Реорганизација здравства на Косову, нико неће остати без посла
БЕОГРАД: Влада Србије планира трансформацију мреже здравствених установа на Косову и Метохији у којима је запослено 4.823 људи, изјавио је данас државни секретар у Министарству здравља Берислав Векић и најавио нову испоруку лекова почетком новембра и нова запошљавања.
На седници скупштинског Одбора за КиМ, Векић је рекао да је од укупног броја запослених у здравственом систему на КиМ, њих 599 радно ангажовано у централној Србији, те да ће се након њихове интеграције у здравствене установе у којима годинама раде и трансформације мреже отворити толико нових радних места на КиМ.
Векић је рекао да је реорганизацијом предвиђено седам здравствених установа на КиМ, односно спајање и гашење појединих установа, али и истакао да нико од запослених неће остати без посла.
Прецизирао је да су новом мрежом предвиђени КБЦ Приштина и КБЦ Косовска Митровица, домови здравља у Пећи и Штрпцима, Здравствени центар Гњилане, Апотека Косовска Митровица и Завод за јавно здравље Косовска Митровица.
Векић је навео да је до сада у мрежи било предвиђено постојање 30 здравствених установа од којих је функционисало 23.
Од 2014. у здравствени систем Србије на КиМ из будзета је издвојено 95 милиона динара, казе Векић.
Представници Канцеларије за КиМ рекли су на седници одбора, којој су присуствовали и поједини начелници управних округа на КиМ рекли су да у здравствени систем Србије поверење имају и Албанци у покрајини који долазе и у северну Косовску Митровицу у КБЦ који је добро опремљен.
У расправи, чланови одбора из опозиције критиковали су мала издвајања за здравство на КиМ, изразили су сумњу у тачност података у извештају Министарства здравља, те оценили да је квалитет здравствених услуга лош и да су апотеке празне јер нема лекова.