РЕЗОН: Продаја магле у сарадњи с природом
Шта би Елија Кац и Пол Лазарсфелд одговорили на питање: Која је разлика између опозиционих медија и медија који подржавају Вучића?
Опозициони медији више лажу, али своје обмане лепше пакују! Шта они раде? По Кац-Лазарсфелдовом принципу стварају и негују лидере мишљења, који обелодањују или бране већ обелодањене неистине и спиноване нетачности.
У историјским записима и енциклопедијама тога нема, али, кад бисмо стварност приказивали како је интерпретирају опозицини медији могли бисмо рећи да се, уочи и током грдње Ајфелове куле, месецима разматрало само шта ће се десити с париским глистама и мишевима. По истом моделу спиновања стварности могла би се пласирати тврдња да су Њујорчани на Пулицеров позив, паралелно с новцем за постамент Кипа слободе, прикупљали добротворне прилоге за смештање у азил колоније комараца и стонога. Да је саставни део Јунајтед групе, Сан Франциско хроникл би јавио да је при изградњи Голден гејта цео Сан Франциско пуне три године био у короти због негативног утицаја моста на станишта мува и даждевњака. Суецки и Панамски канал су посебна прича. Асошијетед прес би известио да њихов значај за стотине милиона људи уопште није разматран. Само се већало како да се шкорпијама и бувама обезбеди стабилна микроклима. Њујорк тајмс, да га уређују по дорћолским кафићима, не би славио изградњу Унион пацифик и Централно пацифичке железнице, као најважнијих пројеката за развој Сједињених Америчких Држава, већ би насловне стране посвећивали њиховом негативном утицају на размножавање гмизаваца. Да му је Шолак којим случајем био послодавац Вељко Влаховић у “Борби” не би објавио ни редак о значају хидроелектране Ђердап и Канала ДТД за људе, већ би њихову сврху мерио утицајем на флору и фауну мочварних делова Војводине.
Већ месецима опозициони политичари и медији шире неистине и спинове о лошем утицају новог моста у Новом Саду у продужетку Булевара Европе. У томе предњачи извесни Регулаторни институт за обновљиву енергију и животну средину - РЕРИ. Позивајући се на њихово мишљење опозициони медији су пре неколико дана објавили да се нови мост не гради по еколошким стандардима и да угрожава микроклиму на обалама Дунава.
Време је да разјаснимо одређене чињенице. Грађани Србије су већ пет година жртве обмане. РЕРИ није никакав институт. РЕРИ је невладина организација неколико, јавности непознатних, индивидуа. Али, грађане ће занимати да је Родољуб Шабић, заштитник грађана у време владавине Демократске странке, члан Управног одбора ове НВО, која није никаква научно-истраживачка организација. Закон о науци и истраживачком раду прописује да је институт научно-истраживачка организација која обавља научно-истраживачку делатност од општег интереса. Институт се може основати као установа, или као привредно друштво. Институт мора да буде акредитован, а акредитација се добија кроз вредновање научно-истраживачког рада. Акредитација се спроводи сваких пет година на захтев научно-истраживачке организације. Институт може обављати делатност као научни институт, истраживачко-развојни институт, и институт од националног значаја за РС.
У регистру који по закону мора да води Министарство науке, међу 63 регистрована и акредитована института, нема РЕРИ-ја. Дакле, као сасвим логично, намеће се питање да ли би у некој западној земљи, на које се угледају српски еколошки активисти и политичари, надлежне институције покренуле поступак за лажно представљање, за обмањивање јавности и злоупотребу назива. Уверен сам да би у Данској, Холандији или Немачкој, то била велика афера, с кривично-правним исходом. Незнање закона не оправдава незаконито поступање. Међутим, када сте правник, онда је у питању свесно игнорисање закона. Принцип је исти.
Питам уреднике и новинаре који невладину организацују цитирају као научни институт зашто већ пет година обмањују јавност? Да ли су чули за етички кодекс и Закон о јавном информисању који их обавезују да пре објављивања морају да утврде аутентичност и истинитост свих информација. Морају да спрече објављивање података који обмањују грађане. Мерио сам, требало ми је 20 минута да прочитам Закон о науци. Седам минута да на АПР-у пронађем податке о РЕРИ-ју. Пет минута да пронађем и прочитам списак акредитованих института. И још седам да пронађем извештаје о пословању и 15 минута да их прочитам. Дакле укупно 54 минута. Толико је "објективне" и "независне" новинаре из Шолакових медија делило од истине. Али, истина није једнак императив за све.
Као што је штитио грађане за време владавине Демократске странке - вансеријски лоше, тако Шабић преко ове НВО штити и Дунав - никако. Као правно учена странка, Шабић мора бити свестан законске мањкавости назива ове НВО. И зато је, као правни експерт, каквим се представља, дужан да српској јавности достави одређене информације. Да ли је РЕРИ поднео захтев за акредитацију надлежном министарству и одбору? Шта је у том захтеву написао? Које су њихове научно-истраживачке референце? Да ли је добио одговор од Одбора за акредитацију Министарства науке?
Развојни пут РЕРИ-ја је исти као и у случају других невладиних организација које тврде да је борба за животну средину њихов основни животни кредо. Почели су врло скромно, да би се с примицањем избора 2022. њихов конто енормно увећао. Из биланса стања види се да је ова невладина организација прве две године радила с губитком. У години оснивања 2017, обртна средства су им износила 500 хиљада динара. И пословали су с губитком од 77 хиљада динара. Следеће године убацили су у оптицај још 286 хиљада динара. Губитак је порастао на 238 хиљада динара. Није било дотација. Нити донација. Ствар почиње да се мења 2019. Приходи од донација расту на 6,8 милиона. Али, расте и губитак на 424 хиљаде динара. 2020. године донације достижу 17,081 милиона динара. Укупан промет 18,9 милиона. И први пут остварују добит, од 22 хиљаде динара. А онда, како се примиче 2022. година, као и код других НВО које се баве заштитом животне средине, донације расту вртоглавом брзином. РЕРИ добија врло занимљивих 26,3 милиона динара. Али, не наводи од кога. Нигде не пише ко су донатори? Нити због чега су донирали 250 хиљада евра? С којим циљем? Нити је наведно на шта су те паре потрошене. Од тих 250 хиљада евра, исказана је добит од укупно четири хиљаде динара.
Понављање је мајка мудрости. Рећи ћу опет, по ко зна који пут, није споран нови мост. Спорно је то што га граде кинеске компаније, кинеским новцем. Од 2008. до 2012. мост је био замајац развоја Новог Сада. Његов скок у будућност. И тада није било никаквог утицаја на водоземце. Нити инсекте. Јер, познато је да су животиње које живе у Србији алергичне на сваки новац осим оног који долази из Европске уније. Превасходно Немачке и Холандије. Свака друга монета изазива код наших пуноглаваца и гуштера стравичан шок. Да би се опоравиле неопходан им је серум у виду европског новца који би био искоришћен за рекултивацију терена. Или, да се реализација целог пројекта повери некој немачкој фирми, или италијанско-шпанском конзорцијуму, а да се финансира из фондова Европске инвестиционе банке. Тада, и само тада би дунавска флора и фауна, градњу доживела без имало стреса, и без икаквих последица.
Предлажем да се на крају, кад буду готови радови на стварању погодних животних услова за новосадске инсекте и водоземце, по Аристофановом моделу организује такмичење у утврђивању дужине бувљег скока мерењем величине бувљих стопа. То би значајно допринело развоју демократије и напретку Новог Сада.
Милорад Бојовић
Аутор је стручњак за односе с јавношћу и посланик у Скупштини Србије