17. Волео бих да се међусобни увоз и извоз повећају", рекао је Скат и додао да је улога САД да буде партнер Србији.
Амерички амбасадор је додао и да Србија треба више да се оријентише на предузетништво."Потребан је предузетнички дух, обучавати људе за потребе у будућности и како да прошире тржиште. Овде се предузећа фокусирају на локалне заједнице, али треба да шире своја тржишта", рекао је Скат.
Он је додао да су потребне и реформе судства и пореског система, али и да донети закони почну да се спроводе.Скат је навео да Србија треба да се фокусира и на увођење нових, иновативних технологија и да јача сарадњу привреде и државе.Према његовим речима, део проблема Србије је што успешне компаније одвлаче најбоље људе због примамљивих понуда и у државним органима остају они "мање способни".
Како је истакао, Србија је туриштички већ популарна дестинација за младе људе, али каже да сада треба да се фокусира на развој сеоског и руралног дела земље."Важно је да нудите квалитетну услугу, јер је то најбоља препорука, односно глас који се преноси", нагласио је Скат.Потенцијали су, како је додао, и развој конгресног туризма и Србија на том пољу може да буде веома интересантна странцима.
Када је реч о великим државним предузећима, која су велики губиташи, Скат је казао да Америка мозе да само да храбри Владу Србије да донесе тешке и болне одлуке, како би то питање решила."Било би добро да та предузећа могу да се продају. Она су драгуљи, али вуку земљу уназад", рекао је Скат.
Према његовој оцени за осам месеци, колико је у Србији, земља је испунила његова очекивања, али је додао да се сваки дан изненади "неким стварима у медијима"."Нисам задовољан квалитетом таблоида. Волео бих да новинари више проверавају чињенице", рекао је Скат.Говорећи о политици Вашингтона након недавно одржаних председничких избора у САД, Скат је рекао да се она неће мењати.
"Главни циљеви остају стабилност, економски раст, побољшање односа са суседима. Не постоје показатељи да ће се десити промена политике у вези са независношћу Косова", рекао је Скат на пословном скупу у организацији Америчке привредне коморе у Србији.Према његовим речима, радиће се више на интеграцији Србије у Европску унију, сарадњи са суседима, наставку економских реформи.
"Нема разлога да верујемо да ће Трамп унети значајне промене у односу на Балкан", поручио је Скат и додао да је Америка велика земља која се води својим интересима и не мења лако своју политику.
Америка подржава реформе у Србији
САД ће наставити да подржавају реформе у Србији у циљу унапређења привредног амбијента и стварања привлачнијег окружења за инвеститоре, закључено је данас на скупу који је организовала Америчка привредна комора у Србији (АмЋам).
Председник Управног одбора АмЋам-а Зоран Петровић рекао је да је та подршка веома значајна за све компаније које послују у Србији и да ће сигурно допринети смањењу незапослености и већем приливу новца у земљу.Амбасадор САД у Србији Кајл Скат казао је да се Србија креће у добром правцу и да треба да настави са започетим реформама, да побољша пословно окружење али да треба више да се оријентише на предузетништво.
"Потребан је предузетнички дух, обучавати људе за потребе у будућности и како да прошире тржиште. Овде се предузећа фокусирају на локалне заједнице, али треба да шире своја тржишта", рекао је Скат.
Он је додао да су потребне и реформе судства и пореског система, али и да донети закони почну да се спроводе.Скат је навео да Србија треба да се фокусира и на увођење нових, иновативних технологија и да јача сарадњу привреде и државе.Према његовим речима, део проблема Србије је што успешне компаније одвлаче најбоље људе због примамљивих понуда и у државним органима остају они "мање способни".
Он је додао да је Србија туриштички већ популарна дестинација за младе људе, али да сада треба да се фокусира на развој сеоског и руралног дела земље."Важно је да нудите квалитетну услугу, јер је то најбоља препорука, односно глас који се преноси", нагласио је Скат.Потенцијали су, како је додао, и развој конгресног туризма и Србија на том пољу може да буде веома интересантна странцима.
Када је реч о великим државним предузећима, која су велики губиташи, Скат је казао да Америка мозе да само да храбри Владу Србије да донесе тешке и болне одлуке, како би то питање решила."Било би добро да та предузећа могу да се продају. Они су драгуљи, али вуку земљу уназад", рекао је Скат.
(Танјуг)