Мали: Извештај Европске комисије о Србији бољи него икада
БЕОГРАД: Министар финансија Синиша Мали оцењује да је најновији извештај Европске комисије (ЕК) о Србији бољи него икада и да је он задовољан њиме и изреченим похвалама на рачун вођења економије у нашој земљи.
Мали је за Танјуг истакао да према овом извештају преговори о кластерима који се односе на финансије, а ту су и порези и царине и тржиште капитала, теку како треба, а у неким елементима и боље од очекивања.
"Задовољан сам. Извештај је сјајан и никада бољи, када је реч о нашој економији, поготову о пореској политици. Похвалили су српску економију и све оне мере које је Влада Србије донела и прошле и ове године како би умањила негативне последице епидемије корона вируса", истакао је министар.
Подсетио је да је за помоћ привреди и грађанима издвојено осам милијарди евра, што је више од 17 одсто БДП и да смо тако успели да спасемо наша радна места и производне капацитете.
"С друге стране, остварили смо напредак у пореској политици. То похваљује и Светска банка и Међународни монетарни фонд, а не неко од нас", каже Мали.
Такође, оцењује да је добра вест за наше грађане што ЕК примећује напредак Србије на свим ниовима.
"Ми сада градимо седам нових ауто-путева у Србији, Пожега- Прељина, Моравски коридор, Сремска Рача-Кузмин, Рума-Шабац-Лозница, Фрушкогорски коридор, брзу саобраћајницу од Новог Београда ка Сурчину, те Ниш-Мердаре преко Плоцника, а у новембру почињемо да градимо и Дунавску магистралу од Пожаревца до Голупца. Има ли нека земља у Европи која гради толико?", пита Мали.
Наводи и да се ревитализују железничке пруге и да се ствара једна нова Србија са новим имиџом и новим квалитетом живота.
"Драго ми је због тога, али тиме је још већа наша одговорност" истакао је Мали у изјави за Танјугу и додао да би желео да још напредујемо, посебно у фискализацији, е-фактурама и вођењу јавних финансија".
Европска комисија је у уторак предствила годишњи Извештаја о Србији у којем је препоручила отварање два кластера. Реч је о кластерима 3 (који се односи на конкурентност и раст) и 4 (зелена агенда и одржива повезаност).