overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Сарадња није само обавеза из европских интеграција, већ је суштински интерес

25.01.2018. 15:27 15:31
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Министар европских интеграција Јадранка Јоксимовић и министар иностраних послова БиХ Игор Црнадак потписали су данас Споразум о сарадњи Србије и БиХ у области европских интеграција (ЕИ), а министри су се сложили да потписивање овог споразума води ка стабилизацији односа у региону.

Јоксимовић је рекла да је Србија перципирана као лидер региона у области европских интеграција, те да је обавеза и одговорност Србије да својим искуством, знањем и подршком помогне другима који нису стигли тако далеко на европском путу.

"Важно је да се не ствара неко лажно негативно такмичење свих у региону. Ако нас већ посматрају као регион, дајте да радимо све што можемо да извучемо најбоље за своје земље из тог процеса интеграција", рекла је Јоксимовић након потписивања споразума.

Додаје, да Србија сматра да БиХ, уз све проблеме које постоје, треба да има подршку на европском путу, те да је оваква врста сарадње добар сигнал за додатну стабилизацију односа између две земље, као и за цео регион.

"Овај споразум о сарадњи се не своди само у техничком смислу на процес интеграција, он значи и појачану координацију и сарадњу у области кретања људи, робе, капитала. Имамо значајну спољнотрговинску размену, што се на неки начин унапређује кроз овај споразум", навела је Јоксимовић.

Она је истакла значај прекограничке сарадње Србије и БиХ у оквиру које пограничне општине - Златиборског, Колибарског, Сремског и Мачванског округа из Србије и североистока БиХ, заједнички припремају пројекте, а за период од 2014. до 2020. добијено је 14 милиона евра бесповратних средстава који су допринели бољем животу становништва на локалу.

"То су пројекти одрживог развоја,биодиверзитета, заштите животне средине, управљање културним наслеђем...То су ствари које наши грађани на локалу виде и тако осећају конкретне резултате интеграција", рекла је Јоксимовић.

То су теме које занимају грађане, рекла је министар, јер државе ће око високих политичких тема на билатерталном нивоу настојати да постигну договор, на регионалном нивоу ћемо помагати БиХ у процесу ЕИ.

Јоксимовић је указала да сви споразуми и оквири регионалне сарадње као обавезе из процеса ЕИ падају у воду ако нема суштинске политичке воље. И није, према њеним речима, ЕУ та која би требало да нас натера на сарадњу - ми то сами морамо да урадимо због нас, дијалога и развоја.

Време је да покажемо да регион није само неки извор нестабилности, како нас неки у ЕУ доживљавају, јер регион има важне ресурсе који могу да допринесу и ЕУ и нашим грађанима, рекла је она.

Јоксимовић је навела да је Србија овакав споразум потписала са Македонијом и Црном Гором, као и да је иницијатива за потписивање овог споразума понуђена Албанији од које није добијен одговор.

Министар иностраних послова БиХ Игор Црнадак рекао је да је споразум врхунац сарадње Србије и БиХ када је у питању главни заједнички спољнополитички циљ, чланство у ЕУ.

"Ово је и врхунац несебичне подршке коју у последње време добијамо од Србије када су у питању европске интеграције. Пре осам година је БиХ била лидер, дошло је до застоја све до 2014. године када су се ствари промениле, данас је свима јасно да је Србија лидер у региону и зато нам је ова подршка веома значајна", рекао је Црнадак.

Истиче да сарадња није само обавеза, већ нешто што је добро за обе земље.

"Очекујем да овај споразум што пре ставимо у функцију, ми очекујмо да уз ову подршку Србије дођемо до статуса канидата, одређивања датума за почетак преговора. Врата су нам отворена, али ми смо свесни да је највећи посао на нама и на нашим институцијама", казао је Црнадак.

Он је додао да се оваквим споразумима ствара перцепција да регион постаје све више регион сарадње и здравог ривалитета, а не конфликта.

"Мислим да је пре свега важно да све што радимо усмеримо ка обичном човеку. Све високе политичке теме су небитне, ако не успемо да ефекте тога трансферишемо на добробит људи у свакодневном животу и мислим да тај став делимо са Србијом", рекао је Црнадак.

Пише:
Пошаљите коментар