Нa Кордуну бадњак „окићен“ ХОС-овом знаком и графит „Уби Србина“
Почетак године на Кордуну је почео вандализмом и злослутним порукама немењеним првенственом малобројним преосталим припадницима српске националне мањине.
Наиме, на гробљу у Перни разбијена је мермерна плоча којом су становници обележили гробницу 365 убијених бораца НОР-а и умрлих од тифуса, на Ђанковић брду освануо је „бадњак“ с ХОС-овим обележјима, а у Топуском графит „Уби Србина“.
О инциденту на Ђанковића брду обавештена је полиција, „бадњак“ је фотографисан у урађен је увиђај, а потом је уклоњена „инсталација“, пише портал Савеза Срба из региона.
За непознатим починитељима полиција још трага.
Ова прича још није утихнула прича, а у самом центру Топуског, на туристичком путоказу који означава православну цркву Св. Николе, неко је написао поруку „Уби Србина“ која је у доброј мери узнемирила Топушћане, становнике највећег туристичког центра у Сисачко-мославачкој жупанији, градића који иначе не бележи сличне ексцесе.
Графит је узнемирио је и топличког пароха Милу Ристића, који је случај одмах пријавио полицији. Истрага и о овом немилом догађају такође је у току.
Неколико дана касније на месном гробљу у Перни, селу на падинама Петрове горе, на пределу Калуђерац, разбијена је мермерна плоча подигнута 1975. године којом су становници овог краја обиљежили мјесто гдје је сахрањено 365 убијених бораца НОБ-а и умрлих од тифуса.
Полиција из Вргинмоста је обавештена и урађен је увиђај. Утврђено је да је спомен плоча уништена са тридесетак удараца непознатим предметом, а делови су разбацани наоколо.
Уништавање спомен плоче погинулим и умрлим борцима НОБ-а у Другом светском рату посебно је изненадила и растужила Бору Ркмана, председника Извршног одбора SDSS-a, који је родом из овог краја и врло добро је упознат са споменицима и обележјима из НОБ-а у чијем је одржавању и уређивању и сам много пута суделовао.
– Предео Калуђерац, недалеко Суве Перне, забачено је место у шуми на Петровој гори и никако ми није јасно тко је и зашто ишао девастирати то обележје, премда су мотиви врло јасни. Раније, одмах по постављању, бригу о овом гробљу и спомен плочи водило је Љечилиште Топуско и тако је било све до последњег рата када су бригу о гробљу преузели мештани Перне. Барем једном годишње окрче и покосе гробље, а поставили су и ограду. Пре 7-8 година гробље је уредило Српско народно вијеће, пар година иза тога Комунално Топуско, а 2021. године Омладинска мрежа Хрватске одржала је велику целодневну акцију чишћења гробља и околиша. Како је стара дрвена ограда дотрајала, постигнут је и договор између Опћине Топуско и СНВ-а да се гробље поново огради како шумске звери не би уништавале гробиште. Тај договор је управо требао заживети и ево, догодило се ово. Немам речи – разочаран је Боро Ркман.
(Савез Срба из региона, Дневник)