„НАУКА НИЈЕ ДОНОСИЛАЦ ОДЛУКА АЛИ ЈЕСТЕ ПОУЗДАН ПАРТНЕР” Вучић: Без сагласности научне заједнице нећемо ући у пројекат Јадар
БЕОГРАД: Председник Александар Вучић поручио је данас на састанку са представницима научне заједнице о пројекту Јадар да дискусија треба да буде озбиљна, одговорна и заснована на научним чињеницама, на знању и образовању, као и да без сагласности научне заједнице неће ни бити покренут тај пројекат.
"Зато вас молим, имамо готово две године за једну широку расправу, озбиљну, темељену расправу и да на основу ваших закључака у месецима који долазе можемо ми да доносимо одређене закључке. Без ваше сагласности, без озбиљније сагласности научне заједнице не пада нам на памет да у крајњој инстанци уопште улазимо у пројекат", нагласио је Вучић у уводном обраћању у Палати Србија.
Додаје да је то важна ствар коју држава саопштава.
"То је наш заједнички закључак и са председником владе и са председницом Народне скупштине, мислимо да тим изражавамо и већину коју представљају људи у овој земљи, али ми ствари морамо да решавамо разговором, знањем и чињеницама и ничим другим", рекао је Вучић.
Председник је рекао да и он има још страхова у вези са тим пројектом и бојазан од различитих ствари, иако зна да није могуће да све сазнамо унапред, као и да сваки такав пројекат отвара и потешкоће и носи са собом бројне нејасноће.
"И не можемо све ни да знамо у напреду итд. Шта је то на чему инсистирамо? Какве су то гаранције које тражимо од оних који буду учествовали у том послу? Шта је то чиме ми можемо да допринесемо? Можемо ли или је то немогуће за нас? Дакле имамо сада много времена", рекао је Вучић.
Каже да дискусија треба да буде заснована на научним чињеницама, а не по принципу - што мање знам и што сам површнији то имам веће самопоуздање да лупетам глупости или што мање знам то ћу више да се везујем за различите теорије завере и сујеверје.
"Дакле, за нас су научне чињенице од пресудног значаја. Свакако да је интерес државе и није потребна за то превелика памет, али интерес и сваког од вас и сваког од нас, да наставимо са реиндустријализацијом Србије, да имамо више новца, да Србија буде напреднија, успешнија, да људи буду богатији, али то никада не сме да буде по цену здравља једног јединог човека", поручио је Вучић.
Беговић: Дигитални портал и мобилна апликација за праћење животне средине
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић изјавила је данас, на састанку који је био посвећен пројекту "Јадар", да се применом најсавременијих технологија уводи континуитана транспарентност и информисаност у праћењу животне средине.
Беговић је на скупу, коме су присуствовали и председник Србије Александар Вучић, премијер Милош Вучевић, председница Народне скупштине Ана Брнабић и министрке Ирена Вујовић и Дубравка Хандановић Ђедовић, рекла да је на састанку са научном заједницом прошле недеље договорена идеја да се успостави јавни дигитални портал преко којег ће бити омогућено праћење стања животне средине, а која се односе на ваздух, воду и земљиште.
"На овај начин грађани ће моћи да имају свакодневни отворени увид у све релетавне информације а портал ће добијати информације од факултета, института. Такође и држава и комапније које ће уцествати на оваквим пројектима мораће научној заједници да дају све релаватне информације како би дошли до својих закључака", рекла је Беговић.
Према њеним речима, овај портал ће бити место где ће грађани моћи да добију информаицје о стању животне средине, о сваком пројекту а имаће и могућност да добију одговор на важна питања.
Такође, преко мобилне апликације ће грађани моћи да пошаљу информацију уколико примете да се нешто негативно дешава са животном средином.
На тај начин ће, како је рекла, и држава и јавност да имају правовремене информације.
Она је истакла да је питање животне средине од суштинске важности за гарђане, али и за науку која може да има важну улогу у овој теми.
"Србија има изузетно квалитетну науку, посвећене научнике који раде на научним институтима и факултетима, а многи од њих су посветили своје животе и своје каријере баш теми екологије и заштите животне средине. Наука треба да буде предводник у утврђивању валидних чињеница заснованих на подацима јер се и сама наука бави и базира на конструкивном критичком мишјењу и предлазе решења", рекла је министарка.
Како је истакла, на овај начин може да допринесе већој транспарентности, али и информисању и укључивању грађана у теми застите животне средине.
"Наука није доносилац одлука али јесте поуздан партнер", поручила је она.
Министарка је навела да је свима у интересу да животна средина у којој заједно живомо буде под што могуће мањим утицајем наших активности које су неминовне, од пољопривреде, генерисања отпада, до присуства различитих индустрија и технологија.