Петковић с представником финског МСП о ситуацији на КиМ
БЕОГРАД: Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић разговарао је с подсекретаром за спољну и безбедносну политику Министарства спољних послова Финске Кајем Сауером, кога је упознао са политичко-безбедносном ситуацијом и положајем српског народа на Косову и Метохији.
Петковић је истакао да су напади на српски народ у покрајини свакодневни, али да је број инцидената, усмерених према Србима, у последње време видно повећан, саопштено је из Канцеларије за КиМ.
Он се посебно осврнуо на нелегалне упаде тешко наоружаних специјалних јединица косовске полиције РОСУ на север КиМ, подсетивши да су се те јединице, 13. октобра, девети пут, без одобрења нашле на северу покрајине.
Тада су, како је подсетио, припадници ових снага пуцали из ватреног оружја на голоруки народ и том приликом је тешко рањен Срећко Софронијевић, Србин из Звечана.
Пре тога, 20. септембра, специјалне јединице РОСУ, биле су распоређене на два административна прелаза Брњак и Јариње, због одузимања регистарских таблица на возилима са севера КиМ и из централне Србије, рекао је Петковић.
Петковић је саговорника упознао и са чињеницом да је Српска листа на овим изборима остварила победу у свих 10 општина са српском већином, подсетивши да је та победа остварена у до сада најтежим условима, с обзиром на поменуте кризне ситуације, као и да су Срби пристали да учествују на локалним изборима, само зато што подржавају Бриселски споразум и што очекују формирање Заједнице српских општина.
Данашња изјава главног преговарача Приштине Бесника Бисљимија, да неће доћи до формирања Заједнице српских општина, показује да Приштина не жели нормализацију односа у покрајини и да све чини да затвори врата дијалогу, констатовао је Петковић.
Међутим, оснивање Заједнице српских општина је међународна, правна обавеза приштинских привремених институција, предвиђена Бриселским споразумом и Београд ће већ у новембру, на првом следећем састанку у Бриселу, захтевати да се покрену конкретни институционални кораци за формирање ЗСО, што је јасно истакла и Европска унија. Београд ће се, као и до сада, доследно и искрено залагати да се до нормализације прилика у покрајини дође мирним путем и дијалогом, међутим на страни владајуће већине у Приштини ту вољу и спремност до сада нисмо видели, закључио је директор Канцеларије за Косово и Метохију.