Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Делегација Конференције европских цркава посетила Нови Сад

02.06.2017. 12:53 22:01
Пише:
Фото: vojvodina.gov.rs

НОВИ САД: Висока делегација Конференције европских цркава посетила је  Нови Сад и састала се с покрајинским и градским званичницима.

Делегација, коју је предводио високопречасни Кристофер Хил, председник Управног одбора те међународне верске организације, борави у нашој земљи у склопу припрема генералне скупштине Конференције европских цркава, која ће наредне године бити одржана у Новом Саду.

Председник Покрајинске владе Игор Мировић изразио је задовољство одлуком Конференције европских цркава да у нашој земљи, управо у Новом Саду, одржи наредну генералну скупштину. Он је изразио уверење да је Војводина изабрана зато што је регија која у свом вишевековном животу баштини управо оне вредности које промовише и свака црква, а посебно, кроз дијалог и своје поруке, и сама Конференција европских цркава.

– Покрајинска влада ће радити на томе да будемо добри домаћини да би крајње поруке, које буду произашле након анализирања тема на Генералној скупштини Конференције, представиле и Нови Сад и Војводину као добре примере, који могу бити и нека врста регионалног узора – додао је Мировић. – За нас је веома важно да се поведе дијалог и о питању заштите културног и верског наслеђа, што је посебно интересантно за посткомунистичке земље које су имале лош однос према храмовима и црквама. Исправљајући ту неправду, последњих година у том правцу је покренут читав низ практичних питања и одређени резултати већ постоје.


У чланству 115 цркава

Конференција европских цркава, са седиштем у Бриселу, представља међународну верску организацију која посредује у међурелигијском дијалогу и заступа интересе цркава пред међународним институцијама као што су Европска комисија и Европски парламент. Чланови Конференције европских цркава су 115 традиционалних цркава и верских заједница из 40 земаља Европе. Српска православна црква је једна од чланица и домаћин предстојеће Генералне скупштине.


Један од разлога одржавања генералне скупштине у Новом Саду је и жеља да се допринесе промовисању Новог Сада и Војводине као мултикултуралне и мултиконфесионалне средине на европском нивоу, у саставу промоције Новог Сада као Европске престонице културе 2021. године. Традиционалну повезаност културе, вере и нације у нашем граду потврдили су и чланови делегације Конференције европских цркава.

– Ова посета свакако је још један доказ да Нови Сад постаје озбиљна европска престоница, и веома смо поносни на то – рекао је заменик градоначелника Новог Сада Срђан Кружевић, нагласивши да ће Нови Сад бити одличан град-домаћин свих 500 учесника из целе Европе чије присуство се очекује наредне године.

Он је напоменуо да се разговарало о томе које би се теме могле покренути следеће године на том скупу, а свакако ће неке од њих бити везане за будућност Европе и свих земаља на континенту.

– Мишљење тако високе делегације свакако може утицати на пут Новог Сада, Војводине и Србије ка Европској унији и зато смо отворени за сваки дијалог – казао је Кружевић.

Председавајући Конференцији европских цркава истакао је да су мултиконфесионалност, мултиетичност и мултикултуралност, које красе град, оно што је Нови Сад определило за домаћина 2018. године.

– На скупу ћемо имати прилику да видимо каква је улога цркава и чему то у Европи ових дана хришћанска црква може да посведочи – казао је Хил, и додао да се радује доласку Конференције у Нови Сад наредне године и сарадњи с Градом Новим Садом. – Нарочито нас интересује тема  гостопримства у данашњој Европи која се рапидно мења. Миграције су нешто са чиме њени становници имају прилично потешкоћа, имајући у виду актуелна дешавања, а знам да се то и овде у Србији намеће као значајно питање. Такође, посветићемо се хришћанском поимању питања правде, како оне унутрашње, тако и оне економске правде, у смислу поседовања довољно средстава за живот.

Б. Павковић

Пише:
Пошаљите коментар