scattered clouds
3°C
22.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Реакције политичких странка на резултате референдума

16.01.2022. 22:42 23:09
Пише:
Фото: Tanjug/ Zoran Žestić

Функционери политичких странака у Србији различито су коментарисали резултате референдума на којима се гласало о изменама Устава у делу који се односи на правосуђе.

Излазност грађана на данашњем референдуму о променама Устава Србије нема никакве везе са успехом или неуспехом садашње власти, изјавио је члан Председништва СНС Горан Весић и додао да ће Србија уколико резултати референдума покажу да су грађани гласали за, добити боље решење него што је било prеthodno.

"Да ли оно иделано, то ће време показати. Могуће је да ће бити потребно да се и оно мења, али је сигурно боље јер је битно смањен утицај политике на правосуђе и то је чињеница", рекао је Весић гостујући на телевизији Танјуг.


Дачић задовољан

Председник Социјалистичке партије Србије (СПС) Ивица Дачић изјавио је вечерас да је задовољан што су грађани потврдили промене Устава и оценио да је ово прва власт која је саму себе развластила од избора правосудне гране власти.

Он је задовољан одзивом, имајући у виду да то није тема од превеликог интереса и разумевања грађана, али и због уверења дела грађана да се промена ради због притисака из Европске уније.

Дачић је приметио да таквих има и у СПС и изразио захвалност свим грађанима који су изашли на референдум.

Како је истакао, на референдуму је било 16 хиљада чланова и заменика чланова бирачких одбора из редова опозиције и то из осам политичких организација, чиме је могућност злоупотреба смањена на најмањи могући ниво.


Весић је нагласио да је СНС прва странка у модерној историји Србије која је себи, док је на власти, одузела могућност да њена парламентарна већина, која је изабрана на изборима, одлучује ко ће бити судије и тужиоци.

"О томе се одлучује ван парламента. Према томе, сами смо себи одузели могућност да утичемо на избор судија и тужилаца", рекао је Весић.

Истакао је да је иза ових уставних промена стала стручна јавност, струковна удружења тужилаца и судија што је, како каже, велика промена у нашој земљи јер су, када је прошли пут рађена реформа правосуђа, друштво судија и удружење тужилаца активно били против таквих промена.

"Овим променама Устава први пут у историји добијамо потпуно изузимање утицаја политике на избор судија и тужиоца и мислим да је то важно за сваког грађанина", подвукао је Весић.

Коментаришући излазност грађана на референдуму, која је мања него на парламентарним изборима 2020. године, Весић је рекао да се то не може упоређивати јер на референдум иначе излази мање бирача, те да је то случај и у другим земљама.

Јовановић: Мала излазност пораз власти, али и грађана

Председник Демократске странке Србије Милош Јовановић рекао је вечерас да је излазност на референдуму о промени Устава била мала и оценио да је то пораз власти, јер није добро објаснила о чему је реч, али и грађана, јер нису испунили минимум своје грађанске дужности.

Грађани Србије су на референдуму гласали о промени Устава, у делу који се односи на правосуђе, а Јовановић тврди да власт није добро објаснила о чему је реч и да је зато излазност таква каква је.

Он је, гостујући на телевизији Танјуг, изнео мишљење да се промени Устава приступило "олако и непромишљено".

"Устав је највиши правни акт једне земље и није нормално да се олако мења, поготово када је реч о уставу земље као што је наша где устав представља једну од најважнијих гаранција очувања територијалне целовитости", рекао је Јовановић.

Подсетио је да је део опозиције, али и он сам изнео свој став о уставним променама и позвао да се изађе на референдум и заокружи "не".

ДС: Тежак пораз за власти

Демократска странка (ДС) оценила је вечерас, после завршетка гласања на референдуму о променама Устава Србије, да је "покушај одржавања референдума доживео крах" и да су "организатори игроказа доживели тежак пораз".

На референдуму је гласало мање од 30 одсто бирача, што је знатно мање него на било којим изборима или референдуму од поновног увођења вишестраначја 1990. године.

Референдум је нелегитиман и зато што га је нелегитимна скупштина расписала у непримереној процедури, организован је и спроведен без праве демократске контроле, а противуставан зато што није одржан на подручју Косова и Метохије, додала је ДС.

У саопштењу ДС позива све опозиционе политичке организације и грађане да се "после завршеног игроказа са референдумом" сви окрену оном "што предстоји у наредних 77 дана до априлских избора".

Обрадовић: Први Вучићев пораз

Лидер покрета Двери Бошко Обрадовић објавио је вечерас на Твитеру да је на референдуму остварена победа у свим великим градовима - Београду, Панчеву, Краљеву и Чачку и да се ради "о првом Вучићевом поразу за 10 година власти".

"То смо ми сви заједно урадили! Честитам свим уставобранитељима и патриотама! Ову победу могу да нам отму само огромном крађом у току ноћи! Не дамо Устав, поручио је Обрадовић који је водио кампању да се на референдуму гласа против потврђивања измена Устава у области правосуђа.

Пише:
Пошаљите коментар