Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Милић: Ћутање Америке више би требало да брине Приштину него Београд

28.07.2020. 14:28 14:31
Пише:
Фото: Tanjug/ video arhiva

БЕОГРАД: Директорка Центра за евроатлантске студије (ЦЕАС) Јелена Милић изјавила је да би то што се званични Вашингтон још не оглашава поводом непринципијелних поступака и кршења договореног од стране Приштине, више требало да забрине Приштину него Београд.

Милић је за Косово Онлајн рекла да је сада најважније да Београд врло пажљиво документује све примере недоследности, пре свега непоштовања оног на шта се обавезала Приштина, али и ЕУ, па и САД, и да истовремено аргументовано покаже све на шта је пристао и поред врло болних уступака.

"Осим питања ЗСО, не треба заборавити колико је за Београд било врло компликовано, чак и са аспекта поштовања садашњег Устава, да се повуку полиција и правосуђе са севера Косова", истакла је Милић.

Она је указала да је Београд ту учинио огроман уступак у нади да ће кроз процес европских интеграција бити постигнуто и компромисно решење и оценила да овако садашње понашање одређених западних актера заиста полако прелази у уцењивање, а не у добру вољу да се постигне компромис.

Према мишљењу Милић, врло је важан сутрашњи састанак представника земаља Западног Балкана, који организује Атлански савет САД, на ком ће учествовати и председник Србије Александар Вучић.

"Људи у Србији не схватају да Атлански савет САД није још један од савета које имају многе земље региона и света, укључујући и Србију која није чланица НАТО. Амерички Аталански савет је нешто посебно", указала је Милић. 

Она је истакла да је Атлански савет САД једна од најутицајнијих и најбрже растућих организација у САД и да је, што је за Србију кључно, надстраначка организација. 

"Састанак који организује Атлантски савет не може да буде трн у оку ни Трамповој, ни Бајденовој кампањи. То је тренутно најбољи начин да се теме Западног Балкана, економске сарадње, решавања отворених питања, ставе у контекст да то разумеју као интерес сви актери у САД. Врло је важан тај контекст у који га постави Атлански савет САД", сматра Милић.

Она је истакла да, имајући у виду чињеницу да је Србија врло спремно кренула у подршку и мини Шенгену и мини Шенжену и показала зрелост да направи политичке и нормативне услове за јачање економије и страних инвестиција, а не само за тражење помоћи бесповратних средстава, то показује и врсту економске зрелости у тешком периоду глобалних изазова и оценила да се то препознаје.

Милић подсећа да је извршни потпредседник Савета Дејемон Вилсон пре неколико дана рекао да се напори председника Александра Вучића да Србију приближи САД препознају у Вашингтону.

"На крају крајева, мислим да се они итекако препознају и у Москви и да зато и имамо неке чудне турбуленције на политичкој сцени у Србији. Оно што је такође битно је да је Дејмон Вилсон нагласио да је Русија та која не жели статус кво и мислим да је то битно рећи, зато што сам дубоко разочарана начином на који неки коментатори и формирачи јавног мњења врло арбитрарно тумаче руски утицај у Србији и на Балкану", рекла је Милић.

Указујући да је ово период кад се свака реч мери и када се кредибилитет сваког учесника проверава на 100 разних начина, Милић је оценила да је начин на који је "бивши потпредседник владе Србије Небојша Човић дискредитовао НАТО и људе који говоре о сарадњи са НАТО, не о чланству, пре овако важног састанка врло неодговорно понашање". 

"То је било и стављање клипа у точкове Републици Србији и председнику Вучићу у једном врло сложеном тренутку", сматра Милић.

Директорка ЦЕАС очекује да ће на сутрашњем састанку представници Атланског савета и други саговорници подстаћи лидере Западног Балкана да наставе са изналажењем свих оперативних могућности за јачање сарадње.

Пише:
Пошаљите коментар
Вучић: Своји на своме, улажемо највише досад у одбрамбену индустрију

Вучић: Своји на своме, улажемо највише досад у одбрамбену индустрију

26.07.2020. 10:51 15:21
Хоти: Дијалог уз посредовање ЕУ координиран са САД

Хоти: Дијалог уз посредовање ЕУ координиран са САД

28.07.2020. 13:56 13:57