Мило Ђукановић: Манипулација из Београда
ПОДГОРИЦА: Црногорски председник Мило Ђукановић тврди да су реаговања државног врха Србије и председника Александра Вучића на усвајање резолуције о Сребреници у црногорском парламенту "манипулација".
Он је објаснио да сматра да Београд покушава да манипулише да је резолуција осуда Србије и српског народа, иако, како каже, постоји прецизан део у том документу у којем се наводи да се осуда геноцида не може односити на народ, већ да су геноцид починили појединци.
Ђукановић је изнео и став да је аутодеструктивно то што неко из врха државе силом покушава да повеже геноцид са својом државом и својим народом.
Он је одговарајући на питања новинара у Бару приметио да су из Србије и раније долазиле медијске кампање у којима се "манипулисало тиме да неко хоће да отима православне храмове".
Ђукановић тврди и да државно руководство у Београду тим коментарима "чини огромну штету Србији и њеном народу".
Додао је да се Црна Гора не меша у "двориште Сребренице", већ у "питање геноцида".
"Сребреница није двориште Србије, већ двориште Босне. Где год се догоди геноцид здраворазумска политика мора да га осуди. Свеједно да ли се догодио у Руанди или на Балкану", рекао је Ђукановић.
Он је оценио да је "покушај бацања љаге на Црну Гору" покушај стварања недоумице на тему да ли Црна Гора осуђује геноцид или не, а да је нова власт у Подгорици покушала да се убаци у тај вакуум "стварањем конфузије о томе какав је однос Црне Горе према томе".
Објаснио је да се ДПС вратила у парламент и гласала за усвајање резолуције о Сребреници и за смену "човека који је, нажалост, био члан Владе, а који је покушао да негира геноцид у Сребреници", а ДПС је била "свесна да се може догодити да неко неодговоран баци љагу на образ Црне Горе".
Председник Црне Горе казао је да је, по његовом тумачењу Устава, могуће да у току једног мандата парламента дође до промене мандатара за састав Владе, што, истиче, не значи расписивање нових избора.
“То значи враћање мандата председнику државе, док би се процедура доделе тог мандата одвијала као и први пут. Тада када се с формира парламентарна већина најмање од 41 посланика, та већина обраћа се председнику државе да јој додели мандат", објаснио је Ђукановић.
Како је навео, нема места страховању да би по аутоматизму падом ове Владе морало да дође до нових избора.
Након евентуалног пада Владе, могло би да дође или до реконструкције, или до избора нове Владе, а ако то не би успело, тек тада би се ишло на нове изборе, казао је Ђукановић.