Масовне миграције највећи изазов данашњице
Председник Србије Томислав Николић заложио се у Њујорку за одржавање међународног форума о избегличкој кризи, која је, како је рекао, највећи изазов данашњице, и истакао хуманост грађана Србије
Председник Србије Томислав Николић заложио се синоћ у Њујорку за одржавање међународног форума о избегличкој кризи, која је, како је рекао, највећи изазов данашњице, и истакао хуманост грађана Србије према избеглицама с Блиског истока.
– Хуманитарна катастрофа с којом се суочава свет сада је само последица кризе која већ четири године потреса Сирију без адекватног одговора међународне заједнице – рекао је Николић на Генералној скупштини УН.Председник је подсетио на то да је Србија деведесетих година прошлог века означена као кривац за ратове на простору бивше Југославије, који је на сличан начин инициран и инсцениран као сукоб у Сирији, а чак је недавно пред СБ УН била поднета резолуција којом би се Срби жигосали као пример геноцидног народа.
– Какви смо то ми геноцидни злочинци, да ли о томе или о добродушним и великодушним домаћинима говоре снимци миграната који у региону једино у Србији не делују уплашено и забринуто од поступака народа или власти? Да ли су се то грађани Србије променили? Нису. Грађани Србије свих националности су одувек, и тада и сада, хумани људи, добри домаћини и добри суседи – поручио је Николић с говорнице Генералне скупштине УН.
По његовим речима, Србија као земља коју је криза много погодила, очекује одговорно и хумано понашање чланица УН. Како је додао, Србији је можда теже него осталим земљама Старог континента, зато што нема приступ заједничким фондовима, али се она труди да, упркос тешкој економској ситуацији, обезбеди пристојан боравак и смештај избеглих лица.
– Међутим, уколико међународна заједница, пре свих Европска унија, не учини конкретан напор да се проблем реши, Југоисточној Европи прети још већа хуманитарна катастрофа. Последице тога нико не може предвидети, али ће се оне сасвим сигурно одразити не само на Европу већ и на читав свет – поручио је Николић.
Покушај отмице српске културне баштине
Николић је с говорнице УН указао и на то да је Србија једина земља у Европи којој, осим отимања дела територије, протеривања грађана, некажњеног убијања и такозване жетве органа, сада покушавају да отму и културну баштину под заштитом Унеска. Николић је навео да је Албанија у име приштинске администрације поднела захтев Унеску да се српска баштина прогласи косовском, односно албанском.
– Уколико тај захтев буде прихваћен, створиће се опасан преседан и отворити простор за легализовање насиља над националним, културним и верским идентитетом било којег народа, било где – упозорио је Николић.