Дневник сазнаје: Распуштена Скупштина општине Пећинци
Влада Србије распустила је Скупштину општине Пећинци и формирала Привремени орган који ће водити ту локалну самоуправу до нових избора.
Иста одлука донета је и за општине Мионица и Неготин. Одлука о распуштању СО Пећинци и увођењу приврменог органа објављена је у „Службеном гласнику Србије” од 27. октобра. У истом броју, Влада Србије објавила је и састав Привременог органа који ће водити општину Пећинци. За председницу постављена је досадашња председница општине Пећинци Дубравка Ковачевић Суботички, а чланови су: досадашњи заменик председнице општине Зоран Војкић, председник Спортског савеза „Развој спортова” Синиша Ђокић, начелница Одељења за друштвене делатности Снежана Гагић и одборник Скупштине општине Миленко Ђурђевић.
Како „Дневник” незванично сазнаје, председница општине Пећинци Дубравка Ковачевић Суботички поднела је оставку, и то директно Министарству државне управе и локалне самоуправе. Разлоге због којих је прва жена пећиначке општине то учинила нисмо успели да сазнамо јер је она била на терену па није желела да даје изјаву. Оставке су поднели и председници општина Мионица и Неготин.
Иначе, општина Пећинци је последње, и то ванредне, општинске изборе имала 16. марта 2014. године. Пре одржавања тих избора, у тој локалној самоуправи Влада Србије је 18. новембра 2013. године распустила Скупштину општине и за председника привременог органа именовала Саву Чојчића, који је пре тога био председник општине, а пре садашњег именовања привремног органа био је председник Скупштине општине.На ванредним изборима 16. марта 2014. године изабрано је 30 нових одборника, па тако Скупштину општине Пећинци чине 18 одборника Коалиције „Александар Вучић – Будућност у коју верујем”, шест одборника Групе грађана „Миленко Ђурђевић – За наше село”, четири одборника Демократске странке и два одборника Групе грађана „За напредну и слободну општину”. На конститутивној седници СО, одржаној у априлу 2014, за председника изабран је Сава Чојчић, док је Дубравка Ковачевић Суботички изабрана за председницу општине.
Сатница за изборе
Одлуку о распуштању скупштине јединице локалне самоуправе доноси Влада, на предлог министарства надлежног за послове локалне самоуправе, односно надлежног органа територијалне аутономије.
Председник Народне скупштине расписује изборе за одборнике у року од два месеца од ступања на снагу одлуке о распуштању скупштине јединице локалне самоуправе. „Закон о локалној самоуправи одређује да се скупштина јединице локалне самоуправе може распустити ако: скупштина не заседа дуже од три месеца, ако не изабере председника општине и општинско веће у року од месец дана од дана конституисања скупштине јединице локалне самоуправе или од дана њиховог разрешења, односно подношења оставке, и ако не донесе статут или buyеt у року утврђеном законом”.
По члану 8 Закона о локалним изборима, изборе за одборнике расписује председник Народне скупштине. Од дана расписивања избора до дана одржавања локланих избора не може протећи мање од 45 дана, ни више од 60. По тој рачуници, избори у Пећинцима, Мионици и Неготину могу бити одржани најкасније почетком марта, за када се предвиђа да ће бити одржани избори за Град Београд. Могућ је и ранији термин, све зависи од тога када ће председница Скупштине Србије Маја Гојковић донети одлуку о расписивању избора у тим општинама.
Да су у општинама Пећинци, Мионица и Неготин на седници Владе Србије уведене привремене мере потврдио је и министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић, појашњавајући да је разлог за то оставка председнице општине и немогућност формирања нове већине у Скупштини општине.
„Након те информације, Министарство се обратило тим локалним самоуправама да се утврди да ли је могуће формирати неку нову већину“, изјавио је Ружић новинарима у Новом Саду.
„Добили смо информацију да није, чиме је испуњен услов из Закона да се на седници Владе Србије уведе привремени орган.“
Љ. Малешевић
А. Савановић