Приштина: Царине на српску робу 100 одсто, Вучић ванредно с амбасадорима
ПРИШТИНА: Влада Косова одлучила је данас да повећа тарифе на робу из Србије на 100 одсто, а ускоро ће објавити и нове мере.
Ову информацију поделио је свом твитер налогу заменик премијера Косова Енвер Хоџај.
Србија је наставила са својом агресивном кампањом против Косова на међународној позорници. То подрива процес нормализаације, написао је Хоџај и додао да су тарифе повећане како би Косово одбранило своје виталне интересе.
Ендрит Схаља, министар трговине и индустрије, предложио је повећање таксе за 100 одсто, што је подржао премијер привремених косовских институција Рамуш Харадинај.
Харадинај је рекао да споразум ЦЕФТА између Београда и Приштине на функционише.
"Косово је дуго времена ометано како у транспорту, тако и у анализи и у било ком другом инструменту ЦЕФТА. Стога подржавам овај предлог", рекао је Харадинај.
Одлука о повећању такси на робу из централне Србије за 100 одсто ступа на снагу одмах, а институције су обавезне да је спроводе, рекао је Рамуш Харадинај.
Ова одлука је, пренела је приштинска GazеtaExprеs с, донета након, како се наводи, "кампања коју Србија води према државном власништву Косова, и представља препреку за чланство (Косова) у међународним организацијама".
"Ова одлука ступа на снагу одмах, а институције су обавезне да је одмах спроведу", рекао је Харадинај новинарима након седнице владе.
У предлогу за повећање такси на робу из централне Србије за 100 одсто, које је израдило косовско министарство трговине и индустрије, се наводи да је анализом утврђено да се косовски произвођачи суочавају са разним "нецаринским баријерама у Србији", односно да косовски производи не могу да уђу на српско тржиште.
"Српске власти не признају анализу увозника с Косова и они захтевају преиспитивање косовске робе. Осим тога, питање транзита и даље представља озбиљну препреку за локалне компаније, које извозе у земље ЕУ и чија роба прелази српску теириторију", наводи се у предлогу.
Председник Србије Александар Вучић имаће поподне ванредне састанке са амбасадорима Кине, Русије, ЕУ и чланица Квинте, а за касније поподне заказао је и седницу Савета за националну безбедност, поводом најновијих мера Приштине, речено је Танјугу у Кабинету председника.
Додаје се да су "трговинске баријере" с Босном исте, као и са Србијом.
"Трговинска размена између Косова и Босне јасно показује да је увоз у сталном порасту у односу на извоз. Осим тога постоји велика асиметрија у погледу јавног надметања, где косовске компаније не могу легално да се такмиче на јавним тендерима у Србији", наводи се у предлогу.
Када се, кажу, томе додају политички проблеми које имају Београд и Приштина, иако се свакодневно ради на побољшању тих односа, "Република Косово се не третира као држава".
Приштина најновијим мерама жели да протера сав српски народ са КиМ, рекао је данас председник Српске листе Горан Ракић и додао:
"Ово је незванична објава рата Србима на КиМ".
"Уколико се ово лудило не спречи, српски народ неће имати могућности за опстанак на КиМ, и са нама је готово. Зато тражимо хитну реакцију и помоћ Београда", истакао је Ракић у изјави за јавност.
Нико не може да продаје своје производе на косовском тржисту, а да истовремно спречава продају косовске робе на свом тржисту.
Реч је на међусобном односу на чијем поштовању упорно треба инсистирати, наводи се у предлогу за повећање таксе за 100 одсто.
Николић: Одлука Приштине сулуда...
Одлука Приштине да за 100 одсто повећа таксе на производе из централне Србије је преседан у историји економије и најбруталније је гажење свега што постоји у здравом разуму и здравој економској логици, сматра Иван Николић са Економског института.
Он је рекао да се до сада није десило да нека земља унилатерално уводи толике тарифе, а потез Приштине тумачи као одговор на "безнађе" у коме се налази приштинско руководсто после пораза на међународној политичкој арени, дан после неуспелог покушаја да уђе у чланство Интерпола.
Верује да ће врло брзо уследити оштра реакција, пре свега, ЕУ а онда и веровато и шире, као и Притисак на Приштину да одустане од те "сулуде одлуке".
Љајић: Огромне последице због одлуке Приштине
Потпредседник владе и министар трговине Расим Љајић изјавио је да је одлука значи спречавање и заустављање трговине између Косова и централне Србије и да је то „пар екселанс“ политичка одлука, која ће имати огромне негативне последице.
Љајић је за Танјуг рекао да су два разлога за ту одлуку - јучерашње гласање у Интерполу и чињеница да међународна заједнизца није благовремено и оштро реаговала на досадашње ванцаринске баријере које су увођене од стране Приштине.
“Последице су свакако огромне, пре свега економске. Ово значи дефинитвно обуставу сваке врсте трговине између централне Србије и Косовоа”, рекао је Љајић.
Он је истакао да нема тог произвођача из Србије који може да буде конкурентан са толиким таксама, порезима и царинама које се уводе.
Фонет, Танјуг