Крећу с радом и 4 одељења судова за сузбијање корупције
БЕОГРАД: Поводом почетка примене новог Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције од 1. марта при вишим судовима у Београду, Новом Саду, Нишу и Краљеву формирана су посебна судска одељења за сузбијање корупције.
Највећу територијалну надлежност од њих има Посебно одељење за сузбијање корупције Вишег суда у Београду јер ће поступати у предметима коруптивних кривичних дела за подручје Апелационог суда у Београду, а територија београдске апелације обухвата око три милиона становника.
Виши суд у Београду још од 2003. године има посебна одељења која суде кривична дела организованог криминала и ратне злочине, а ново одељење бавиће се коруптивним кривичним делима.
Председник Вишег суда у Београду Александар Степеновић прецизирао је у изјави за Танјуг да се поступање Посебног одељења за сузбијање корупције односи на кривичне поступке за нова кривична дела против привреде чија примена такође почиње 1. марта.
Степановић је указао да се ради о кривичним делима као што су превара у обављању привредне делатности, проневера у обављању привредне делатности, злоупотреба положаја одговорног лица, злоупотреба у вези са јавном набавком и другим кривичним делима прописаним Законом о изменама и допунама Кривичног законика од 24. новембра 2016.године.
Такође, надлежност овог Посебног одељења обухвата и кривична дела која су таксативно одређена Законом о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције попут кривичних дела против службене дужности, давање и примање мита у вези са гласањем.
Обухвата и кривична дела против привреде уколико вредност имовинске користи не прелази износ од 200 милиона динара, када односно вредност јавне набавке не прелази износ од 800 милиона динара и друга кривична дела, за која није прописана искључива надлежност Посебног одељења за организовани криминал, рекао је председник Вишег суда у Београду.
То значи да, ако на пример, вредност имовинске користи прелази износ од 200 милиона динара, када односно вредност јавне набавке прелази износ од 800 милиона динара, за њих ће бити надлежно - Посебно одељење суда за организовани криминал.
У Посебном одељењу за сузбијање корупције, према речима Степановића, одређено је да поступа седам судија и за сада су формирана два судећа већа,
ванрасправно веће и судија за prеthodni поступак, које чине судије Вишег суда у Београду и судије из других судова са подручја београдске апелације, које је упутио Високи савет судства.
"Све судије које су распоређене у ново посебно одељење, имају дугогодишње искуство у кривичној материји и испуњавају све прописане законске услове, укључујући и позитивне безбедносне провере обављене ради утврђивања постојања сметњи са становишта заштите јавног поретка и безбедности Републике Србије", исктакао је Степановић.
Што се тиче рада овог одељења, у плану је да се због тренутно ограничених просторних капацитета суђења одржававају у две смене, све до пресељења у старо седиште Вишег суда у Београду у Савској улици (Палата правде).
Иначе, овакав начин дана две смене је организован у Посебном одељењем за
организовани криминал и Одељењу за ратне злочине, напоменуо је Степановић.