Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Љајић: Можда ћемо са СПС на београдске изборе

03.12.2017. 08:44 08:45
Пише:
Фото: Расим Љајић, фото: Тнајуг (Раде Прелић)

БЕОГРАД: Министар трговине, туризма и телекомуникација и лидер Социјалдемократске партије Србије Расим Љајић изјавио је да је Социјалистичка партија Србије могући партнер ове странке за изборе у Београду.

Љајић је у интервјуу "Блицу" казао да "још није било никаквих договора", али да ће СДПС "свакако прво разговарати са са Српском напредном странком" и да од исхода тих разговора "зависе следеће активности".



На констатацију да су све гласније најаве да би СДПС могао да буде на листи и са СПС, Љајић је подсетио да је његова странка "на покрајинским и неким локалним изборима већ била у коалицији са СПС".



"Остварили смо добре резултате и тај савез је више него коректно функционисао. СПС је за нас свакако могући партнер и за београдске изборе", истакао је Љајић.



О томе ко би за њега био прихватљив кандидат за градоначелника, Љајић каже да ће "кандидата одредити водећа странка са којом ће СДПС бити у коалицији".



"Било би пожељно да буде неко ко ће привући и нове гласаче, ко има резултате у послу којим се бави и позитивну перцепцију у јавности. Наравно, много је лакше дати профил будућег градоначелника него конкретан предлог", казао је Љајић.



Упитан да оцени како је Синиша Мали водио Београд и има ли досадашњи градоначелник с чим пред бираче, Љајић је одговорио да је "Синиша Мали добро радио свој посао, упркос константном притиску под којим је био од почетка мандата".



"Београд је данас једно велико градилиште и то би требало да буде важан фактор у предстојећој кампањи", рекао је Љајић.



На констатацију да је све извесније да опозиција неће бити у једној колони и питање да ли опозиционе странке могу тако разједињене да угрозе власт у Београду, Љајић је рекао да је "од почетка била нереална амбиција да опозиција иде у једној колони".



"Како време одмиче, чини се да ће ту бити више посвађаних колона које ће се међусобно борити за прво место у опозицији. Ово ме подсећа на стање у опозицији средином деведесетих година. Но, и поред тога, власт мора приступити овим изборима крајње одговорно, зато што је коалициони постизборни потенцијал опозиције већи и шири него владајућих странака. Упркос тренутним свађама сви би се лако удружили после избора, ако буду у прилици", оценио је Љајић.



На питање има ли власт разлога да се плаши повратка на политичку сцену бившег градоначелнмика Београда Драгана Ђиласа, Љајић је казао да "власт пре свега треба да се плаши атмосфере која се прави, а по којој је она већ победила и остаје само да се функције поделе".



"Најтеже се добијају већ добијене утакмице. А ова утакмица још ни почела није. СНС и странке владајуће коалиције јесу фаворити на папиру, али само ако опозицију са Ђиласом или без њега, у једној или више колона, схвате као респектабилног противника", навео је Љајић.



Он је на питање да ли би се изненадио уколико ипак буде и ванредних парламентарних избора, уз београдске, и да ли су избори за републички парламент уопште потребни, одговорио да је "више пута већ говорио да нам ванредни парламентарни избори нису потребни због стабилне већине и великих послова и реформи које морамо да обавимо".



"Избори све те активности знатно успоравају или чак заустављају. А ми, да бисмо стигли оне који су испред нас, не можемо да ходамо, већ трчимо спринт. Нажалост, у нашим условима никада не можете изборе да искључите, посебно што политичка клима постаје све острашћенија. Последња дешавања у парламенту то најбоље говоре", навео је Љајић.



Љајић је рекао и да је на почетку његовог мандата 2014. девизни прилив Србије од туризма био 865 милиона евра, а да ће ове године износити 1,2 милијарде евра, као и да га "фрустрира чињеница" што је Србија и даље није члан Светске трговинске организације, као и то што не види спремност земаља региона за укидање свих ванцаринских баријера и формирање заједничког економског простора.

Пише:
Пошаљите коментар