Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Михајловић: Постоји политичка воља за усвајање Закона о родној равноправности

19.02.2021. 13:06 13:10
Пише:
Фото: Председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић Фото: Танјуг/видео

Зорана Михајловић је казала да Србија данас има родно одговорну владу и да је на корак од јавне расправе о Нацрту закону о родној равноправности који је, подсетила је, предлаган 2016. и 2017.године.

БЕОГРАД: Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић изјавила је данас да у Србији постоји политичка воља да се усвоји Закон о родној равноправности, оцењујући да ће доношење тог акта допринети бољој и развијенијој Србији.



Михајловићева је казала да Србија данас има родно одговорну владу и да је на корак од јавне расправе о Нацрту закону о родној равноправности који је, подсетила је, предлаган 2016. и 2017.године.



''''Била је тешка борба prеthodnih година да дођемо у садашњу позицију. То значи да, осим што имамо родно одговорну владу, постоји политичка подршка да се један такав закон нађе у јавној расправи и да буде усвојен'''', рекла је Михајловић, у обраћању на тематском друштвеном дијалогу о полазним основама за израду Нацрта закона о родној равноправности - у области учешћа жена у политичком и јавном животу, у организацији Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.



Михајловићева је казала да је по броју жена у политичком животу Србија лидер у готово целом свету наводећи као пример то да је у домаћим вишим и врховним судовима готово 60 одсто жена, што је, истакла је, двоструко више него у земљама ЕУ.



С друге стране, указала је, на позицијама директорки јавних предузећа готово да нема жена.



''Жене треба да буду и тамо где се дели новац. Једно су позиције које могу да помогну да направимо искорак и да се брже и боље боримо за одређене ствари, али друго је како делимо новац'', рекла је Михајловићева.



Оценила је да родно одговорно буџетирање, по којем је Србија ''огледни пример'' у свету, још увек није на задовољавајућем нивоу истичући да мора још много да се ради на томе због чега је, између осталог, и важно доношење Закона о родној равноправности.



Михајловићева, такође, сматра да је време и да се кроз законска решења уведе родно сензитиван језик.



''Верујем да ова родно одговорна влада, с министарком (Горданом) Чомић која води министарство, усвојити Закон о родној равноправности и друге важне законе и да ћемо законски успети да створимо једнаке услове за све у друштвеном, политичком и културном животу како би друштво напредовало брзином коју желимо'', рекла је Зорана Михајловић.



Министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић истакла је да Закон о родној равноправности, о чијем ће нацрту ускоро почети јавна расправа, није закон о правима жена, већ акт који мења друштвене односе градећи бољи квалитет живота и жена и мушкараца.



Чомићева је казала да су постигнути резултати када је реч о репрезентативношћу жена у политичком животу Србије и да је то заједнички напор prеthodnih влада, опозиције, цивилног друштва, академске заједнице и медија.



''Чека нас нови корак ка времену у коме ћемо, надамо се, чути да нема потребе да се боримо за равноправност јер смо пред законом једнаки, у животу изједначени, да имамо право и као жене и као мушкарци да заједно одлучујемо о сваком сегменту политичког и јавног живота'', рекла је Чомићева.



У друштвеном дијалогу о полазним основама за израду Нацрта закона о родној равноправности - у области учешћа жена у политичком и јавном животу, учествовале су и министарка за државну управу и локалну самоуправу Марија Обрадовић, амбасадорка Португала у Србији Марија Виржинија Мендес да Силва Пина и шефица Агенције УН Вомен Милана Рикановић.



Тематски друштвени дијалог Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог организован је у сарадњи са Координационим телом за родну равноправност и подршку Агенције УН за родну равноправност и оснаживање жена - УН Вомен.

Пише:
Пошаљите коментар
Блумберг: Србија у првих 10 на свету по родној равноправности

Блумберг: Србија у првих 10 на свету по родној равноправности

26.10.2020. 07:50 07:52
Михајловић у УН о родној равноправности

Михајловић у УН о родној равноправности

02.10.2020. 08:27 08:29
Конференција СОС Женског центра: Корак ближе родној равноправности

Конференција СОС Женског центра: Корак ближе родној равноправности

22.12.2019. 13:40 13:41