Луначек: Нисам неприjатељ Србиjе, али Kосово jе услов за EУ
Потпредседница Европског парламента и известилац за Косово Улрике Луначек, изјавила је вечерас Танјугу да није непријатељ Србије, али да је сигурна да Србија неће приступити ЕУ
без признања Косова, и то не због тога што она то тврди, већ због искуства које је ЕУ имала са Кипром.
Луначекова је на маргинама "форума цивиног друштва - Београд", у организацији Европског фонда за Балкан и Ерсте фондације, коментарисала то што је једна од ретких високо рангираних политичара ЕУ која инсистира на томе да је признање Косова услов за Србију."Тачно је да признање Косова није формулисано у правним тековинама ЕУ, као и ни у једном од поглавља", рекла је Луначекова.
Она је казала да јесте један од гласова који стижу из ЕУ, али да је један од важнијих.Луначекова је нагласила да је ЕУ у скоријој историји одобрила улазак Кипру, "земљи која нема јасно дефинисане границе због Турске окупације".
"То је разлог зашто видим да ће било која држава чланица ЕУ прихватити државу која нема јасно дефинисане границе према суседима. У том смислу, сигурна да неће бити приступања Србије ЕУ, без признавања Косова, не због мене, већ због тога што ћемо прихватати само земље које имају јасно дефинисане границе", рекла је Луначекова.
"Ја волим да долазим у Београд, нисам, како то неки виде, непријатељ Србије само зато што сам такође известилац за Косово у ЕП. Ја волим ову земљу и људе и мислим да је учињено доста напретка у приступању ЕУ", казала је Луначекова.Она сматра да ће се "унутар ЕУ те границе рушити, у територијалном смислу, као и у умовима и срцима".
У региону остварен напредак, али може и боље
Сарадња међу земљама Западног Балкана је напредовала последњих година, али може бити и боља, оценила је данас у Београду потпредседница Европског парламента Улрике Луначек.Луначк је у изјави за Танјуг рекла да је за то потребно да се државе региона саме повезују, а не само посредством Брисела, Беча, Берлина или Париза.
Као пример такве сарадње она је навела изградњу транспортне инфрастуктуре у региону, што сматра посебно важним, нарочито данас када је, како каже, приметан успон нацинализма у неким деловима региона.Мада, додала је, тога ни ЕУ није поштеђена.
Луначек је у паузи Форума цивилног друштва истакла да европска будућност подразумева превазилажење граница - територијалних, али и "граница у главама и срцима", при чему се треба фокусирати на позитивне стране сарадње.
Луначек је, говорећи о Форуму цивилног друштва уочи предстојећег самита о Западном Балкану у Паризу, рекла да је скуп као што је овај у Београду за њу "будућност Европе".
"Млади људи из различитих земаља, које су не тако давно ратовале, сада уједињени кажу да желе да дају свој допринос и учине живот бољим", казала је она, додавши да је и сама некада била чланица невладине организације.
Поручила да је важно имати у виду заједничке интересе које имамо сви, а не да у фокусу буду разлике.
Тако је, указала је Луначек, настала и Европска унија, када су Француска и Немачка одлучиле да сарађују.
Најављујући самит у Паризу, заказан за 4. јули, она је рекла да ће бити основана канцеларија за сарадњу младих у региону која ће изискивати да се настави процес упознавања младих у региону.
Истичући значај цивилног друштва, Луначек каже да оно учи грађане како да сарађују са властима, да износе конструктивне захтеве и мењају окружење.
"Цивилно друштво може да утиче на владу да побољша ствари. Потребно је за то припремити и грађане будућих држава ЕУ", закључила је потпредседница Европског парламента.