Председник Вучић у посети манастиру Сопоћани, разговарао са грађанима
СОПОЋАНИ: Посетом манастиру Сопоћани, председник Александар Вучић јутрос је започео други дан посете Златиборском и Рашком округу.
Председника је дочекало монаштво манастира и игуман Теоктист, као и житељи тог граја.
Игуман Теокист пренео је председнику да посетиоци долазе у Сопоћане, како људи из краја, Новог Пазара, али и из Београда и других градова.
Манастир Сопоћани, посвећен Светој Тројици, налази се 17 километара од Новог Пазара, а подигао га је краљ Стефан Урош недалеко од извора реке Рашке.
Фреске манастира Сопоћани представљју ремек-дело уметности, а тај манастир данас је један од најзначајнијих српских културних споменика, који је 1979. године увршћен на УНЕСКО листу светске баштине у склопу споменика средњег века обједињених под заштићеном целином Стари Рас и Сопоћани.
Тешко је прецизирати када су Сопоћани подигнути, највероватније је да је манастир подигнут у другој половини владавине краља Стефана Уроша И око 1260. године.
Живопис манастира настао је шездесетих година 13. века, а током периода османске власти у Србији у 17. веку, манастир је значајно страдао, а обновљен је у првим деценијама 20. века.
За манастирску трпезарију 300.000 од државе
Вучић је током посете манастиру Сопоћани рекао је да ће држава помоћи тај манастир са 300.000.
Новац ће, како је рекао игуман манастира Сопоћани отац Теоктист, бити искоришћен за изградњу манастирске трпезарије.
Вучић је игуману Теоктисту рекао да ће новац имати на рачуну у среду, 28. децембра и замолио га да до лета нешто буде и урађено.
Срце ме заболело због смрти четворице младића
Председник Вучић је одлучио да измени званичну агенду посете Новом Пазару, због тешке саобраћајне несреће која се догодила током ноћи на територији тог града, у којој су погинула четворила младића.
Како је саопштено из Председништва, отказан је планирани обилазак обновљене Основне школе “Дешанка Максимовић”.
Поједини медији су пренели да ће председник обићи и изјавити саучешће породицама страдалих момака.
И сам Вучић је током посете манастиру Сопоћани рекао да га је потресла ноћашња трагедија.
"Ноћас се догодила ужасна несрећа, четири младића су страдала. Пробудили су ме у три јутрос и срце ме је заболело”, рекао је Вучић.
Градска управа у Новом Пазару саопштила је да је у том граду проглашен Дан жалости поводм трагичне смрти младића.
Након обнове, Сопоћани су једно време били женски манастир, а после доласка 10 монаха и искушеника из манастира Црна Река, 1996. године, манастир поново постаје општежитељни, као и што је био у средњем веку.
У Сопоћанима је данас око 30 монаха и искушеника.
Манастир Сопоћани припада епархији рашко-призренској.
Председник Вучић обећао је јутрос грађанима окупљеним у порти манастира Сопоћани, који је посетио, да ће бити обновљен пут до ове светиње, јер је, како је рекао, срамота да до такве светиње буде лош пут.
Грађани су се председнику Вучићу пожалили да између села нема пута, и да су, када падну прве кише и снег, практично недоступна.
Један мештанин је замолио за изградњу пута од Сопоћана до Дољана, указујући да не мора све да буде асфалтирано, већ је довољно да буде и комбинација са макадамом.
Вучић је представницима локалних власти због тога замерио.
"Срамота за нас, да ми нисте рекли какав је пут до Сопоћана. Има још две велике светиње које нисмо посетили. Не разумем да ми то не кажете... Срамота да буде крпа на закрпу, и закрпа на крпу", рекао је Вучић и директору “Путева Србије” Зорану Дробњаку наложио да реши то питање.
"Срамота је да имамо овакав пут до овакве светиње", поновио је Вучић.
Он је најавио и да ће на превојима бити урађен асфалт, док ће остатак пута бити решен туцаником, јер не може да обећа да се асфалтира цео пут.
"Где год је тежак прелазак, урадићемо асфалт", рекао је Вучић.
