Половина грађана за улазак у ЕУ, против НАТО 73 одсто
Половина грађана сматра да Србија треба да постане чланица ЕУ, док се томе противи 37 одсто, а против уласка у НАТО је 73 одсто, показало је истраживање ЦеСИСД-а
"Активизам грађана у Србији", спроведено од 10. до 20. јуна.
Програмски директор ЦеСИД-а Ђорђе Вуковић рекао је на конференецији за новинаре да је у односу на ранија истраживања, значајно порастао број оних који се противе уласку у ЕУ, наводећи да је 2011. године 62 одсто грађана подржавало улазак у ЕУ, а 2013. године 66 процената.
Када је реч о НАТО, јунско истраживање је показало да пада подршка и уласку у НАТО, а Вуковић наводи да се томе противи 73 одсто, да 12 процената сматра да Србија треба да буде чланица те војне алијансе, док је 2012. године уласку у НАТО противило 65 одсто, док је то подржавало 25 одсто грађана.
Теренско истраживање ЦеСИД-а које је уз подршку УСАИД-а спроведено на репрезентативном узорку од 1.000 пунолетних испитаника, показало је, како наводи Вуковић, и пад поверења у државне институције.
Према резултатима истраживања, влади верује 31 одсто, председнику Републике 27 одсто, парламенту 20 одсто, а политичким странкама седам одсто испитаника.
Вуковић каже да је истраживање у марту показало да 58 одсто грађана има поверење у Војску Србије, а да по јунском истраживању износи 50 одсто.
Извршни директор ЦеСИД-а Бојан Качар рекао је да би се 40 одсто анкетираних лично ангажовало у решавању проблема, док 26 одсто њих верује да уопште не могу да допринесу решавању проблема.
Качар каже да је изборни активизам и даље висок, наводећи да је 56 одсто испитаника навело да редовно излази на изборе, док је 26 процената рекло да излази на већину избора.
(Танјуг)