Шарчевић о кључним приоритетима Министарства образовања
БЕОГРАД: Два кључна приоритетна задатка Министарства просвете у овом тренутку су закони и припрема за нове наставне планове и програме на три нивоа, први и пети основне и први средње школе, који следе од 2018, рекао је данас министар Младен Шарчевић током боравка у Пријепољу и Прибоју, где је разговарао са председницима тих општина.
”Ове године смо због информатике, предузетништва и спорта редизајнирали пети разред, али то је само почетак. Нови наставни планови и програми на три нивоа, први и пети основне, и први средње школе, следе од 2018. Сада интензивно радимо на припреми тих планова”, рекао је Шарчевић у разговору са Драгољубом Зиндовићем, председником пријепољске општине.
Зиндовић је, како је саопштено из Министарства просвете, указао на изражену миграцију и настојање локалне самоуправе да младе образоване људе врати из великих градова и задржи их у Пријепољу.
”Свесни смо значаја образовања и надамо се да ћете успети у намерама да реформишете систем”, рекао је Зиндовић.
Након састанка министар је посетио Техничку школу Пријепоље у којој ће наредне школске године ученици имати прилику да похађају редизајнирани профил модни кројач. Састанку у школи присуствовали су представници компанија текстилне индустрије које су заинтересоване за сардњу са школом кроз дуално образовање.
Том приликом саветница министра Габријела Грујић похвалила је интензивни контакт и истакла да је 12 компанија из региона заинтересовано да сарађује са образовним системом.
”Пре осам месеци затекли смо 18 школа у систему дуалног и предузетничког образовања, данас имамо око 100. Управо је то чињеница која најбоље говори колико смо одговорно и озбиљно приступили задатку. Подигли смо систем и сада јасно да је дуално и предузетничко образовање будућност Србије.
Дуално образовање била је и тема састанка са председником општине Прибој и разлог посете Машинско електротехничкој школи.
Током састанака Лазар Рововић, председник општине Прибој рекао је да се размишља о идеји да се не стипендирају само најбољи ученици већ и они који би уписивали дефицитарна занимања.
Рвовић је истакао да Влада Србије и локална самоуправа улажу много напора у привреди опоравак општине и случај ФАП и да је важно да се обезбеде услови да опоравак привреде прати и развој образовања.
Миленко Томановић, директор Машинско електротехничке школе гиворећи о некада успешној школи која је образовала квалитетне кадрове за привреду из Прибоја и региона, нагласио је да број ученика из годину у годину опада и да је уместо некадашњих 30 сада у школи 16 одељења.
„Упркос томе квалитет наставе није опао, напротив, улагали смо кроз разне пројекте у опрему како би деца имала одговорајуће знање. Па смо спремни да пратимо узлазну путању привреде”, рекао је Томановић.