Нова стратегија Шведске за подршку реформама у Србији
БЕОГРАД: Влада Шведске усвојила је данас одлуку о новој стратегији за подршку реформама у Србији, земљама Западног Балкана и Турској за период 2021-2027, у вредности од 560 милиона евра.
Сарадња са Западним Балканом укључује Албанију, Босну и Херцеговину, Косово, Црну Гору, Северну Македонију и Србију, наводи се у саопштењу Амбасаде Шведске у Србији и истиче да ће наставак сарадње са земљама у региону ојачати услове за демократски и инклузиван развој.
Новом стратегијом Шведска ће, како се наводи, интензивирати напоре у раду са људским правима, демократијом, владавином права, равноправношћу полова, инклузивним економским развојем, заштитом животне средине и климатским променама.
У саопштењу се наводи да ће подршка Шведске, такође, бити усмерена на јачање мирољубивих и инклузивних друштава, као и на изградњу опширних и дугорочних односа између Шведске и земаља у региону.
Министар за међународну развојну сарадњу Пер Улсон Фрид истакао је да је развој у суседству Европске уније од значаја за Шведску и ЕУ.
''У интересу је Шведске да настави да сарађује са земљама Западног Балкана како би допринела демократском развоју са људским правима, равноправношћу полова и владавином права у фокусу”, рекао је министар, а наводи се у саопштењу.
Фонд за нову стратегију за 2021-2027 износи 560 милиона евра, од којих се 500 милиона евра издваја за Западни Балкан, а 60 милиона евра за Турску.
Шведска је један од највећих билатералних донатора земљама у региону Западног Балкана, а подршка те земље допуњује рад Европске уније у областима које су приоритетне за Шведску.
Према стратегији, Шведска ће, такође, наставити да доприноси подршци ЕУ у раду земаља Западног Балкана са реформском агендом и њиховим приближавањем ЕУ.
Подршка цивилном друштву кључна је за демократски развој, а важна је и за подршку Шведске свим земљама у оквиру стратегије, наведено је у саопштену Амбасаде.
Стратегију реформске сарадње, коју доноси Влада Шведске, спроводе Шведска агенција за међународну развојну сарадњу (Сида), Шведски институт, Академија Фолке Бернадоте и Генерални конзулат у Истанбулу.
Наводи се и да ће Шведска у Србији покренути и инклузивни процес и позвати заинтересоване стране да учествују у том процесу како би операционализовала нову стратегију.