Мештани су указали да имају и проблема са струјом, јер су током недавних снежних падавина страдале трафостанице, а председник је истакао да предузећа ЕПС, ЕМС имају довољно новца да среде ситуацију.
Мештанин Иван Павловић замолио је председника за помоћ у решавању спора са “Пазар путем”, тврдећи да је ту локално путарско предузеће направило пропусте, због чега му падавине плаве цело имање.
Вучић му је одговорио да то мора "Пазар пут" да реши и наложио Дробњаку да се том проблему посвети.
А Павловићу, који је у спору са "Пазар путем", поручио је да "заврши и мане се спорова".
"Урадиће то људи. Од тужакања српског само ме глава боли. Само ако можемо пред суд и око међе да се побијемо као да ништа паметније немамо”, рекао је он.
Мештани из околине манастира указали су да имају проблема и са водом, а један старији грађанин предао је председнику писмо са својим проблемима.
"Све што 70 година није урађено, није реално да се реши за један дан. Када смо се вратили ноћас са министром финансија Синишом Малим сам дуго радио. Мука жива, најбоље да ни не идем на пут...", констатовао је Вучић.
Мештани су замолили председника и за обнову манастирског хотела.
Пред улазак у манастир млађи мештанин Дамир, који је из десеточлане породице, а завршио је, каже, криминалистику, пришао је председнику и замолио за помоћ у добијању посла.
"Не могу да обећам јер није лако у полицији", рекао је Вучић обећавши да ће видети како може да му помогне.
Пред улазак у цркву Вучић је још једном обећао мештанима да ће се средити пут, који је деценијама само крпљен.
"Дробњак да урадиш до Сопоћана пут да буде као писта", наложио је председнику директору путарског предузећа.
Игуман манастира Сопоцћани Теокист који је дочекао председника Србије Александра Вучића који је обишао ову српску средњевековну светињу, у њој запалио свећу и целивао икону, у разговору са председником подсетио је на значај овог манастира, лепоту фрески које га красе и које представљају ремек дело светског сликарства.
Како је рекао "наш народ и држава има чиме да се поноси".
Игуман је пренео историјат настанка манастира који је изграђен на месту где се, по предању, краљ Урош И излечио, на извору Рашке. Најмлађи син Стефана Првовенчаног је, затим, у знак захвалности богу подигао манастир у близи реке.
Главна манастирска црква свете Тројице грађена је у типичној Рашкој школи, и у њој се чувају мошти Уроша Првог, а ту се налази и гроб његове мајке, Ане Дандоло.
Игуман је показао председнику Вучићу и икону архиепископа Јоаникија Првог, која се чува у том манастиру, петог на трону СПЦ, после Светог Саве.
“Приказана је и лоза Немањића, ту је краљ Урош, који држи макету самог храма. Десно од њега су његови синови, Милутин и Драгутин, а с друге стране, Свети Симеон Мироточиви”, испричао је игуман Теокист.
Указао је да су Сопоћани препознатљиви по најлепшим фрескама на свету, које датирају из 13. века, јединствене на планети по стилу и врхунац византијске уметности.
“То говоримо и нашем народу, и странцима који посећују манастир, мада видим да странци више знају када долазе”, приметио је старешина манастира.
Посебно је указао на фреску Успења свете Богородице, која се налази на западном зиду цркве, која је 1961. године на светској изложби у Паризу проглашена за најлепшу фреску читавог средњег века.
“Ове године та фреска слави 60 година од проглашења за најлепшу фреску на свету, јединствена је. Много може да се прича и манастиру, али најважније је да имамо, као земља и народ, чиме да се похвалимо. Фреске су ремек дело светског сликартсва”, рекао је игуман Теокист.
Додао је да фреске показују какав смо народ и цивилизација и на ком културном и технолошком нивоу били још у средњем веку, указујући председнику Вучићу на фреску на којој су представљени Свети лекари Козма и Дамјан, који у руци држе скалпел.
“Неко је овде 1265. године, насликао скалпел… Тада смо владали и медицином, а све захваљујући Светом Сави, који је, кад је отишао у Гручку, повео и монахе, једне да се уче теологији, а други медицине”, рекао је игуман.
Манастир Сопоћани се налази на УНЕСКО-вој листи заштићених споменика културе.