Мали: Алексић нетачно и неспретно коментарише српску економију
БЕОГРАД: Министар финансија и потпредседник СНС Синиша Мали реаговао је на изјаве потпредседника Народне странке Мирослава Алексића и на "текстове Ђиласових медија, обојене обиљем очаја, очигледно острашћеног бизнисмена који постаје свестан сопствене непопуларности".
Он је истакао да га збуњује храброст "понављача Мирослава Алексића са кецом из математике", јер уместо да се стиди сопствене неукости, неспретно, и надасве нетачно покушава да коментарише српску економију.
Тако Јеремићева перјаница, још један у низу отужних кадрова дилетанског кружока, који предводи газда Ђилас, покушава да испадне паметан, те сада после испада и срамоте када је у питању иступ по питању БДП-а коментарише просечну зараду у Србији и јавни дуг. Да ли је могуће да човек који је био познат по малверзацијама у Трстенику, мисли да неко њему треба да верује, пита Мали.
Каже да кад је у питању јавни дуг његова номинална вредност није показатељ да ли је нека земља презадужена или не.
Износ јавног дуга се мери и представља се као однос дуга према БДП-у и кроз способност државе да сервисира своје обавезе, навео је Мали и додао да то значи способност земље да отплати дуг и ефекат који дуг може имати на економију једне земље, што зависи од тога колики је дуг у односу на укупну економију, а не у износу у еврима или доларима.
Поред номиналне вредности јавног дуга, неопходно је увек додати и однос учешћа јавног дуга у БДП-у, да би се створила јаснија слика о задужености једне земље. И за разлику од prеthodnе власти данас држава има довољно новца, али и међународног кредибилитета. Ако огледамо наш однос дуга у БДП, он на централном нивоу власти, према последњим показатељима износи 52,1 одсто. То значи да је јавни дуг под контролом и далеко испод нивоа који прописује Мастрихт, и поред мера помоћи и подршке привреди за последње две године од око 8,8 милијарди евра, наводи министар.
Истовремено, додаје, наш БДП у апсолутном износу је у 2021. години, према нашим проценама, износио око 53 милијарде евра, а 2012. године је био 33,7 милијарди евра.
Мали је навео и да је Алексић иступом по питању кретања БДП-а покушао да обмане јавност приказом кретања номиналног БДП-а у америчким доларима, али је, тврди, показао незнање у пуном замаху.
Алексић је требало да помене да је у 2008. години просечан годишњи курс америчког долара износио 55 динара, што је готово дупло ниже у односу на 2020. годину, када је износио 103 динара. Бројке су му се учиниле веће, па је зато користио табеле у америчким доларима, али реалност је мало другачија и подаци јасно говоре да је БДП у 2020. години био 46 милијарди евра, односно за 31 одсто већи у односу на БДП из 2008. године. Паметном доста, напоменуо је Мали.
Он је рекао да Алексић очигледно "живи у бајкама својих газда", не желећи да види како се живело у време њихове власти, а како се живи данас.
Подсетићу да је стопа незапослености у њихово време достигла рекордних 25,9 одсто, а да је просечна зарада 2010. године била 331 евро, а минималац 153 евра. Затваране су фабрике, на хиљаде људи је остајало без радних места. Данас, незапосленост је на силазној путањи и износи 10,5 одсто, иако је светска економска криза. Минимална зарада се из године у годину повећава и од 1. јануара је прешла 300 евра, а просечна зарада у децембру је била 600 евра. У данашњој Србији, уместо катанаца, отварају се фабрике. Јавни дуг је на нивоу од 52,1 одсто, а на крају прошле године је био 56,9 одсто. Привредни раст је прошле године износио 7,4 процената, док је 2012. године био минус 0,7 одсто, навео је министар.
Навео је да и Алексић и Ђилас треба да постану свесни да Србија више нема времена за лопове, већ да је окренута будућности, а сви су изгледи да ће до краја 2026. године, до краја мандата следеће владе просечна плата бити 1.000, а пензија 500 евра.
Мали каже и да се "Ђилас као кобац устремио на помоћ која се даје младима и потура бесмислице о куповини гласова, највероватније како би унапред оправдао неуспех на изборима".
По старом обичају он вређа, понижава и унижава одличне резултате и реалне планове које имамо, јер је свестан да чинимо све оно што он није желео, нити је био способан. Народ не заборавља лоповлук и бахатост тог тајкуна, који очајно, вероватно последњим трзајима покушава да се убаци у фотељу и да настави да краде као некада, од деце, али и свих осталих, како би куповао некретнине и милионе складиштио по пореским рајевима. Очајник је постао отелотворење сопствене бајке о злом вуку, која на његову жалост не може да се заборави, јер не само да је срушио кућу, оставивши граду дуг од 1,2 милијарде евра и што се зна да су његова предузећа профитирала 619 милиона евра док је био градоначелник, већ су и његови пулени, успели да упропасте државу и доведу је до банкрота, рекао је Мали.
За разлику од такве "назадне, клептократске политике", Србија данас не живи у фантазији, а грађани су поново почели да верују држави, која чврсто стоји иза њих и остварује свако своје обећање, у дан и у динар, оценио је министар.
Тако су појединци били скептични и када је најављено да ће просечна плата на крају 2019. године бити 500 евра. Када се и то обећање остварило, маца је појела језик. Не прича Синиша Мали бајке, нити је дилетант попут вас, да грађанима даје лажну наду. Економска политика данас је, за разлику од вашег лошег ријалитија, који је довео државу до банкрота, заснована на реалним изворима, посвећености и опредељености да у првом плану буду грађани. Јасно је да тако нешто ви не разумете, јер код вас је у првом плану искључиво сопствени џеп, закључио је Мали.
Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић изјавио је раније данас да огроман број грађана живи на ивици сиромаштва и да су наводи председника Србије Александра Вучића о просечној плати од 600 евра „велика превара", јер половина запослених прима плату од 400 евра или мање.
Алексић је рекао и да нису тачне Вучићеве изјаве о јавном дугу и бруто друштвеном производу (БДП).
Вучић процентуални удео јавног дуга у БДП-у тумачи како њему одговара, па тако каже да је данас јавни дуг 51,6 одсто, а заправо је изнад 56 процената, навео је Алексић.